Zastanawialiście się kiedyś, jak bardzo skomplikowane są okna? Na pierwszy widok nie wyglądają na bardzo złożone przedmioty, plastik i szyba, nic więcej. Jednak jeśli zagłębimy się w ten temat bardziej, to ilość procesów, czynników i innych rzeczy mających ogromny wpływ na stan naszych okien jest ogromna. Dzisiaj poruszymy jedną z tego typu kwestii i powiemy sobie o kapilarach i altimetrach – urządzeniach do ochrony okien przed niszczącym wpływem ciśnienia atmosferycznego.
Kapilary, potocznie nazywane zaworem kompensacyjnym to metalowa rurka zamontowana w ramce szyby zespolonej. Za jej pomocą łączy się przestrzeń międzyszybową z atmosferą, żeby wyrównać w nich ciśnienie. Gdy uda się to zrobić, należy zablokować zawory poprzez zagięcie metalowych rurek. Cały ten proces ma za zadanie ochronić szybę przed pęknięciem z powodu różnicy ciśnień. Przykładowo, jeśli okno bez kapilary zostanie złożone w zakładzie umiejscowionym na małej wysokości nad poziomem morza, a zostanie przetransportowane w miejsce znajdujące się znacznie wyżej, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że szyba pod wpływem siły, z jaką działa na nią powietrze, pęknie.
Drugim wynalazkiem chroniącym nasze okna przed uszkodzeniem jest altimetr. Aby system kompensacji ciśnienia wewnątrz-komorowego szyb spełniał swoje zadanie, w miejscu zatyczki w ramce dystansowej nadlać 1-2mm uszczelnienia zewnętrznego. Cel tego działania to zapewnienie zgodności z opisem systemu oraz normą EN 1279. Bardzo ważne jest to, aby nie odcinać tych nadlewek, a rozplanowanie podkładek tak zaplanować, żeby nie przeszkadzały podczas montażu w ramie.
Zamówienie okna a altimetrem wymaga pewnych przygotowań, między innymi:
- dostarczenie informacji o średniej rocznej temperaturze w miejscu montażu
- dane na jakiej wysokości będą montowane okna
- dopasowanie budowy i rozmiaru szyby
Obserwuj naszego bloga jeśli chcesz dowiedzieć się innych ciekawych rzeczy z branży okiennej, oraz sprawdź co mamy do zaoferowania na naszej stronie – http://www.fintecnic.pl