Montaż okien

Zakup okien to ważny krok przy budowie lub remoncie domu. Okien nie wymienia się często, dlatego warto wybrać najlepszej jakości okna, które niezawodnie będą służyły nam przez długie lata. Sam produkt jednak może nie funkcjonować właściwie, jeśli zostanie nieprawidłowo zamontowany. Należy upewnić się, że zatrudniamy fachowców, którzy dobrze znają zasady i różnice w montażu dla różnych typów okien, np. energooszczędnych czy antywłamaniowych.

Standardowy montaż okien

W większości klienci decydują się na montaż standardowych okien, który jest zależny od grubości i rodzaju ściany. Przyjmuje się, że okna instaluje się w połowie szerokości w ścianach jednowarstwowych, w dwuwarstwowych przy zewnętrznej krawędzi, natomiast w trójwarstwowych na poziomie ocieplenia. Decyzja o mocowaniu należy do montażystów – używa się z reguły kotwy lub dyblów. Tak samo ważne, jak montaż okna, jest odpowiednie jego zaplanowanie. Należy wziąć pod uwagę, czy planowane jest ocieplenie zewnętrzne czy np. instalacja rolet zewnętrznych, gdzie trzeba niekiedy poszerzyć otwór okienny. Dobry plan to podstawa działania!

Montaż okien – koszt i wykonanie

Najbezpieczniejszym i sprawdzonym sposobem jest zlecenie instalacji okien fachowej ekipie z salonu okien lub sugerowanej przez producenta. Profesjonaliści są w stanie wykonać montaż w ciągu 1-2 dni.

Cena montażu okna jest zależna od wielu aspektów, np. wykorzystanych materiałów, rodzaju muru, wielkości okien itd. Koszt przeciętnego montażu okien mieści się w granicach od 10 do 18% ceny okien. Powinniśmy zawsze uzyskać gwarancję na użytkowanie na kilka lat.

Nie warto oszczędzać na pracownikach, gdyż wynajmując niedoświadczoną ekipę za niższą cenę, możemy zbytecznie wystawić się na złe funkcjonowanie okien czy dodatkowe koszty związane z uszkodzeniami okien lub elewacji. Może się to również przyczynić do utraty gwarancji. Przy ustalaniu całkowitej ceny należy wziąć pod uwagę także montaż parapetów czy przeróbki otworów okiennych.

Etapy właściwego montażu okien

 1. Ustalenie prawidłowych wymiarów okna w odniesieniu do wielkości otworu w murze.
 2. Przygotowanie otworu okiennego i oczyszczenie podłoża – usunięcie ubytków w murze, wyrównanie powierzchni ścian.
 3. Przygotowanie ościeżnicy do montażu – zrobienie otworów na dyble.
 4. Montaż ramy okiennej – zdjęcie skrzydła okna i wstawienie ramy w otwór na klockach i klinach dystansowych; ramę odpowiednio należy poziomować i pionować, a także uzyskać większy luz dylatacyjny na dole w celu montażu parapetów.
 5. Założenie mechanicznych łączników – w zależności od rodzaju materiału ściany, wybieramy elementy mocujące. Mechaniczne połączenia okna z murem odbywa się za pomocą dyblów z płaszczem stalowym bądź kotwy metalowej. Dla konstrukcji z drewna elementem tym będą śruby. Mocujemy przy ich pomocy ościeżnicę.
 6. Pozbycie się materiałów pomocniczych z przestrzeni między ramą a ścianą.
 7. Założenie skrzydła okna i upewnienie się o poprawnej jego pracy.
 8. Uszczelnianie okien – okna w domu to kluczowy komponent, decydujący o izolacji termicznej i dźwiękowej w budynku. Aby je zagwarantować, przestrzenie między murem a ramą okienną trzeba wypełnić materiałem uszczelniającym – najczęściej pianką montażową. Musi on spełniać warunki odporności na powietrze i wody oraz wytrzymałości. Należy pamiętać, że zbyt duża ilość może mocno napęcznieć i odkształcić ościeżnicę, więc nadmiar usuwamy nożem. Czekamy dobę do całkowitego utwardzenia. Pokrywamy warstwą akrylu.
 9. Naklejenie folii i taśmy izolacyjnej – ważny krok, który zapobiegnie utracie ciepła i pojawienia się wilgoci.
 10. Dokonanie obróbki murarskiej.
 11. Zabezpieczenie zetknięcia okna z murem poprzez silikon.

Na czym polega ciepły montaż?

Montaż ciepły to określenie montażu okien PCV w sposób, który zagwarantuje najlepsze parametry energooszczędności, czyli izolacji termicznej. Jest to instalacja wielowarstwowa, która polepszy izolacyjność okna. Ta technologia cieplna ma na celu usunięcie mostków cieplnych, czyli ograniczenie strat ciepła dzięki zastosowaniu trzech warstw izolacyjnych. Wymaga od fachowców bardzo dokładnego przygotowania powierzchni ościeża. Stosuje się go w murze trój- lub dwuwarstwowym.

Elementy izolacji styku okna ze ścianą zewnętrzną

Właściwe uszczelnienie stanowi od 20 do 25% zminimalizowania strat energii. Należy się kierować zasadą „wewnątrz szczelniej niż na zewnątrz”. Istnieją trzy warstwy uszczelnienia:

 • uszczelnienie zewnętrzne (taśma paroprzepuszczalna) – chroni przed przedostawaniem się wilgoci do wewnątrz, przy jednoczesnym zapewnieniu wyprowadzenia jej na zewnątrz
 • środkowa warstwa funkcjonalna (piana montażowa)- stanowi funkcje izolatora cieplnego i dźwiękowego
 • uszczelnienie wewnętrzne (taśma paroszczelna)- jest formą tarczy ochronnej dla warstwy izolacji termicznej, blokując przenikanie do niej pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku.

Najczęstsze błędy przy montażu okien PCV

 • Instalacja okien przy nieoczyszczonym podłożu – może przyczynić się do zawilgocenia muru, dostawania się powietrza i wilgoci czy wyciekania wody
 • Nierówne osadzenie okna – może skutkować deformacją okna czy przeciągami
 • Zbyt mała szczelina – uszkodzenia ramy, problemy z otwieraniem i zamykaniem okna, problemy ze szczelnością okna
 • Zbyt duża szczelina – nieprawidłowe połączenie ze ścianą, brak szczelności
 • Mocowanie okien bez kotew
 • Użycie piany poliuretanowej zamiast wszelkich innych materiałów budowlanych
 • Niewłaściwe uszczelnienie okna
Szybki kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami.

  Wyślij wiadomość
  Partnerzy

  Pracujemy na najwyższej jakości produktach.

  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.

  Wyślij zapytanie