Montaż okien Łódź
Nawet najlepsze okna nie spełnią swojej roli bez prawidłowego montażu
Co zrobić, aby okna spełniały swoją rolę? O prawidłowym montażu okien słów kilka
Wprawdzie okna to podstawowy element elewacji każdego budynku, jednak nawet o najlepszych parametrach okna nie spełnią w pełni swojej roli, jeśli nie zostaną one prawidłowo zamontowane. To fakt, o którym każdy często zapomina i nie do końca zwraca na to uwagę. Niewłaściwy montaż okien może wpłynąć na występowanie szeregu niekorzystnych zjawisk. Może dość do tego, że zamontowane okna będą nieszczelne i szybko ulegną one uszkodzeniu. Firma FINTECNIC.PL doskonale zdaje sobie sprawę, jak wielką rolę właściwy montaż odgrywa w prawidłowym funkcjonowaniu okna. Dlatego nasza firma oferuję kompleksową usługę! Poprzez wyprodukowanie, poprzez transport we wskazane miejsce, aż po montaż. Wszystko to powierzamy naszym doświadczonym i wykwalifikowanym pracownikom, którzy znają się na rzeczy i mają nasze pełne zaufanie. Opowiemy Ci o wszystkim po kolei, abyś mógł, bazując na zdobytej wiedzy zweryfikować, że nasi montażyści rzeczywiście działają perfekcyjne. Dodatkowo uświadomimy Cię, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, a także opowiemy Ci o najczęściej popełnianych błędach w trakcie montażu okien.
Zadbaj o prawidłowy montaż swoich okien
Wymieniając okna lub montując je w nowo powstałym budynku, każdy skupia się przede wszystkim na ich wielkości, wyglądzie, kształcie, a także materiale, z którego pragniemy, aby były one wykonane. Dzieje się tak, ponieważ wymiana okien to zazwyczaj strasznie kosztowna inwestycja, dlatego pragniemy, aby była wytrzymała i towarzyszyła nam przez lata. Estetyka i funkcjonalność to dla nas priorytet. Pragniemy mieć ładną elewację, gustowne wnętrza, a także odpowiednio dużo naturalnego światła w tych wnętrzach. Pragniemy, aby okna były wytrzymałe, odporne na urazy mechaniczne i szczelne. O wyglądzie i właściwościach okien myśli każdy. Jeśli jednak chodzi o ich montaż, nie rozmyślamy o tym, aż nadto i kwestie tą powierzamy fachowcom.
Właściwy montaż okien to priorytet, dlatego jak najbardziej należy montaż powierzyć specjalistom. Warto jednak zdawać sobie sprawę jak przebiega proces montowania okien. Wszystko dlatego, aby uniknąć obecności ewentualnych błędów montażowych, które w późniejszym czasie mogą dać o sobie znać.
Na czym polega standardowy montaż okien?
Co do zasady montaż okien odbywa się w połowie szerokości w ścianach jednowarstwowych, w dwuwarstwowych przy zewnętrznej krawędzi, natomiast w trójwarstwowych na poziomie ocieplenia. O tym, jakie mocowania zostaną wykorzystywane w tym procesie, decyduje montażysta. Zazwyczaj używa się kotwy lub dyblów. W celu przeprowadzenia dobrego montażu należy go odpowiednio zaplanować. Tak samo ważne, jak montaż okna, jest odpowiednie jego zaplanowanie.
Ile kosztuje montaż okien? Czy warto na tym oszczędzać?
Jeśli nie jesteś wykwalifikowanym pracownikiem, znającym się na montażu okien, samodzielnie go nie wykonuj. Zlecenie instalacji okien wykwalifikowanym specjalistom to gwarancja tego, że odbędzie się to w prawidłowy i bezpieczny sposób. Zazwyczaj proces ten nie trwa długo. Fachowcy są w stanie wykonać go nawet w jeden dzień. Czas oczywiście uzależniony jest od ilości okien do zamontowania. Cena takiej usługi uzależniona jest od wielu czynników. Wiele firm produkujących okna swoją usługę wykonuje kompleksowo. Tak samo jest w naszej firmie. Jeśli zamówisz u nas okna, masz pewność, że zajmiemy się także ich montażem.
Cena montażu okna jest zależna od wielu aspektów, np. wykorzystanych materiałów, rodzaju muru, wielkości okien itd. Koszt przeciętnego montażu okien mieści się w granicach od 10 do 18% ceny okien. Powinniśmy zawsze uzyskać gwarancję na użytkowanie na kilka lat.
W jaki sposób powinien przebiegać prawidłowy montaż okien?
W tym celu należy, w pierwszej kolejności ustalić prawidłowe wymiary okien, mając na uwadze wielkość otworu muru. Następnie należy odpowiednio przygotować otwór okienny. W tym celu należy go oczyścić, pozbyć się ubytków w murze, a także wyrównać powierzchnię ściany. Następny krok to przygotowanie ościeżnicy do montażu i zrobienie otworów na dyble. Następnie montujemy ramę okienną.
Następnie zakładamy mechaniczne łączniki. W tym momencie pozbywamy się materiałów pomocniczych z przestrzeni między ramą a ścianą. Zakładamy skrzydło okna i upewniamy się, że pracuje ono poprawnie. W tym momencie rozpoczynamy uszczelnianie okna. Czekamy do całkowitego utwardzenia materiału uszczelniającego. Naklejamy folie i taśmy izolacyjnej. Dokonujemy obróbki murarskiej. Zabezpieczamy zetknięcia okna z murem przy pomocy silikonu.
Taki montaż okien Łódź pozwala osiągnąć największy stopień energooszczędności. Energooszczędność to nic innego jak odpowiednia izolacja termiczna. Chcąc to osiągnąć, okna należy montować tak, aby polepszyć izolacyjność okna. W tym celu używa się instalacji wielowarstwowej, która ma na celu pozbycie się mostków cieplnych, czyli ograniczyć straty ciepła. Taki rodzaj montażu można stosować w murze trój- lub dwuwarstwowym. Wymaga od montażystów sporo umiejętności. Właściwe uszczelnienie styku okna ze ścianą zewnętrzną w znacznym stopniu zwiększa szczelność okna.
Etapy właściwego montażu okien:
1. Ustalenie prawidłowych wymiarów okna w odniesieniu do wielkości otworu w murze.
2. Przygotowanie otworu okiennego i oczyszczenie podłoża – usunięcie ubytków w murze, wyrównanie powierzchni ścian.
3. Przygotowanie ościeżnicy do montażu – zrobienie otworów na dyble.
4. Montaż ramy okiennej – zdjęcie skrzydła okna i wstawienie ramy w otwór na klockach i klinach dystansowych; ramę odpowiednio należy poziomować i pionować, a także uzyskać większy luz dylatacyjny na dole w celu montażu parapetów.
5. Założenie mechanicznych łączników – w zależności od rodzaju materiału ściany, wybieramy elementy mocujące. Mechaniczne połączenia okna z murem odbywa się za pomocą dyblów z płaszczem stalowym bądź kotwy metalowej. Dla konstrukcji z drewna elementem tym będą śruby. Mocujemy przy ich pomocy ościeżnicę.
6. Pozbycie się materiałów pomocniczych z przestrzeni między ramą a ścianą.
7. Założenie skrzydła okna i upewnienie się o poprawnej jego pracy.
8. Uszczelnianie okien – okna w domu to kluczowy komponent, decydujący o izolacji termicznej i dźwiękowej w budynku. Aby je zagwarantować, przestrzenie między murem a ramą okienną trzeba wypełnić materiałem uszczelniającym – najczęściej pianką montażową. Musi on spełniać warunki odporności na powietrze i wody oraz wytrzymałości. Należy pamiętać, że zbyt duża ilość może mocno napęcznieć i odkształcić ościeżnicę, więc nadmiar usuwamy nożem. Czekamy dobę do całkowitego utwardzenia. Pokrywamy warstwą akrylu.
9. Naklejenie folii i taśmy izolacyjnej – ważny krok, który zapobiegnie utracie ciepła i pojawienia się wilgoci.
10. Dokonanie obróbki murarskiej.
11. Zabezpieczenie zetknięcia okna z murem poprzez silikon.
Do jakich błędów najczęściej dochodzi w trakcie montażu okien?
Błędy, do jakich może najczęściej dojść, w trakcie montowania okien jest dużo. Postaramy się omówić te najpopularniejsze związane z poszczególnymi etapami montowania. Pierwszy błąd to niewłaściwe zaplanowanie montażu okien. Planowanie jest równie ważne co sam proces montowania.
Musimy zdecydować, kiedy najlepiej powinien odbyć się montaż, a także uwzględnić wiele innych czynników np. planowane ocieplenie zewnętrzne, planowanie zamontowania rolet zewnętrznych. Kolejnym błędem, do którego bardzo często dochodzi, jest brak odpowiednio przygotowanych otworów ściennych. Błąd ten wprawdzie jest popełniany często, jednak dość prosto jest go zauważyć. Otwory w oknach bez dwóch zdań muszą zostać prawidłowo przygotowane. Tylko wtedy możliwy jest prawidłowy montaż okien. Otwory w ścianie powinny być płaskie, pozbawione nierówności, szczelin oraz pęknięć. Występowanie tego typu niedoskonałości może utrudnić montaż okien. Naszą szczególną uwagę powinno zwrócić wypoziomowanie dolnej krawędzi otworu okna. To na tej krawędzi opiera się okno. W związku z tym musi być ona, idealnie równa. Ściany powinny zostać poddane pomiarowi płaskości i pionowości.
Kolejny błąd, do którego dochodzi często to źle przeprowadzone pomiary ościeża. W konsekwencji doprowadza to do tego, że okna są montowane w zbyt małych, albo w zbyt dużych wielkościach. Zazwyczaj jest to konsekwencja źle przeprowadzonych pomiarów. Może być to również konsekwencja złego planowania. Dość istotne jest to, kiedy fachowiec pobiera pomiary. Należy przeprowadzić je bowiem już po wyrównaniu brzegów i podłoża, ale zanim mury zewnętrzne zostaną otynkowane. Jeśli pomiarów dokonujemy przed wyrównaniem, może się okazać, że podczas wyrównywania ścianek doszło do jakichś zmian w wymiarach. W takim przypadku może okazać się również, że nawet milimetr ma znaczenie i wpływa na efekt montażu. Dlatego zwracamy uwagę, aby pomiary zostały wykonane bardzo starannie. Używamy do tego taśmy mierniczej oraz poziomicy. Pomiary powinny być przeprowadzone z obydwu stron ościeży, upewniamy się także, czy kąty otwory okiennego faktycznie są proste. Chcąc wykonać prawidłowy montaż okien, okno musi być nieco mniejsze od ościeża. W tym celu należy pozostawić niewielką szczelinę. Po to, aby ubezpieczyć się na sytuacje, gdy dochodzi do odkształcenia się okna na skutek wahań temperatury. Wielkość szczeliny uzależniona jest także od tego, jaki rodzaj okien został przez nas zamówiony. W zależności od tego, czy okno jest PCV, aluminiowe czy drewniane, szczelina będzie różnej wielkości. Zazwyczaj w przypadku drewna szczelina jest niewiele mniejsza.
Z jakimi konsekwencjami zmierzymy się w przypadku źle pobranych pomiarów? Pewno jest to, że zmierzymy się z nimi na pewno. Prędzej czy później jednak zamontowanie okien o nieodpowiednim rozmiarze wywoła problemy. Może dojść do uszkodzeń ram, co w konsekwencji doprowadzi do występowania problemów z otwieraniem i zamykaniem okna, szczególnie w okresie letnim. Możemy być pewni również tego, że wystąpią problemy ze szczelnością okna. Zbyt duża szczelina uniemożliwia prawidłowego połączenia okna ze ścianą, co wpłynie na jego szczelność. Monterzy zapewne będą próbowali rozwiązać ten problem przy pomocy pianki, co także może wpłynąć na uszkodzenie okna. Kolejnym problemem, do którego dochodzi, jest zamontowanie okna na brudnym podłożu.
Umieszczanie okna na brudnym podłożu to podstawowy błąd niedbałych ekip. Dodatkowo błąd ten to największy błąd, jaki można się dopuścić w trakcie montowania okien. Co jest dość kuriozalne, ponieważ uniknięcie tego błędu jest naprawdę bardzo łatwe. Wystarczy tuż przed zamontowaniem okna podłoże bardzo starannie wyczyścić. Nic więcej. Oczywiście może być to nieco czasochłonne, jednak jeśli tego nie zrobimy okno, zwyczajnie będzie nieszczelne. Co dalej, pianka rozprowadzona na zabrudzonym podłożu nie przylgnie do niego dostatecznie dobrze. Co może doprowadzić do powstawania rozszczelnień, co wpłynie na to, że okno nie będzie dostatecznie szczelne. Zabrudzenie tego rodzaju mają także tendencję do wchłaniania wilgoci. Dlatego warto przypilnować, aby montażyści dokładnie oczyścili miejsce, w którym ma zostać zamontowane okno. Kolejny grzech, do którego dopuszczają się montażyści, jest montaż okien bez listew pod parapetowych lub bez łączników. Do takiej sytuacji często dochodzi wtedy, gdy mamy do czynienia z początkowym lub bardzo niedbałym montażystą. Tacy montażyści dopuszczają się montowania okna bezpośrednio w ościeżu. Czasem twierdzą, że ich użycie nie jest konieczne. To jednak nie jest prawda. Brak listwy podparapetowej utrudnia późniejsze montowanie parapetu. Jeśli okno zostanie zamontowane bez udziału listwy podparapetowej, prawdopodobnie w przyszłości takie okno nie będzie szczelne i będzie przepuszczało wodę. W konsekwencji woda dostanie się do pomieszczenia i zacznie przenikać mur. Okno przestanie chronić nas także przed zimnym wiatrem.
Zamontowanie okna bez klocków podporowych to także zły pomysł. Może doprowadzić to do powstawania odkształceń i pęknięć w tynku. Rama okienna powinna być zamontowana przy użyciu specjalnych elementów konstrukcyjnych. To, jakie wybierzemy, uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju ściany, a także okna, z którym montażysta ma do czynienia. Należy zwrócić uwagę na to, aby punkty mocowania być rozmieszczone w odpowiednich odległościach. Ważne, aby ich ilość była optymalna do zapotrzebowania. Nie dobrze, aby było ich zbyt mało. Nie powinno być ich także zbyt dużo. W każdym przypadku będzie to problematyczne. Zazwyczaj nie zdarza się, aby montażyści próbowali zamontować okna jedynie za pomocą pianki. Zazwyczaj w tym celu wykorzystują inne elementy montowań. Jeśli jednak Wasza ekipa właśnie tak chciałaby to zrobić, stanowczo się temu sprzeciwcie. Nie wolno na to pozwolić, jest to błędny montaż okien, który może nieść ze sobą szereg negatywnych konsekwencji. Może dojść do zniekształceń ram, powstawania nieszczelności i pęknięć w tynku, w które zacznie wnikać wilgoć. Zwróćmy też uwagę na to, aby łączników nie było zbyt wiele. Przy zamontowaniu okna z użyciem zbyt dużej liczby łączników połączenie okna z murem będzie nazbyt sztywne. Co może negatywnie wpłynąć na okno.
Do kolejnego błędu, który bardzo często występuje, zaliczamy nieprawidłowe uszczelnienie okna. Nieprawidłowe uszczelnienie okna to dość często spotykany błąd. To bardzo ważne, aby błąd ten nie występował. Tylko staranne uszczelnione okno daje gwarancje ochrony przed zawilgoceniem wnętrza. Warto, aby montażyści pamiętali o naczelnej zasadzie tego zabiegu. Zasada ta brzmi — szczelniej od strony wewnętrznej niż od strony zewnętrznej. Warto, abyś ty wiedział, że izolacja powinna składać się z trzech warstw. Wewnętrznej, środkowej i zewnętrznej. Do wypełnienia każdej z tych warstw wykorzystujemy innych materiałów. Taki montaż okien nazywany jest warstwowym. Montaż warstwowy to jednak niejedyne dobre uszczelnienie okien. Użycie do uszczelnienia okien pianki nie jest uznawane na błąd. To fachowcy ustalają jaka izolacja będzie odpowiednia. Pianka jest w stanie zapewnić odpowiednie uszczelnienie, jeśli ekipa montażowa potrafi się nią odpowiednio posługiwać. Ekipa powinna pamiętać o tym, że pianka może zostać umieszczona tylko i wyłącznie na oczyszczonym podłożu. Musi być ona rozpowszechniona w odpowiedniej ilości. Używanie jej w zbyt małej ilości nie jest korzystne, używanie jej w zbyt dużej ilości także nie jest prawidłowe. Samo w sobie uszczelnianie okna przy pomocy pianki no jest jednak złe.
Kolejnym bardzo często popełnianym błędem jest pozostawienie folii zabezpieczającej. Rzeczywiście błąd ten nie dotyczy bezpośrednio samego procesu montażu okien. Zdecydowanie dotyczy ewentualnego postępowania po montażu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że usunięcie folii przed montażem okien jest błędem.
Błędem jest każde usunięcie folii bezpośrednio po montażu. Błędem jest również nieusunięcie folii. Folia ochronna to niezbędny element, który powinien znajdować się na oknach w trakcie montażu. Powinna znajdować się również na nich w momencie, gdy w budynku trwają różnego rodzaju prace budowlane i remontowe. Wszystko po to, aby nie uległy one uszkodzeniu. Folia zabezpiecza przed pojawieniem się rys albo trudnych do wyczyszczenia zabrudzeń. Jeżeli jednak folia pozostanie na oknie za długo, jej zdjęcie stanie się trudne. Będą miały na to wpływ czynniki atmosferyczne. Może okazać się, że usunięcie jej staje się całkowicie niemożliwe.
O czym warto pamiętać zakładając okna?
Nasza firma doskonale zdaje sobie sprawę, na czym polega odpowiedni montaż okien Łódź. Montaż okien może wydaje się nieco skomplikowany, jednak fachowcy z doświadczeniem nie powinni mieć z nim zbyt wiele problemu. Jeśli chodzi o montaż, należy pamiętać przede wszystkim o dwóch rzeczach. Przede wszystkim należy pamiętać o starannym wykonywaniu tego montażu. Staranność w tym przypadku jest bardzo ważna, jest ona ważniejsza, niż szybkie przeprowadzenie prac. Zdecydowanie lepiej montaż przeprowadzić dokładniej i dłużej, niż szybciej i miałby się on odbyć w towarzystwie wielu popełnionych błędów. Po drugie, należy mieć zawsze na uwadze to, że sposób montażu okien uzależniony jest od wielu czynników. Sposób, w jaki będzie przebiegać montaż okien, uzależniony jest od rodzaju ściany, z która montażyści mają do czynienia. To, z jakiego została wykonana materiału, to, czy jest jednowarstwowa, czy też wielowarstwowa też jest ważne. Ważne jest to, czy ściana jest ocieplana. Ważne jest to, w jakim miejscu jest montowane okno. Może być przecież montowane w piwnicy albo na dachu. Ważny jest sam rodzaj okna. Ważne są także wskazówki od producenta wybranego przez nas okna. Wszystko to ma bezpośredni wpływ na to, jak powinno wyglądać montowanie okna. Za każdym razem w związku z tym montaż ten będzie wyglądał nieco inaczej. Wszędzie jednak powtarzają się te same błędy. Ważne jest to, aby zdawać sobie sprawę, że mogą one wystąpić. Pozwala to ich uniknięciu. Nasza firma przeprowadzi najlepszy montaż okien PCV Łódź, a także najlepszy montaż okien aluminiowych Łódź! Jesteśmy w tym niezastąpieni!
Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:
GŁÓWNY TECHNOLOG ALUMINIUM
TECHNOLOG ALUMINIUM
MARKETING
KSIĘGOWOŚĆ
SERWIS
REKRUTACJA
Partnerzy
Pracujemy na najwyższej jakości produktach
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.
Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami.