Cechy okien energooszczędnych - Fintecnic
Wróć

Cechy okien energooszczędnych

12.01.2023

Stosowanie energooszczędnych rozwiązań w projektowaniu modeli okien to ukłon naszej firmy, w stronę wszystkich klientów, którym zależy na długofalowej oszczędności i większym komforcie. Przyjrzyjmy się dokładniej temu, jakie cechy posiadają energooszczędne okna.

Co to jest efektywność energetyczna?

Energooszczędne okna i drzwi posiadają izolację, która pomaga utrzymać ogrzane lub schłodzone powietrze wewnątrz domu. Nie będziemy mydlić oczu. Nieenergooszczędne okna mogą stanowić aż 25% twojego rachunku za energię poprzez ucieczkę ciepła w zimie lub chłodnego powietrza w lecie. Najlepsze energooszczędne okna są droższe niż okna tradycyjne. Jednak podkreślamy, że ten dodatkowy koszt początkowy zdecydowanie bardziej się opłaca. System okien energooszczędnych pozwala zapewnić większy komfort, a do tego oszczędność — jednak w dłuższej perspektywie. Niemniej jednak Warto!

Energooszczędne okno — najważniejsze czynniki

Warstwowa konstrukcja

Modele okien, które zbudowane są z kilku (dwóch lub trzech) warstw szkła wysokiej jakości, zapobiegają cyrkulacji powietrza między domem a środowiskiem zewnętrznym. Tego typu rozwiązanie tworzy powietrzne kieszenie między warstwami, które są dodatkowo specjalnie uszczelniane, aby zmaksymalizować zatrzymanie obiegu powietrza. Dodatkowo przestrzenie między szybami wypełnia się specjalnymi gazami, które pozwalają jeszcze bardziej zwiększyć wydajność energooszczędnych okien.

Wysokiej jakości materiały ram okiennych

Instalacja energooszczędna jest niezbędna dla zwiększenia oszczędności energii, jednak może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, jeśli rama wybranego modelu również nie będzie przystosowana do zwiększenia oszczędności. Wysokiej jakości materiały zmniejszają transfer ciepła i znacznie lepiej  izolują twój dom, prowadząc do bardziej wydajnego ogrzewanie, czy chłodzenie.

Współczynnik przenikania ciepła — Uw

Przepuszczalność cieplna lub inaczej Uw jest mierzona w W/(m²K) i jest to ilość ciepła w jednostce czasu, która może przeniknąć przez metr kwadratowy (1 m²) materiału budowlanego (np. ramy) o grubości d (m) w ciągu jednej godziny, gdy różnica temperatur pomiędzy tymi powierzchniami (wewnątrz i na zewnątrz) jest równa 1 stopniowi (1°C). Brzmi trochę skomplikowanie, jednak samo pojęcie UW jest bardzo logiczne i jak żadne inne, tak dobrze nie określa energooszczędności okna.

Przepuszczalność cieplna (Uw) mierzy efektywność materiału jako izolatora. Niższe wartości Uw wskazują na mniejsze straty cieplne i większą izolację zapewnianą przez dany materiał.

Aby obliczyć całkowity współczynnik U ramy, inaczej nazywany Uw lub U-okna, potrzebne są następujące wartości:

 • Przenikalność cieplna szyby (Ug – „glass”)
 • Współczynnik przenikania ciepła ramy (Uf – „frame”)
 • Typ ramki dystansowej szkła
 • Procentowy udział powierzchni ramy w stosunku do całkowitej powierzchni ramy

Efektywność energetyczna

Aby osiągnąć maksymalną izolację termiczną, wymagany jest niski współczynnik Uf dla ram aluminiowych. Jednak najważniejszym czynnikiem dobrze izolowanego okna jest współczynnik Ug szyby.

Całkowity współczynnik przenikalności cieplnej okna (Uw), zmienia się diametralnie, gdy zastosujemy szybę o niższym współczynniku Ug, ponieważ powierzchnia szyby będzie znacznie większa niż powierzchnia ramy aluminiowej. Z tego powodu bardzo ważny jest staranny wybór odpowiedniego systemu aluminiowego, gdyż na jego energooszczędność wpływa kilka parametrów.

Najdokładniejszym sposobem porównania dwóch systemów aluminiowych jest użycie współczynnika Uf lub zastosowanie dokładnie tego samego rodzaju i wymiarów szyb w celu obliczenia całkowitego współczynnika przenikania ciepła (Uw).

Zastosowanie nieizolowanych systemów aluminiowych zużywa do 40% więcej energii na ogrzewanie i chłodzenie. Wybierając izolowane termicznie systemy aluminiowe można uniknąć marnowania energii, a tym samym zaoszczędzić pieniądze.

Właściwa instalacja robi różnicę

Nie ma znaczenia, jak wysokiej jakości są twoje energooszczędne okna, jeśli nie zostaną prawidłowo zainstalowane. Każde okno należy dokładnie zamontować w ościeżnicy z nałożoną wokół niego izolacją o niskiej rozszerzalności. W przeciwnym razie energia może wydostawać się na zewnątrz okna.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie