Czym jest ogród zimowy i czy warto się na niego zdecydować? - Fintecnic
Wróć

Czym jest ogród zimowy i czy warto się na niego zdecydować?

22.12.2022

W ostatnim czasie, po wielu latach przerwy, coraz większą popularnością cieszą się ogrody zimowe. Inwestycja w ogród zimowy w domu nie musi być bardzo kosztowna, należy jednak postawić na odpowiednie materiały budowlane, a także wybrać wysokiej jakości systemy okienno-drzwiowe. To wszystko przekłada się na komfort użytkowania przestrzeni.

Pomimo swojej nazwy ogród zimowy, może być doskonałym miejscem na wypoczynek o każdej praktycznie porze roku. Można hodować w nim egzotyczne rośliny, które rzecz jasna wymagają właściwego sobie mikroklimatu. Miejsce to pozwala się też zwyczajnie relaksować – w dowolnym praktycznie momencie. Przedstawiamy najważniejsze zalety posiadania oranżerii w domu.

Co to jest ogród zimowy?

Ogród zimowy, czyli innymi słowy oranżeria, to przeszklone pomieszczenie, gdzie można umieścić rośliny, które kwitnąć będą przez cały rok. To szklana konstrukcja, która opiera się na profilach ze stali, aluminium, PCV lub drewna. Ogrody zimowe cieszyły się dużą popularnością wśród elit końca XIX i początku XX wieku – kiedy to wśród bogatych stały się popularne egzotyczne wyprawy. Ogród zimowy w domu był więc dla nich sposobem na zaprezentowanie egzotycznych roślin z dalekich stron. Takie duże przeszklenia były więc popularne w pałacach i dworkach, ale pojawiały się też w parkach i ogrodach botanicznych.

Dziś na ogród zimowy w domu może sobie pozwolić każdy. To świetne rozwiązanie nie tylko dla miłośników ogrodnictwa, ale taras przeszklony stanowi też doskonałe miejsce do wypoczynku – tak w chłodne jesienne i zimowe wieczory, jak również w wiosennym słońcu i w upalny letni dzień. Zabudowane przestrzeń pozwala na to, że nie trzeba się martwić się o natrętnie naprzykrzające się owady, a także na dobiegające z zewnątrz hałasy i przenikliwe, niskie temperatury. Współcześnie ogród zimowy to rozwiązanie, które bardzo często jest stosowane w obiektach gastronomicznych oraz hotelarskich – stanowiąc świetne miejsce np. do spożywania posiłków w okolicznościach przyrody, będąc cały czas w komfortowych warunkach termicznych.

Pod względem technicznym wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje ogrodów zimowych:

 • ogród zimowy ciepły – można w nich urządzić np. miejsce spędzania wolnego czasu, dodatkowy salon i cieszyć się tam bliskością natury, także podczas najmroźniejszych miesięcy w roku;
 • ogród zimowy zimny – to rozwiązanie, które rzadziej się spotyka, ponieważ niska temperatura nie zachęca do spędzania tam czasu.

Ogród zimowy – jakie zalety mają duże przeszklenia w domu?

Ogród zimowy – taras przeszklony to rozwiązanie, które ma szereg zalet. Wśród plusów, jakie niesie za sobą budowa oranżerii przy domu, restauracji, hotelu lub innym budynku komercyjnym, wymienić należy:

 • całkowity brak natrętnych owadów;
 • wspaniałe uzupełnienie przestrzeni ogrodu i uatrakcyjnienie architektury budynku;
 • możliwość wypoczynku oraz relaksu niezależnie od pogody przez cały rok;
 • ogród zimowy – taras przeszklony daje znaczne powiększenie powierzchni mieszkalnej, a w przypadku inwestycji komercyjnych – hotelowej lub restauracyjnej;
 • umożliwia poprawę bilansu cieplnego budynku;
 • w oranżerii tworzy się specyficzny mikroklimat;
 • ogród zimowy daje możliwość hodowania tam egzotycznych roślin;
 • stabilizacja wilgotności powietrza w pomieszczeniach.

Ogród zimowy – jak zaplanować budowę, na co zwrócić uwagę?

Planując budowę oranżerii przy domu, należy przemyśleć jej wewnętrzny wystrój, dekoracje, oświetlenie, ale bardzo ważne są też kwestie związanie z wydajną wentylacją, a także doborem odpowiednich materiałów. Warto postawić na wysokiej jakości systemy okienno-drzwiowe, które zapewnią odpowiednią termoizolację. Ogród zimowy musi być również wykony wedle projektu – warto więc postawić na taki, który wyróżniał się walorami estetycznymi, pasował do architektury budynku oraz umożliwiał zachowanie wszelkich parametrów izolacyjności termicznej. Przestrzegając tych zasad oranżeria – ogród zimowy w domu, restauracji, hotelu itp. okaże się bardzo dobrym rozwiązaniem.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie