Dlaczego okna parują? - Fintecnic
Wróć

Dlaczego okna parują?

27.10.2022

Jak co roku w okresie jesienno-zimowym, który cechuje się niskimi temperaturami powietrza na zewnątrz i dużą wilgotnością powietrza, pojawia się problem parowania szyb w oknach oraz liczne pytania – dlaczego tak się dzieje? Czy okna w moim budynku są wadliwe?

Wadliwe okna mogą powodować ten problem, natomiast najczęstsze przyczyny parowania szyb w oknach nie są spowodowane ich wadliwością a naturalnymi prawami fizyki.

Parowanie szyb od zewnątrz

Parowanie szyb od strony zewnętrznej, to naturalne zjawisko fizyczne, które jest okresowe i występuje gdy temperatura powierzchni szyby zewnętrznej jest niższa od temperatury powietrza na zewnątrz. Dzieje się tak zazwyczaj jesienią i zimą, gdy w domu mamy włączone ogrzewanie i jest ciepło, a na zewnątrz zimno. Często taka sytuacja może występować tylko na niektórych oknach w budynku – zwłaszcza tych od strony północnej, która jest najmniej oświetlana, przez co najchłodniejsza. Parowanie szyb od zewnątrz to tylko i wyłącznie kwestia estetyczna, nie ma sensu temu zapobiegać, gdyż nie ma to żadnego negatywnego wpływu na nasze funkcjonowanie.

Parowanie szyb od wewnątrz

Parowanie szyb od wewnętrznej strony spowodowane jest występowaniem różnic temperatur między ciepłym wnętrzem budynku a chłodem na zewnątrz, podwyższoną wilgotnością w mieszkaniu lub niesprawnie funkcjonującą wentylację.

Sporadyczne parowanie szyb wewnątrz budynku nie stanowi większego problemu i zazwyczaj ma to związek właśnie z podwyższoną wilgotnością – gotowaniem bez włączonego okapu lub suszeniem prania na suszarkach rozstawianych w mieszkaniu.

Natomiast wciąż powtarzające się parowanie może być objawem złej wentylacji w budynku. Nie jest to wina okien, a wręcz przeciwnie –  świadczy to o ich wysokiej szczelności. Jeżeli para wodna pojawia się na szybie sporadycznie, wystarczy zadbać o przewietrzenie pomieszczenia. Jeśli jednak parę dostrzegamy regularnie, warto poszukać i wyeliminować przyczynę.

 

Jak zapobiegać uporczywemu parowaniu szyb wewnątrz:

 • Rozszczelnianie okien — aktualnie wszystkie okna mają funkcje mikrowentylacji lub mikrouchyłu, który umożliwia wymianę powietrza i odprowadzenie wilgoci na zewnątrz
 • Regularne wietrzenie — najlepiej krótko ale intensywnie, zapobiegnie to utracie ciepła z mieszkania
 • Osuszacze powietrza — pomagają w usuwania nadmiernej ilości wilgoci z powietrza
 • Sprawne kanały wentylacyjne — jeśli problem zaparowanych szyb wraca mimo wietrzenia, należy sprawdzić działanie przewodów wentylacyjnych.

Parowanie szyb wewnątrz pakietu szybowego – oznacza problem…

Niezmiernie rzadko można spotkać się z parą między szybami w oknie. O ile parowanie z wewnętrznej czy zewnętrznej strony jest naturalne, o tyle para pomiędzy taflami szkła może powodować poważne problemy.

W nowych oknach z kilkoma szybami wewnątrz pakietu znajduje się gaz, a skroplona para wewnątrz szyb świadczy o nieszczelności pakietu. Efekty są takie, że pakiet szybowy stracił swoje właściwości izolacyjno-termiczne.

Jeżeli zauważymy parę w środku okna, oznacza to, że  konieczna może być wymiana pakietu szybowego na nowy. Jeśli taka sytuacja ma miejsce w Twoim budynku – zapraszamy do kontaktu. Z łatwością zaproponujemy najlepsze możliwe rozwiązanie.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie