Dlaczego okna z PCV nadal cieszą się dużą popularnością? - Fintecnic
Wróć

Dlaczego okna z PCV nadal cieszą się dużą popularnością?

05.10.2023

Wybór okien, szczególnie do nowego domu może być dla nas nie lada wyzwaniem. Obecnie na rynku mamy wiele możliwości wyboru stolarki okiennej, co sprawia, że z jednej strony mamy duży wachlarz możliwości, ale z drugiej też utrudniony wybór ze względu na otaczające nas rozwiązania. Od wielu już lat najbardziej popularne są jednak okna wykonane z PCV. Dlaczego tak jest i czy najpopularniejsze, to także najlepsze? Sprawdźmy to.

Jakie są największe zalety okien PCV?

Doskonale wiemy, że plastik to najbardziej uniwersalny materiał, z którego jesteśmy w stanie stworzyć praktycznie wszystko. Wiemy również jednak, że nie wszystko, co z plastiku jest dobre. Nie jest tak jednak w przypadku stolarki okiennej. Choć większość osób decyduje się na okna PCV ze względu na ich niską cenę, to należy pamiętać, że dobrej jakości okna plastikowe mogą być też jakościowym produktem.

Co zatem możemy zaliczyć do największych zalet okien PCV? Przede wszystkim ich doskonałe parametry izolacyjne, szczególnie w stosunku do ceny. Jak wynika z norm budowlanych, współczynnik przenikania ciepła nie może być wyższy aniżeli 0,9 W/m2K. Jest to dość niski współczynnik, a na rynku znajdziemy wiele rodzajów okien plastikowych, które dopasują się nawet do norm domów pasywnych (w tym przypadku norma wynosi 0,8 W/m2K). Wówczas też ich przepuszczalność zarówno zimnego, jak i ciepłego powietrza jest praktycznie znikoma. Dzięki temu możemy zapewnić w środku stałą, komfortową temperaturę.

Do głównych zalet okien z PCV możemy więc zaliczyć:

 • Niską cenę,
 • Dobre parametry cieplne,
 • Estetykę,
 • Uniwersalność,
 • Łatwość utrzymania w czystości i sprawności.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien plastikowych?

Jeśli zdecydujemy się na okna plastikowe, to koniecznie zwróćmy uwagę na kilka istotnych parametrów i elementów. Przede wszystkim przyjrzyjmy się szczelności. Powinniśmy sobie bowiem zdawać sprawę, że szczelność okna zależy przede wszystkim od zastosowanych okuć i uszczelek. Jest ona również określana w 4-stopniowej skali. Dlatego też, by okno dawało nam komfort cieplny, nie należy patrzeć tylko na materiał i liczbę komór, ale przede wszystkim na powyższe aspekty.

Drugim ważnym elementem jest odpowiednie wzmocnienie ramy. Większość producentów wybiera profile PCV, które mają budowę komorową. W końcu liczba komór jest istotny związek z ciepłochronnością. By jednak osiągnąć zalecaną izolację termiczną, warto wybierać ramy, które będą miały większą głębokość i kształtowniki, czyli elementy wzmacniające okna. Są one zazwyczaj wykonane z tworzywa sztucznego lub włókna szklanego.

Łatwość konserwacji i przystępna cena

Jak już informowaliśmy powyżej, do dużych zalet okien z PCV należy dość niska cena (szczególnie jeśli ją porównamy do okien aluminiowych i drewnianych), a także łatwość utrzymania w czystości oraz konserwacji. Ze względu na swoje właściwości, polichlorek winylu jest materiałem odpornym na działanie wielu czynników atmosferycznych. Mamy tu na myśli, chociażby wilgoć, zmieniające się często temperatury czy promieniowanie UV. Dzięki temu okna przez długi czas nie tracą swojego początkowego wyglądu i funkcjonalności. Ponadto samo ich czyszczenie jest zdecydowanie łatwiejsze, aniżeli w przypadku okien drewnianych, gdzie należy uważać na to, jakiego preparatu użyjemy do ich czyszczenia.

Cena to także duża przewaga okien plastikowych, szczególnie dla osób, które poszukują dobrego stosunku jakości do ceny. Jak już wiemy, okna z PCV Łódź są znacznie tańsze od konkurentów, a jednocześnie często oferują podobne właściwości – jeśli oczywiście wybierzemy dobrej jakości okna plastikowe. Ta niższa cena w głównej mierze nie wynika bowiem z ich gorszej jakości, a z niższych kosztów samej produkcji oraz szerokiej dostępności surowca wykorzystywanego do ich wytwarzania. Co za tym idzie, wiele osób może sobie pozwolić na zakup okien do dobrych parametrach izolacyjnych i długiej żywotności, bez konieczności opróżniania swoich portfeli.

Czy warto więc kupić okna z PCV?

Podsumowując, okna plastikowe będą na pewno bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą stosunkowo niewielkim kosztem otrzymać dobrej jakości stolarkę okienną. To również świetne rozwiązanie dla tych, dla których wiosenne i jesienne porządki są powodem do bólu głowy – okna drewniane nie wymagają bowiem szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza tradycyjnym myciem okien i pozbywaniem się kurzu. W tym przypadku z pomocą przyjdzie nam wilgotna ściereczka i niewielka ilość detergentu w postaci płynu do naczyń lub mydła.

Ponadto okna z PCV nie wymagają takich zabiegów jak olejowanie, konserwacja czy lakierowanie, z czym musimy się borykać w przypadku okien drewnianych. Jest to też niewątpliwie kolejny dodatkowy wydatek, z który musimy się wówczas liczyć. Na koniec musimy też wspomnieć o ewentualnych uszkodzeniach. W przypadku okien plastikowych naprawa czy nawet wymiana okna nie pochłonie ogromnego budżetu i na pewno o wiele łatwiej będzie nam przełknąć taki wydatek.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie