Dobre okna to nie wszystko — zadbaj o prawidłowy montaż - Fintecnic
Wróć

Dobre okna to nie wszystko — zadbaj o prawidłowy montaż

13.04.2023

Do kogo zwrócić się o montaż ramy okiennej? Jeśli nie chcesz wyrzucić pieniędzy przez okno i pragniesz uniknąć problemów w przyszłości, zapomnij o tutorialach wideo, czy samodzielnym majsterkowaniu.

Montaż okna

Montaż ramy okiennej? Co tu dużo mówić, oglądam filmik w sieci i robię to sam. W ten sposób oszczędzam na robociźnie. Kto tak myśli, ten być może jest o krok od podjęcia decyzji, która może być naprawdę katastrofalna w skutkach.

Metoda „zrób to sam” może sprawdzać się w wielu kwestiach, jednak nie w przypadku montażu okien. Samodzielne majsterkowanie może być opłacalne, jeśli chodzi o proste interwencje o niskim ryzyku. W przypadku wyspecjalizowanych firm, które oferują usługi montażu okien, sprawy mają się zupełnie inaczej.

Okno to podstawowy element Twojego domu, który musi chronić Cię przed temperaturami zewnętrznymi i czynnikami atmosferycznymi. Właśnie dlatego musi być zamontowane w określony sposób! Bez wykwalifikowanego montażu dokładnie zaplanowanego i przeprowadzonego przez fachowców, narażasz się na naprawdę duże ryzyko.

Mówiąc o montażu okien, mówimy o pracy, która wymaga umiejętności wykraczających poza posiadanie dobrej sprawności manualnej.

Ponadto warto również wspomnieć o tym, że wszystkie produkty mają gwarancję, która może zostać unieważnione przez niewłaściwy montaż. Jeśli kupisz okno i zainstalujesz je w swoim domu samodzielnie, bez montażu zgodnego z wymaganiami, jest mało prawdopodobne, że to samo okno będzie w stanie spełnić wymagania dotyczące wartości i wydajności, które zostały zagwarantowane w momencie zakupu.

Jak przebiega montaż okien?

Planowanie, wykonanie, sprawdzenie: 3 filary kwalifikowanego montażu

Montaż zawsze rozpoczyna się od dogłębnej analizy konkretnego przypadku, aby znaleźć najlepiej dostosowane rozwiązania montażu i dobrać materiały, które najlepiej sprawdzą się w konkretnych sytuacjach.

Każdy przypadek jest inny i zawsze — podkreślamy, zawsze! — pierwszym krokiem do wykonania jest wstępna analiza, która pozwoli na szczegółowe zaplanowanie montażu okien, dzięki któremu w przyszłości unikniesz problemów z nieszczelnościami, przeciągami i skraplaniem się pary wodnej, a tym samym uczynisz swój dom, bezpieczniejszym.

Kolejnym krokiem jest przystąpienie do wykonania montażu. W tym przypadku kluczowe są kwalifikacje i doświadczenie pracowników firmy, z której usług zdecydowałeś się skorzystać. Zanim wybierzesz konkretne usługi, zapoznaj się z opiniami klientów. Pamiętaj, że oprócz samego procesu montażu warto zwrócić uwagę, czy dana firma oferuje sprawdzenie szczelności okien, a także tak prozaiczną czynność, jak pozbycie się starych ram okiennych. Wszystko to składa się na kompleksowy montaż i jakość wykonywanej usługi.

Dokładne zaplanowanie montażu okien to gwarancja:

 • bezpiecznego zamocowania okna w murach budynku,
 • zachowania wartości użytkowej, którą oferuje nam producent,
 • trwały i energooszczędny system.

Kluczowe czynniki w montażu okien

Rodzaj mocowania, które powinno zostać wykorzystane do zakotwiczenia ramy w ścianie muru, musi zostać wybrane na podstawie analizy pewnych krytycznych czynników. Najważniejsze z nich to:

 • rozmiar i typ ramy
 • jej ciężar,
 • materiał, z którego wykonane są mury (ściany) budynku.

 

Z reguły odległość pomiędzy poszczególnymi punktami mocowania, przewidzianymi w zawiasach i punktach zamknięcia, nie może przekraczać 700 mm. Ponadto odległość pierwszego punktu mocowania od każdego rogu musi wynosić od 100 do 150 mm.

Ponadto, aby wartości użytkowe zamontowanej ramy okiennej były jak najbardziej zbliżone do wartości użytkowych ramy okiennej w warunkach testowych, ważne jest, aby dokładnie przeanalizować dwa punkty:

 • główny, pomiędzy murem a ramą nośną,
 • dodatkowy, pomiędzy ramą nośną a szkłem.

 

Brzmi skomplikowanie? Nie bez powodu za montaż okien powinni zabierać się jedynie fachowcy. Skoro zdecydowałeś się na inwestycję w nowe okna, nie możesz teraz oszczędzać na ich prawidłowym montażu.

Skorzystaj z usług najlepszych fachowców i ciesz się najlepszą jakością nowych okien.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie