Dofinansowanie do wymiany okien - program “Czyste Powietrze”
Wróć

Dofinansowanie do wymiany okien – program “Czyste Powietrze”

19.01.2021 3 min

Na przestrzeni ostatnich kilku lat coraz większą uwagę zwracamy na jakość powietrza. Materiały opałowe, których używa się do ogrzania domów w Polsce, pozostawiają wiele do życzenia. Co więcej, stare piece wytwarzają szkodliwe pyły zawieszone i inne substancje niekorzystne dla naszego zdrowia i środowiska. Smog jest widocznym problemem zarówno w dużych, jak i w małych miastach. Instytucje państwowe w ramach walki ze smogiem oferują dofinansowanie na wymianę pieców, ale również na prace termomodernizacyjne, czyli zredukowanie strat ciepła, a więc i wymianę okien i drzwi.

 

 

Program „Czyste powietrze”

„Czyste powietrze” to program, którego celem jest redukcja lub zapobieżenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Obejmuje on nie tylko wymianę starych pieców, ale też ogólnie pojętą termomodernizację – obejmującą audyt energetyczny, docieplenie ścian oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Czas trwania inicjatywy określa się do 2029 roku, a do rozdysponowania rząd przeznaczył łącznie 103 mld złotych. Dofinansowanie można będzie otrzymać na dwa sposoby – bezzwrotnej dotacji lub nisko oprocentowanej pożyczki. Konkretna suma, którą możemy otrzymać zależy od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Maksymalna kwota, którą możemy otrzymać wynosi 53 000 zł, natomiast minimalna 7 000 zł.

 

Wymiana okien i drzwi w ramach programu „Czyste powietrze”

Osoby, które dostały pozytywną decyzję i szansę do podstawowego lub podwyższonego poziomu dotacji mogą zdecydować się na jedną z trzech opcji termomodernizacyjnych obiektu mieszkalnego, które uwzględniają także rządowe dofinansowanie do wymiany okien. Dostępnymi wariantami są demontaż starego, źródła ciepła i zastąpienie nowym urządzeniem lub montaż kotłowni gazowej. Można liczyć na kwotę ok. 20 tysięcy złotych. Osoby, które dokonały już jednak modernizacji pieca, mogą nadal liczyć na 10 tysięcy dofinansowania na samą wymianę okien, ocieplenie czy też montaż wentylacji z odzyskiem ciepła. Taka opcja, niewymagająca wymiany źródła ciepła, pozwala na działania zwiększające efektywność energetyczną budynku, czyli np. wymiana okien i drzwi na energooszczędne. Nie da się ukryć, że są to drogie modernizacje, dlatego większość obywateli stara się o zdobycie dofinansowań do wymiany pieców, okien i drzwi.

 

 

Jak uzyskać dofinansowanie do wymiany okien i drzwi?

Zaletą programu Czyste Powietrze 2.0 jest dosyć przejrzysta procedura uzyskania wsparcia. Formularz oraz wszelkie niezbędne załączniki dostępne są do pobrania za pośrednictwem Portalu Beneficjenta na stronach WFOŚiGW oraz na witrynie gov.pl. Za pomocą obu tych serwisów możliwe jest złożenie cyfrowej wersji podania o dofinansowanie wymiany okien. Przedstawimy procedurę w 4 prostych krokach:

 

 1. Wykonanie audytu energetycznego – na zadanie to także można otrzymać dofinansowanie.
 2. Przygotowanie projektu inwestycji, który musi zostać zatwierdzony przez osobę z uprawnieniami budowlanymi.
 3. Złożenie wniosku o dofinansowanie w lokalnym Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 4. Rozliczenie inwestycji na podstawie dokumentów i faktur.

Wsparcie w wymiarze podstawowym przysługuje właścicielom oraz współwłaścicielom domków jednorodzinnych, których dochód nie przekracza 100 tys. zł rocznie. Rozszerzony zakres dofinansowania do wymiany okien i drzwi w 2021 roku oferowany jest również dla właścicieli jednorodzinnych w przypadku, gdy dochód na jedną osobę nie przekracza 1400 zł dla gospodarstwa wieloosobowego lub 1960 zł dla gospodarstwa jednoosobowego.

 

 

W ofercie Fintecnic znaleźć można szeroki wybór okien energooszczędnych, które doskonale sprawdzą się przy modernizacji Twojego domu i zapewnieniu odpowiedniego ciepła oraz izolacyjności. Współczynnik przenikania ciepła okien energooszczędnych wynosi nie więcej niż 0,9 W/(m2K) – właśnie takie doskonałe właściwości izolacyjne cechują prezentowane przez Fintecnic okna pasywne. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą!


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie