Domy pasywne i energooszczędne – co musisz o nich wiedzieć - Fintecnic Domy pasywne i energooszczędne - co musisz o nich wiedzieć
Wróć

Domy pasywne i energooszczędne – co musisz o nich wiedzieć

16.06.2022

Domy pasywne i energooszczędne – co musisz o nich wiedzieć?

Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą domy pasywne i energooszczędne. To rozwiązania, które dają wiele korzyści, przede wszystkim ze względu na możliwości uzyskania oszczędności związanych ze znacznie mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło do ogrzewania.

Ponadto dom pasywny i energooszczędny to rozwiązania ekologiczne, które pozytywnie wpływają na środowisko naturalne. Tego typu konstrukcje przyczyniają się bowiem do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, pozwalają także na zredukowanie zużycia energii w codziennych warunkach. Bardzo ważną rolę w budownictwie pasywnym i energooszczędnym odgrywają okna o odpowiednich parametrach.

Dom pasywny i dom energooszczędny – co to właściwie oznacza?

Domy energooszczędne i pasywne to pojęcia, które często stosuje się zamiennie, choć występują pomiędzy tymi rozwiązaniami pewne różnice, o czym w dalszej części artykułu. Takie domy wyróżniają się minimalnym zużyciem energii cieplnej. Mają one być  z założenia bierne – oznacza to, że są w stanie funkcjonować bez ogrzewania węglem, olejem lub gazem. Dom pasywny projektuje się tak, żeby zredukować do maksimum wydostawanie się na zewnątrz ciepła, a także by izolować to ciepło, które jest wytwarzane w naturalny sposób przez domowników oraz przez promienie słoneczne. Można zatem rozumieć, że budownictwo energooszczędne zakłada redukcję zapotrzebowania na energię cieplną.

Warto w tym miejscu przytoczyć wartości, które najlepiej opisują budownictwo pasywne i energooszczędne. Aby ogrzać zwykły dom w skali roku potrzeba 160 kWh/m2, natomiast dom energooszczędny tę wartość redukuje do poziomu 70 kWh/m2 w ciągu roku, a dom pasywny nawet do jedynie około 15 kWh/m2 w skali roku. Różnica jest zatem ogromna, a przy tym  przekłada się znacząco na oszczędność finansową mieszkańców.

Jakie warunki muszą spełniać dom pasywny i dom energooszczędny?

Wśród warunków, jakie muszą spełniać domy budowane w założeniu energooszczędnym i pasywnym wymienia się następujące kwestie:

 • odpowiednia bryła – dom pasywny powstaje na planie prostokąta, a jego dach może być  maksymalnie dwuspadowy, jeśli natomiast chodzi o dom energooszczędny, to jest większa dowolność w zakresie bryły, lecz i w tym przypadku projekt powinien być jak najprostszy, bez stosowania zbędnych załamań dachu czy ścian;
 • stosowanie właściwych przeszkleń – w budownictwie pasywnym i energooszczędnym bardzo ważną rolę odgrywa ustawienie domu we właściwym kierunku oraz prawidłowe rozplanowania umieszczenia okien i drzwi, po południowej stronie domu powinno znajdować się najwięcej powierzchni przeszklonych, to sprawia, że dużą część energii uzyskuje się poprzez dzięki słońcu;
 • izolacja – równie ważne jest właściwe zabezpieczenie domu przed uciekaniem ciepła, zaizolować należy przede wszystkim okna oraz drzwi – to eliminuje ewentualne mostki cieplne, ponadto trzeba zastosować odpowiednio grubą warstwę ochronnego materiału we wszystkich przegrodach wewnętrznych, ściany zewnętrzne i podłogi zabezpiecza się termoizolacją o grubości około 20-40 cm.

Jakie okna w domu pasywnym i energooszczędnym?

Jako, że przeszklenia są jednym z kluczowych elementów dla budownictwa ekologicznego, to wiele osób zadaje sobie pytanie, jakie okna w domu energooszczędnym?

Współczynnik przenikania ciepła U dla okien pasywnych nie może być większy niż 0,8 W/(m2·K), podobnie dla drzwi zewnętrznych i bramy garażowej. Aby uchronić dom przed utratą ciepła w zimie, a w lato przed nagrzaniem, konieczne jest wyposażenie dużych okien w osłony, jak rolety czy markizy.

 

Technologia budowy – postaw na drewno

Jeśli myślimy o budowie eko-domu, zacząć powinniśmy od doboru odpowiedniej technologii produkcji. Chociaż dostępne na rynku cegły ceramiczne są świetnym, zdrowym i ekologicznym materiałem, który ponadto nie kosztuje wiele, to chyba najlepszym rozwiązaniem do budowy domu będzie wykorzystanie konstrukcji z drewna. Polecane są zarówno domy oparte na drewnianym szkielecie (tzw. „kanadyjczyki”), jak również konstrukcje z bali. Te drugie potrafią być jednak znacznie droższe. Drewno ma jednak to do siebie, że o wiele lepiej reguluje temperatury. Budynek z tego materiału będzie działał jak termos, dzięki czemu uda się zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

 Ekologiczny i ekonomiczny czas budowy

Stawianie takiego domu trwa maksymalnie pół roku – tutaj również oszczędzamy, tym razem na spłacie kredytu. Jeśli zdecydujemy się na dom z drewna, najważniejszym punktem budowy będzie dobór odpowiedniej ekipy. Powinni to być sprawdzeni fachowcy z wieloletnim doświadczeniem w wykorzystaniu tego typu technologii. Jakość wykonania w nieporównywalnie większym stopniu niż przy technologiach tradycyjnych wpływać będzie na parametry użytkowe drewnianego domu.

Coraz więcej osób zauważa korzyści z budowy domu, którego zadaniem jest przede wszystkim Koszt takiego rozwiązania jest tylko około 5% większy, dlatego w najbliższych latach dom energooszczędny stanie się standardem w polskim budownictwie.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie