Dostosowanie okien do potrzeb osób niepełnosprawnych - Fintecnic
Wróć

Dostosowanie okien do potrzeb osób niepełnosprawnych

08.05.2023

Okna to elementy, które wpływają na komfort i funkcjonalność wnętrza. Dla osób niepełnosprawnych dostosowanie okien do ich potrzeb może mieć kluczowe znaczenie dla codziennego życia. W poniższym artykule znajdziesz wyszczególnione wszystkie aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy dostosowywaniu okien i ramek okiennych dla osób niepełnosprawnych.

Wysokość i szerokość okien

Pierwszą kwestią, którą należy rozważyć przy dostosowywaniu okien dla osób niepełnosprawnych, jest ich wysokość i szerokość. Okna powinny być umieszczone na odpowiedniej wysokości, aby umożliwić łatwy dostęp i obsługę. Z kolei ich szerokość powinna być dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich czy też osób o ograniczonej ruchomości.

W przypadku okien na parterze warto rozważyć możliwość zamontowania w nich dodatkowych przeszkleń, aby umożliwić osobom niepełnosprawnym korzystanie z pełnego widoku z zewnątrz. Wysokość okna powinna być również dostosowana do wzrostu użytkowników, co pozwoli na swobodne otwieranie i zamykanie okien.

Rodzaj otwierania okien

Kolejnym ważnym aspektem jest rodzaj otwierania okien. Standardowe otwieranie na klamkę może być trudne do obsługi dla osób z ograniczoną siłą lub ruchomością w rękach. W takim przypadku warto rozważyć zastosowanie innych rozwiązań, takich jak otwieranie za pomocą jednego przycisku lub dźwigni.

Możliwe jest również zastosowanie automatycznego otwierania okien. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne dla osób, które mają trudności z otwieraniem okien z powodu ich wagi lub położenia. Automatyczne otwieranie okien może być sterowane zdalnie za pomocą pilota lub za pomocą przycisku umieszczonego na ścianie.

Okna z funkcją uchylania/rozszczelnienia

Kolejnym rozwiązaniem, które warto rozważyć przy dostosowywaniu okien dla osób niepełnosprawnych, są okna z funkcją uchylania. Dzięki tej funkcji możliwe jest łatwe wietrzenie pomieszczenia bez konieczności otwierania całego okna.

Osoby niepełnosprawne, które mają trudności z podnoszeniem, czy przesuwaniem ciężkich przedmiotów, do których możemy zaliczyć również skrzydła okienne, będą w stanie skorzystać z tej funkcji bez większego wysiłku.

Okna z funkcją pochylenia mogą być również przydatne w przypadku, gdy trzeba zapewnić wentylację pomieszczenia w sposób ciągły. Dzięki temu rozwiązaniu, osoby niepełnosprawne nie będą musiały prosić o pomoc innych w otwieraniu i zamykaniu okien.

Przykładowo, okna z funkcją uchylania są szczególnie przydatne w pomieszczeniach, w których nie jest możliwe otwarcie okien na stałe, np. w łazienkach, gdzie zazwyczaj stosuje się okna wentylacyjne.

Rodzaj i wielkość klamek

Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę przy dostosowywaniu okien dla osób niepełnosprawnych, są klamki. Standardowe klamki mogą być trudne do obsługi dla osób z ograniczoną ruchomością w rękach lub z problemami z chwytem. Dlatego warto rozważyć zastosowanie innych rodzajów klamek, które są łatwiejsze w obsłudze. Rodzaj klamki można dostosować indywidualnie do potrzeb i możliwości danej osoby.

Jednym z rozwiązań są klamki uchwytowe, które pozwalają na łatwiejsze chwytanie i przekręcanie. Klamki te są również przydatne dla osób starszych, które mają słabsze ręce.

Wielkość klamek również ma znaczenie. Klamki powinny być na tyle duże, aby osoby z ograniczoną ruchomością w rękach mogły je łatwo chwycić. Warto również zwrócić uwagę na kształt klamek. Klamki w kształcie litery L są łatwiejsze w obsłudze niż klamki o kształcie okrągłym.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest kluczowe w przypadku dostosowywania okien dla osób niepełnosprawnych. Okna powinny być wyposażone w zabezpieczenia, które uniemożliwią ich przypadkowe otwarcie przez osoby trzecie. W przypadku automatycznego otwierania okien konieczne jest zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń, które zapobiegną przypadkowemu zamknięciu lub zatrzaśnięciu się okna.

Okna powinny być również łatwe w obsłudze i nie powinny wymagać dużej siły, w celu ich otwierania i zamykania. W przypadku okien na parterze warto zastosować zabezpieczenia antywłamaniowe, które będą uniemożliwiać wandalizm czy kradzieże.

Okna dla osób z niepełnosprawnością

Dostosowywanie okien dla osób niepełnosprawnych to kluczowy element, który znacząco wpływa na ich codzienne życie. Okna powinny być łatwe w obsłudze i dostosowane do potrzeb użytkownika. W przypadku osób niepełnosprawnych ważne jest, aby zwrócić uwagę na takie elementy jak wysokość umieszczenia okien, rodzaj klamek czy zabezpieczenia.

Okna dla osób niepełnosprawnych powinny być funkcjonalne i łatwe w obsłudze, dzięki czemu będą spełniać swoją rolę, a osoby z ograniczeniami będą miały łatwiejszy dostęp do światła i powietrza. Dostosowanie okien do potrzeb osób niepełnosprawnych to nie tylko kwestia ułatwienia im codziennego życia, ale również kwestia ich bezpieczeństwa.

Warto pamiętać, że odpowiednio dostosowane okna mogą wpłynąć na jakość życia osób niepełnosprawnych, zwłaszcza jeśli chodzi o poprawę komfortu i samodzielności. To, co może wydawać się drobnostką, takie jak zmiana klamek, może mieć ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie.

Dlatego, jeśli planujesz remont, warto zastanowić się nad dostosowaniem okien do potrzeb osób niepełnosprawnych. Warto również zwrócić uwagę na dostępność budynku oraz innych elementów, takich jak drzwi czy łazienka, aby osoby z ograniczeniami miały jak najwięcej możliwości i swobody.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie