Dostosowanie okien do stron świata - Fintecnic
Wróć

Dostosowanie okien do stron świata

08.12.2022

Wybierając okna do domu lub mieszkania, kierujemy się przede wszystkim ich wyglądem oraz parametrami technicznymi. Czy błędem jest przyjęcie tych kryteriów za właściwe? Absolutnie nie. Nie można jednak zapominać, że okna pełnią jedną podstawową funkcję. Ich zadaniem jest bowiem dostarczenie do wnętrza jak największej ilości naturalnego światła.

Mając to na uwadze, można uznać, że stylowy wygląd i niebanalny dizajn, a także wysokie parametry dźwiękoszczelności i izolacji cieplnej to nie wszystko. Dość istotną rolę odgrywa bowiem kierunek świata, na który te okna wychodzą. Co warto wiedzieć na ten temat i dlaczego warto zwracać uwagę na to, z której strony rozmieszczone są okna w domu lub mieszkaniu?

Dlaczego strona świata, na którą wychodzą okna, jest tak ważne?

Strona świata, na którą wychodzą okna, ma wpływ na to, ile naturalnego oświetlenia wypełni wnętrze. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ nie wszystkie pomieszczenia wymagają dużej ilości oświetlenia w ciągu całego dnia. Optymalna ilość naturalnego oświetlenia jest ważna. Pozwala na ogrzewanie pomieszczeń w naturalny sposób, co w dużym stopniu wpływa to na zmniejszenie kosztów za ogrzewanie.

Dodatkowo odpowiednie rozmieszczenie okien pozwala zachować odpowiednią temperaturę w mieszkaniu lub domu w ciągu lata.

Czy zatem istnieje jedna idealna strona, po której powinny znajdować się okna? Nie. Okna skierowane w różne strony zapewniają dostęp światła słonecznego do mieszkania lub domu o różnych porach dnia. Słońce przecież zmienia swoje położenie w ciągu doby. Dzięki temu poszczególne rodzaje lokali mają dostęp do światła o różnej porze dnia.

Warto jednak mieć na uwadzę, aby wnętrze, w którym spędzamy większość czasu, takie jak salon, powinno być lepiej nasłonecznione niż to, w którym tylko śpimy, takie jak sypialnie. Jak to osiągnąć?

Okna od strony południa

Za najlepszą ekspozycję okien uważa się stronę południową i południowo-zachodnią. Okna skierowane w tę stronę zapewniają najbardziej równomierny i optymalny dostęp światła dziennego przez cały dzień. Dzięki temu zimą w pomieszczeniu jest ciepło.

Bardzo dobrym pomysłem jest wyposażenie salonu w okna od strony południowej. Rezultatem jest optymalne oświetlenie przez większość dnia. Powinno to zmniejszyć potrzebę wcześniejszego włączania światła, co powinno skutkować niższymi rachunkami za energię.

Kolejnym pokojem, w którym warto, aby okna wychodziły na południe, jest pokój dziecięcy. W większości przypadków tego typu wnętrze służy nie tylko jako sypialnia, ale również jako pokój dzienny. Z tego względu pokój dziecka skorzysta na dłuższej ekspozycji na słońce w ciągu dnia, podobnie jak salon.

Okna od strony północnej

Ekspozycje północne okien zapewniają najniższy poziom światła naturalnego w pomieszczeniu. Oczywiście, okna wychodzące na północ również zapewniają jakąś tam ilość naturalnego oświetlenia. To światło przyjmuje jednak inny charakter. Jest mniej intensywne i bardziej rozproszone. Pomieszczenie z oknami na tę stronę pozostaje chłodne przez cały rok, co jest szczególnie pożądane latem.

Strona północna bardzo dobrze sprawdza się w sypialniach, w których nadmierne nasłonecznienie jest niepożądane.

Okna od strony północnej to również dobre rozwiązanie dla pomieszczeń przeznaczonych na gabinet lub biuro. Praca na komputerze z takim oświetleniem jest mniej męcząca dla oczu.

Okna od strony wschodniej

Ekspozycja okna na wschód szczególnie mocno rozświetla pomieszczenie rano, aż do południa. Jednak poranne słońce nie nagrzewa wnętrza tak bardzo, jak w przypadku ekspozycji południowej czy zachodniej.

Sypialnia może skorzystać z ekspozycji na wschód. Poranne słońce docenią zwłaszcza ci, którzy lubią rano wstawać z łóżka.

Dobrym pomysłem jest również umieszczenie kuchni po wschodniej stronie. Gotowanie w ciągu dnia zapewnia ciepło, więc nie potrzebujesz słońca, aby ogrzać pokój.

Okno od strony zachodniej

Okna zachodnie są bardzo problematyczne. Nie ma bowiem pomieszczeń, w których taka ekspozycja okna byłaby uznawana za dobre rozwiązanie. Upierając się, takie rozwiązanie można zastosować w salonie. Warto jednak mieć na uwadzę, że w ciepłe dni temperatura w pomieszczeniu może stać się wysoka i po prostu nie do zniesienia.

Najlepiej pomieszczenia z oknami na stronę zachodnią zaaranżować na wnętrza, w których nie spędza się dużo czasu w ciągu dnia. Łazienka i pomieszczenie gospodarcze wydają się optymalnym rozwiązaniem.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie