Duże okna i przeszklenia — korzyści i wady - Fintecnic
Wróć

Duże okna i przeszklenia — korzyści i wady

06.10.2022

Nowoczesne budownictwo wprowadza nowe trendy na rynek architektoniczny. Naturalną tego konsekwencją jest obecność coraz większej ilości budynków o dużym przeszkleniu, z tego względu, że są one jedną z charakterystycznych cech nowoczesnych budynków. Zastosowanie tego typu konstrukcji w budownictwie umożliwia dostęp dużej ilości naturalnego światła do pomieszczeń. Co pod wieloma względami wpływa pozytywnie na mieszkańców. Na rynku stolarki okiennej drastycznie wzrosło zapotrzebowanie na duże okna. Producenci, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, wprowadzają coraz to więcej modeli okien spełniających te wymagania. Wydaje się, że zastosowanie dużych okien w budownictwie kryje w sobie tylko i wyłącznie same zalety. To nie do końca prawda, ponieważ zastosowanie tego typu rozwiązania ma również wady. Czy warto inwestować w duże okna do domu? Jakie są wady i zalety tego typu rozwiązania? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Zapraszamy do lektury!

Duże okna w domu – zalety

Korzyści płynących z obecności dużych okien w konstrukcji domu jest wiele. Po pierwsze, bryła budynku o dużym przeszkleniu prezentuje się niezwykle stylowo i prestiżowo. Co więcej, duże oknato lepiej doświetlone wnętrza. Za sprawą tych przeszkleń do wnętrza dostaje się duża ilość naturalnego światła, co pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców. Jasne i dobrze oświetlone wnętrza są również bardziej estetyczne i bardziej atrakcyjne wizualnie. Wydają się większe i bardziej przestronne. Duże przeszklenia, zwłaszcza przesuwne drzwi tarasowe połączone z dużymi oknami, łączą wnętrze domu z przestrzenią zewnętrzną, tworząc jego naturalne przedłużenie. Dzięki temu domownicy, a także ich goście mają możliwość wspólnego spędzania czasu w otoczeniu pięknej przyrody. Za sprawą dużych okien możemy podziwiać widoki znajdujące się za nimi w pełnej krasie. Duże przeszklenia mogą stać się piękną ozdobą domu, otwierając go na otaczającą go przyrodę. Nie ogranicza nas w tym przypadku ściana. Taki sposób spędzania wolnego czasu to doskonały sposób na relaks. Co więcej, wykorzystanie dużej ilości przeszklenia w budownictwie to możliwość obniżenia kosztów ogrzewania i energii elektrycznej. Okna o dużych rozmiarach wykonane z najwyższej jakości materiałów, zamontowane w prawidłowy sposób ułatwiają ogrzewanie pomieszczeń latem i powolne chłodzenie zimą. Co znacząco obniża koszty związane z ogrzewaniem, które ponosi gospodarstwo domowe. Dodatkowo duże przeszklenia zapewniają stały dostęp światła dziennego do wnętrza, dzięki czemu pomieszczenie dłużej pozostaje oświetlone, co ogranicza zużycie sztucznego oświetlenia. Minimalizuje to koszty poniesione za zużytą energię elektryczną.

 

Wady posiadania dużych przeszkleń w domu

Niestety nawet rozwiązanie tak atrakcyjne i funkcjonalne jak duże okna ma swoje wady. Do najczęściej wymienianych wad dużych przeszkleń należy ich cena. Stolarka okienna Łódź o znacznie większych, niestandardowych rozmiarach jest nieco droższa od tej klasycznej. Co więcej, wprawdzie duże okna ułatwiają przy pomocy słońca zwiększyć temperaturę w pomieszczeniach, jednak w upalne letnie miesiące promienie słoneczne przedostające się przez szyby mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia w zbyt dużym natężeniu. Temperatura powietrza panująca we wnętrzach może za to przerosnąć nasze oczekiwania. Jej wysokość może być naprawdę duża. W łatwy sposób można jednak temu zapobiec, montując odpowiednie rolety. Zakup takich rolet to jednak dodatkowy koszt. Zimą natomiast duże przeszklenia zwiększają możliwość ucieczki większej ilości ciepła z wnętrza budynku. Należą jednak pamiętać, że modele okien dostępne na rynku muszą spełniać określone normy, również te izolacji cieplnej. Jednak planując duże przeszklenia we wnętrzach, należy bacznie przyjrzeć się parametrom wybieranych okien. Muszą cechować się one dobrym współczynnikiem izolacji cieplnej, a także dźwiękoszczelności. Należy zadbać również o właściwy montaż okien. Niewłaściwy ich montaż może prowadzić bowiem do znacznych strat ciepła. Duże przeszklone powierzchnie to również brak prywatności. Duże okna ułatwiają zajrzenie do wnętrza budynku z zewnątrz. W miejscach oddalonych od innych domów i ruchliwych ulic fakt ten nie będzie problemem. W sytuacji, gdy nasz dom znajduje się w blisko od domu sąsiada, może to być jednak niekomfortowe i niezręczne. Duże okna mogą także być problematyczne w trakcie aranżacji wnętrz. Ustawianie przy nich mebli nie prezentuje się korzystnie. Co również należy mieć na uwadze. 


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie