Duże okna — warto czy nie do końca? - Fintecnic
Wróć

Duże okna — warto czy nie do końca?

22.04.2023

Duże okna tak czy duże okna nie? Z pewnością jest to spory dylemat dla osób, które mają możliwość zdecydowania się na takie rozwiązanie. Aby ułatwić podjęcie decyzji, z pewnością bardzo pomocna może okazać się świadomość, jakie są wady i zalety dużych okien!

Pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy, gdy myśli się o dużych oknach, jest z pewnością zapierający dech w piersiach widok, którym można się cieszyć. W rzeczywistości jest to jeden z głównych powodów, dla których ludzie decydują się na ich wybór. Są też inne zalety, takie jak jasność i świeżość powietrza, które będziesz miał w swoim domu, a nawet możliwość oszczędzania na rachunkach za media.

Jednak duże okna mają też wady, przede wszystkim brak prywatności. Nie mniej ważna do rozważenia jest kruchość szkła. Wreszcie weź pod uwagę, że nie są one łatwe w czyszczeniu.

Zalety dużych okien

Jeśli zastanawiasz się nad tym, by zdecydować się na duże okna, to z pewnością może to być dobry pomysł. W rzeczywistości mają one wiele zalet. Przedstawiamy zatem wszystkie zalety dużych okien.

Zapierające dech w piersiach widoki

Z pewnością jednym z pozytywnych aspektów, który kusi ludzi do wyboru dużych okien jest zapierający dech w piersiach widok. Rzeczywiście, o ile z małego okna możemy zobaczyć tylko niewielki wycinek panoramy, to z dużego okna możemy zobaczyć cały krajobraz — i jest to z pewnością zupełnie inny efekt. Jeśli mieszkamy w dużym mieście, możemy obserwować życie metropolii, natomiast jeśli jesteśmy nad morzem lub w górach, możemy cieszyć się widokiem pięknych, naturalnych krajobrazów.

Jasność i wentylacja

Kolejną z zalet dużego okna jest to, że pozwala ono na przenikanie światła do pomieszczenia. Naturalne oświetlenie jest czymś zupełnie innym niż oświetlenie sztuczne, a cieszenie się promieniami słonecznymi jest zdecydowanie lepsze od światła zwykłej żarówki.

Jasny dom wygląda też na większy, a także przytulniejszy. Przez duże okna może wpadać nie tylko światło, ale także dużo świeżego powietrza. Będzie to z pewnością zaletą w cieplejszych okresach roku.

Oszczędność pieniędzy

Być może zabrzmi to dla Ciebie dziwnie, jednak posiadanie dużych okien pozwoli Ci również zaoszczędzić pieniądze. Jest ku temu kilka powodów. Po pierwsze, powiedzieliśmy, że wpuszczają one naturalne światło, więc dopóki świeci słońce, możesz być pewien, że Twój dom będzie odpowiednio oświetlony i nie będzie potrzeby włączania światła. Przez tego typu okna przepływa również dużo powietrza.

W lecie można je więc szeroko otworzyć, aby zapewnić domowi wentylację i chłód. W ten sposób można uniknąć włączania klimatyzatorów. Duże okna mogą być jednak inwestycją także zimą. W rzeczywistości, jeśli zostaną wybrane dobrej jakości, takie jak PCV i z potrójnymi szybami, pomogą uniknąć zmian temperatury i utrzymają dom naturalnie cieplejszy.

Wady dużych okien

Niestety, istnieją również pewne wady posiadania dużych okien. Niektóre z nich mogą powstrzymać Cię przed wybraniem ich do swojego domu. Sprawdźmy, o czym one są.

Brak prywatności

To oczywiste, że duże okna pozwalają nam patrzeć na zewnątrz. Oznacza to jednak, że i z zewnątrz ktoś może zaglądać do środka domu. Będziemy zatem mieli mniej prywatności.

Weź pod uwagę, chociażby to, że nawet jeśli zdecydujemy się na duże okna w domu na ostatnim piętrze, to w obecnych czasach powstaje wiele wysokich budynków, więc bardzo prawdopodobne jest, że dla kogoś Twój dom będzie widoczny. Jeśli natomiast Twój dom znajduje się w ustronnym miejscu, to i tak musisz wziąć pod uwagę, że ktoś może przechodzić obok.

Są one trudne do czyszczenia

Jeśli nazwaliśmy wielkość okien zaletą pod wieloma względami, musimy uznać ją za wadę, jeśli chodzi o ich czyszczenie. W rzeczywistości, po pierwsze, brud będzie bardzo zauważalny, ponieważ jest od razu widoczny na szkle. Następnie, biorąc pod uwagę, że szklane okna są bardzo wysokie, nie będzie można ich wyczyścić bez pomocy drabiny lub specjalnych narzędzi.

Szkło jest delikatne

Kolejnym negatywnym aspektem dużych okien jest to, że są one oczywiście wykonane w całości ze szkła. Szkło, niestety, nie jest materiałem nietłukącym się; w rzeczywistości, w niektórych przypadkach może być nawet dość kruche. Dom z dużymi oknami jest więc mniej bezpieczny, zwłaszcza jeśli mamy w nim dzieci.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie