FINTECNIC - PRODUCENT OKIEN ALUMINIOWYCH PCV DREWNIANYCH - Elementy wpływające na jakość okien i drzwi
Wróć

Elementy wpływające na jakość okien i drzwi

04.01.2021 4 min

Jest wiele elementów, które wpływają na jakość Twoich okien i drzwi. Wybrany przez Ciebie materiał będzie jednym z głównych aspektów. Wybierając tańsze produkty wykonane z materiałów kiepskiej jakości, w dłuższej perspektywie zamiast oszczędzić, zapłacimy więcej na naprawach lub ponownej wymianie. Spraw, aby inwestycja była opłacalna i jednorazowo wyższa cena przyniosła profity na przyszłość. Przed wyborem okien i drzwi warto więc upewnić się, czego potrzebujemy i oczekujemy oraz wybrać najlepsze i sprawdzone marki w swojej branży.

 

 

Istnieje wiele losowych czy związanych z naturą czynników, na które człowiek często nie ma wpływu – słońce, wiatr, deszcz, choroby czy wypadki. Jednak decyzje o urządzaniu naszego domu i wyborze poszczególnych urządzeń i niezbędnego wyposażenia należą wyłącznie do nas, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na specyfikację techniczną, aby służyły nam one bezproblemowo przez długie lata!

Przy podejmowaniu decyzji o rodzaju okien i drzwi, oprócz wyboru sprawdzonej i renomowanej firmy jak Fintecnic, warto wziąć pod uwagę też inne elementy i aspekty, które wpływają na jakość stolarki okiennej i drzwiowej. Nawet po wybraniu najlepszego materiału i najodpowiedniejszego typu okien i drzwi do swojego domu, jest kilka rzeczy, które mogą stanowić przeszkodę. Na jakość danego okna ma wpływ wiele różnorodnych czynników, do których zaliczyć należy metody jego produkcji, użyte komponenty, parametry techniczne i wreszcie – sposób montażu. Oto niektóre z tych typowych elementów, które wpływają na jakość okien i drzwi.

 

01. Pomiary

Pomiar jest jednym z najważniejszych czynników. Załóżmy, że wybrałeś najlepsze okna i drzwi biorąc pod uwagę klimat, rodzaj posiadanej nieruchomości i ustalony budżet. Jeśli jednak pomiar nie jest precyzyjny, Twoje okna i drzwi byłyby dalekie od doskonałości. Wszystko pójdzie źle, jeśli pomiar będzie odchylony nawet o milimetr. Izolacja w pomieszczeniu nie będzie optymalna, jeśli okno nie będzie pasować idealnie. Jeśli drzwi są większe lub mniejsze niż przestrzeń dostępna w ościeżnicy, to izolacja i bezpieczeństwo całej posesji też ulegają pogorszeniu. Jeśli wystąpi jakikolwiek problem z pomiarem, może to prowadzić do nieprawidłowych wymiarów okien i drzwi. Warto więc upewnić się, że wymiary zostały właściwie sporządzone i nic od tego momentu nie ulegnie zmianie.

 

 

02. Prawidłowa instalacja

Okna i drzwi muszą być idealnie dopasowane, co oznacza umiejętny i profesjonalny montaż. Jest to często bagatelizowany aspekt, który zdecydowanie ma znaczenie dla jakości i trwałości stolarki okiennej. Błędy popełnione na tym etapie mogą w późniejszym czasie skutkować nieszczelnością okna. Warto zaznaczyć, że okno w ościeży cały czas pracuje, dlatego konieczne jest takie jego umiejscowienie, zamocowanie i uszczelnienie, by profil mógł minimalnie rozszerzać się i kurczyć pod wpływem zmiennych temperatur. Okno powinno być zainstalowane przy użyciu łączników mechanicznych rozmieszczonych po obwodzie ościeżnicy zgodnie z zaleceniami producenta. O trwałość piany poliuretanowej, wypełniającej szczelinę między ościeżnicą a murem, zadbają taśmy paroizolacyjne. Piana poliuretanowa uszczelnia okno, ale w szczególności służy za izolator, a także minimalizuje hałas. Prawidłowy montaż gwarantuje zatem, że drzwi i okna nie będą się zacinać się i będą działać płynnie i bezproblemowo przez wiele lat.

 

 

03. Kryteria jakości stolarki okiennej

Jednym z wyznaczników jakości produktu jest jego zgodność z przyjętymi i ustalonymi na rynku normami – dzięki nim mamy pewność, że został on sprawdzony i będzie bezpiecznym wyborem. Kluczowe kryteria dotyczące technicznych parametrów okna zawarte są w normach, które wyznaczają odpowiednie wartości w zakresie izolacyjności cieplnej, wodoszczelności czy przepuszczalności powietrza. Powszechnie stosowanym znakiem jakości w Unii Europejskiej jest symbol CE. Obejmuje wszystkie wymagania prawne, do których odnosi się odpowiednia norma zharmonizowana, obowiązująca we wszystkich krajach członkowskich UE. Warunkiem oznakowania wyrobu znakiem CE jest spełnienie wymogów normy EN 14351 „Okna i drzwi – Norma wyrobu, właściwości eksploatacyjne”.

 

 

04. Trwałość użytkowa

Okna i drzwi, jako nieodłączne części elewacji budynku, są stale wystawione na wpływ zmiennych i szkodliwych czynników atmosferycznych – deszczu, śniegu, promieniowania UV. Z uwagi na to, istotnym parametrem okna jest jego trwałość użytkowa, przekładająca się na długość użytkowania i estetykę. W tym aspekcie zawarta jest również odporność na wilgoć i korozję, szczelność okuć, wytrzymałość i ładny wygląd nawet po latach użytkowania.

 

05. Producent

Istotnym znakiem jakości stolarki okiennej jest również niewątpliwie renoma i doświadczenie producenta oraz pozytywne opinie klientów w Internecie, które upewniają o wysokich standardach produktów.

 

 


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie