Energooszczędność w praktyce: wpływ okien na wysokość rachunków - Fintecnic
Wróć

Energooszczędność w praktyce: wpływ okien na wysokość rachunków

07.09.2023

Energooszczędność to nie tylko hasło przewodnie współczesnej ekologii, ale również jedno z kluczowych zagadnień dla wielu gospodarstw domowych starających się zminimalizować koszty eksploatacji budynku. Wybór odpowiednich okien to jeden z kluczowych czynników wpływających na efektywność energetyczną Twojego domu. W tym artykule przyjrzymy się, jak okna wpływają na wysokość naszych rachunków oraz jakie rozwiązania pomogą Ci oszczędzać energię.

Dlaczego okna są ważne w kontekście energooszczędności?

Okna stanowią jeden z głównych punktów „ucieczki” ciepła z wnętrza budynku, zwłaszcza jeśli są stare lub nieodpowiednio uszczelnione. Zła izolacja termiczna okien może prowadzić do strat ciepła, co skutkuje większym zużyciem energii na ogrzewanie w zimie oraz chłodzenie w lecie.

Rodzaje okien a efektywność energetyczna

 • Okna jednoszybowe – najstarszy typ okna, charakteryzujący się najgorszą izolacją termiczną. Obecnie rzadko stosowany, ale w wielu starszych budynkach nadal obecny.
 • Okna dwuszybowe – składają się z dwóch szyb, między którymi jest warstwa powietrza lub gazu (np. argonu). Zapewniają lepszą izolację niż okna jednoszybowe, ale są mniej efektywne niż nowoczesne okna trzyszybowe.
 • Okna trzyszybowe – najnowsza technologia, która zapewnia najlepszą izolację termiczną. Między szybami jest warstwa powietrza lub specjalnych gazów, które zwiększają ich efektywność energetyczną.

Co wpływa na energooszczędność okna?

Optymalna energooszczędność okna determinuje komfort mieszkańców, a także wielkość rachunków za ogrzewanie i chłodzenie. Wybierając okno dla swojego domu czy mieszkania, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników:

Rodzaj szklenia

 • Jednoszybowe — Najmniej energooszczędne z dostępnych na rynku.
 • Dwuszybowe — Lepsza izolacja termiczna niż w przypadku jednoszybowych, z powodu warstwy powietrza lub gazu między szybami.
 • Trzyszybowe — Najbardziej energooszczędne, z trzema warstwami szkła i dwiema przestrzeniami powietrznymi lub gazowymi.

Ramy okienne

 • PVC — Dobre właściwości izolacyjne, łatwość konserwacji, ale mogą (ale nie muszą — zależy od producenta) być mniej przyjazne dla środowiska w procesie produkcji.
 • Drewno — Naturalne, dobrze izolujące, ale wymagają regularnej konserwacji.
 • Aluminium — Trwałe, ale mogą być mniej izolacyjne niż PVC czy drewno.

Uszczelnienia

Uszczelki gwarantują szczelność okna, zapobiegając przedostawaniu się zimnego powietrza do wnętrza w zimie i utrzymaniu chłodnego powietrza wewnątrz w lecie. Starzejące się uszczelki mogą powodować nieszczelności, co obniża energooszczędność okna.

Technologie dodatkowe

 • Powłoki niskoemisyjne — Powłoki, które odbiją energię cieplną do wnętrza pomieszczenia i zwiększają tym samym energooszczędność.
 • Gazowe wypełnienie międzyszybowe — Gazy jak argon czy krypton wprowadzone między szyby zwiększają izolacyjność okna, ponieważ mają niższą przewodność cieplną niż powietrze.
 • Rolety i żaluzje — Mogą zapewniać dodatkową izolację, zwłaszcza w nocy lub podczas upalnych dni.

Kształt i konstrukcja

Okna o prostych kształtach (kwadratowe, prostokątne) są zazwyczaj bardziej energooszczędne niż te o nieregularnych kształtach,  których kształt może sprzyjać powstawaniu nieszczelności.

Konstrukcja okna, w tym sposób otwierania (np. uchylne, rozwierane) oraz jakość zamków i zawiasów, może wpływać na jego szczelność.

Orientacja względem stron świata

Okna skierowane na południe mogą korzystać z naturalnego ciepła słonecznego, co jest korzystne w chłodniejszych klimatach. W cieplejszych klimatach mogą wymagać zasłaniania w ciągu dnia, aby uniknąć nadmiernego nagrzewania się wnętrz.

Okna skierowane na północ są zazwyczaj chłodniejsze i mniej narażone na bezpośrednie promieniowanie słoneczne.

Energooszczędność okna zależy od wielu czynników, które działają wspólnie. Ważne jest, aby podczas wyboru okna uwzględnić wszystkie te aspekty i dostosować je do specyfiki budynku oraz warunków klimatycznych danego regionu.

Jak wybrać energooszczędne okna?

 • Zwróć uwagę na współczynnik U — To miara przewodzenia ciepła przez okno. Im niższa wartość współczynnika U, tym lepsza izolacyjność okna. Dla okien trzyszybowych wartość ta często wynosi poniżej 1.0 W/m²K.
 • Sprawdź certyfikaty i etykiety — Certyfikowane okna gwarantują określony poziom izolacyjności. Szukaj etykiet takich jak „A++” czy „Passive House” dla najlepszej efektywności energetycznej.
 • Konsultacje z ekspertami — Przed dokonaniem wyboru warto skonsultować się z fachowcem lub firmą zajmującą się montażem okien. Pomogą Ci w kwestii wyboru najlepszego rozwiązania dostosowanego do konkretnego budynku i warunków klimatycznych.
 • Gwarancja i serwis — Dobrze jest wybrać okna z długoterminową gwarancją oraz zapewnieniem serwisu. To świadczy o jakości produktu oraz daje pewność wsparcia w przyszłości.

Co może dać Ci inwestycja w energooszczędne okna?

Inwestycja w energooszczędne okna to krok w kierunku zmniejszenia rachunków za energię oraz zapewnienia komfortu termicznego mieszkańcom. Warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na jakość i właściwości izolacyjne okna. W dłuższej perspektywie odpowiedni wybór okien może przynieść znaczne oszczędności.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie