Ilość komór w oknach – co nam to mówi? - Fintecnic
Wróć

Ilość komór w oknach – co nam to mówi?

15.10.2023

Okna to jedne z kluczowych elementów każdego budynku – niezależnie czy mówimy o domu jednorodzinnym, dużej firmie czy innym budynku użyteczności publicznej. Dzięki nim dostarczane jest do wnętrza światło. Okna chronią nas również przed zimnem i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, wiatr czy śnieg. Dlatego też wybranie dobrej jakości okien jest bardzo istotne dla termoizolacji budynku oraz naszego komfortu. W tym przypadku najczęściej mówimy o komorach okna, które odgrywają duże znaczenie. Często przy specyfikacjach widzimy, że dane okno ma 3,4,5 a czasami nawet 6 komór. Co jednak w praktyce to oznacza i na co wpływa? Przekonajmy się…

Czym są komory w oknach?

Zanim zajmiemy się praktycznym zastosowaniem komór w oknie, najpierw warto wyjaśnić czym w ogóle one są. Otóż profile okienne to najbardziej skomplikowane konstrukcyjnie elementy każdego okna. W ich skład wchodzi skrzydło, ościeżnica, ryglowania oraz uszczelki. To właśnie one trzymają szklenie w ramach i to na nich spoczywa największa odpowiedzialność jeśli mamy na myśli właściwości i parametry okien. Patrząc na przekrój całego profilu stolarki okiennej na pewno dostrzeżemy komory, czyli puste przestrzenie wypełnione powietrzem. To właśnie one mają ogromny wpływ na termikę, odporność na odkształcenia oraz stabilność całego okna. Dlatego też najczęściej im więcej komór, tym okno lepszej jakości. Specjalnie jednak napisaliśmy „najczęściej”, ponieważ i od tej reguły istnieje wyjątek.

Gdzie zatem jest ten wyjątek od reguły?

Jak już wspomnieliśmy nieco wyżej, co prawda liczba komór ma duże znaczenie i im ich więcej, tym lepiej, ale istnieje od tego wyjątek, a nawet dwa. Po pierwsze nie powinniśmy utożsamiać komór profili okiennych z komorami pakietów szybowych, ponieważ są to dwie całkowicie inne aspekty. Często bowiem możemy się spotkać, że okno jest trzyszybowe. Od razu w naszej głowie pojawia się myśl, że jest ono również trzykomorowe. Nic jednak z tych rzeczy, ponieważ wówczas będzie ono dwukomorowe. To samo tyczy się okien, dwu, cztero czy pięcioszybowych – zawsze liczba komór będzie o jedną mniejsza.

Druga i bardziej techniczna kwestia to z kolei przyjrzenie się grubości profilu i technologii wykonania. Otóż by liczba komór w oknie spełniała oczekiwania, profil powinien być wystarczająco szeroki, a komory odpowiednio duże. Kluczowe znaczenie ma tu więc proporcja, która powinna zostać zachowana. W przeciwnym wypadku, może zdarzyć się tak, że okno np. trzykomorowe, będzie lepsze pod względem termicznym od okna czterokomorowego!

Komory w oknie – czy liczba ma znaczenie?

Jak już wiemy, na rynku dostępne są różne rodzaje okien, o różnej liczbie komór. Z łatwością znajdziemy okna dwu-, trzy-, cztero-, pięcio-, a nawet sześciokomorowe. Obecnie jednak standardem są okna 5 lub 6 komorowe, i to właśnie na takie rozwiązania warto stawiać, zwłaszcza jeśli zależy nam na energooszczędności lub chcemy stosować rozwiązania pasywne. W przypadku okien energooszczędnych istotny jest współczynnik Uw, który nie powinien przekraczać 0,9 W/m2K, natomiast dla okien pasywnych wartość ta nie może być wyższa niż 0,8 W/m2K. Dlaczego jest to jednak tak istotne?

Niskiej jakości okna i drzwi mogą bowiem prowadzić do straty nawet 30% ciepła, co z kolei wpływa na nasze rachunki za ogrzewanie. Jeśli zaoszczędzimy na stolarce okiennej i drzwiowej, to szybko te pieniądze stracimy, gdyż pomieszczenia szybko się ochłodzą, a grzejniki lub pompa ciepła będą zmuszone do pracy na pełnych obrotach. To oznacza, że koszty ogrzewania mogą być znacząco wyższe niż w przypadku dobrze izolowanych okien.

Inwestując w okna wielokomorowe o dobrych parametrach i solidnym pakiecie szybowym, poczujemy znaczącą poprawę komfortu termicznego i akustycznego w naszym domu.

Pamiętajmy, że komory w oknach to nie wszystko na co należy zwrócić uwagę!

Choć jak wspomnieliśmy ilość komór profili okiennych jest bardzo ważna, to nie jest to jednak jedyna zmienna, która finalnie wpływa na zakup energooszczędnej, solidnej i pasywnej stolarki okiennej. By tak się stało, poza odpowiednio liczbą komór, powinniśmy otrzymać wysokiej jakości pakiet szybowy z niezawodnymi uszczelkami, doskonałymi profilami i fachowym montażem – najlepiej z ciepłym montażem zewnętrznym. Tylko takie połączenie zagwarantuje nam bowiem pełny komfort użytkowania i maksymalne zyski związane z ogrzewaniem domu czy też firmy.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie