Jak dbać o drewniane okna i drzwi? - Fintecnic
Wróć

Jak dbać o drewniane okna i drzwi?

16.11.2023

Chyba nikt z nas nie ma wątpliwości, że drewniana stolarka okienna i drzwiowa to zapewnienie piękna, komfortu i jakości. Niemniej jednak szlachetność materiału, jakim jest drewno sprawia, że konieczna jest również odpowiednia pielęgnacja. Bez dwóch zdań największymi zaletami drewna jest jego wytrzymałość, długowieczność, ale i nieskomplikowana troska. Jeśli odpowiednio zakonserwujemy nasze okna i drzwi, to możemy być pewni, że będą one źródłem satysfakcji i pięknego wyglądu przez długie lata.

W tym przypadku powinniśmy przede wszystkim pamiętać o systematyczności i precyzji. To są dwie cechy, o których należy pamiętać przy dbaniu o drewnianą stolarkę. Przeczyśćmy dwa – trzy razy w roku stolarkę otworową (szczególnie po okresie zimowym oraz letnim). Jest to bowiem czynność, która waży nie tylko na walorach estetycznych, ale i praktycznych. Gromadzące się zanieczyszczenia, mogą z czasem uszkodzić powłokę lakierniczą. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać przy pielęgnacji drewnianych okien i drzwi?

Mycie okien i drzwi drewnianych

Jest to podstawowa czynność, o której powinniśmy pamiętać, dbając o naszą drewnianą stolarkę okienną i drzwiową. Tę czynność powinniśmy wykonywać minimum dwa razy w roku. Częstotliwość powinna być w dużej mierze uzależniona od miejsca ulokowania naszego domu, mieszkania czy też firmy. Jeżeli budynek znajduje się przy drodze żwirowej lub w centrum miasta, to pielęgnację będziemy musieli stosować znacznie częściej. Jeśli z kolei mieszkamy na spokojnym osiedlu, to jest duża szansa, że dwukrotne czyszczenie do roku w zupełności wystarczy.

Prace związane z myciem powinniśmy rozpocząć od dokładnego wytarcia ramy z powierzchniowych zabrudzeń, takich jak kurz czy zawilgocenia. W tym celu używajmy suchej, miękkiej ściereczki z bawełny, która nie porysuje powierzchni, a dokładnie pozbędzie się brudu. Do mycia docelowego możemy użyć dedykowanych do drewna detergentów, ale również zwykłego płynu do mycia naczyń lub mydła. Pamiętajmy jednak, by w takiej sytuacji sprawdzić dokładnie skład produktu. Nie może on bowiem zawierać żadnych szkodliwych substancji dla drewna i lakieru – takich jak np. amoniak. Do mycia okien i drzwi nie używajmy ponadto środków ściernych oraz żrących.

Lakierowanie

Warto pamiętać, że drewno jest dość specyficznym gatunkiem – każde może reagować nieco inaczej na warunki atmosferyczne. Mowa tu przede wszystkim o promieniowaniu UV, deszczu czy wietrze. Przez to zarówno okna, jak i drzwi zewnętrzne narażane są na obciążenia mechaniczne. Może to wpłynąć nie tylko na drewnianą powłokę, ale także elementy metalowe oraz uszczelki.

Dlatego też warto raz na jakiś czas pokryć stolarkę otworową dobrej jakości lakierem, który zapewni ochronę na kilka kolejnych lat. Zanim jednak tego dokonamy, dokładnie oczyśćmy cały obszar (o czym informowaliśmy w poprzednim akapicie). Bez tego efekt naszych prac może być o wiele słabszy, aniżeli zakładamy. Ponadto dwa razy w roku sprawdźmy aktualny stan lakieru. Jeśli nie ma otarć czy zadrapań, to wystarczy zazwyczaj tylko umyć ramę. Jeśli jednak zauważymy niepokojące objawy, to oczyśćmy obszar, następnie delikatnie go wygładźmy papierem ściernym o dużej gramaturze (około 300), osuszmy i polakierujmy. W tym celu najlepiej użyć fabrycznego środka, który został dobrany do konkretnego gatunku i rodzaju drewna.

Równie ważna jest renowacja okuć i uszczelek

Jak już pisaliśmy powyżej, na warunki atmosferyczne bardzo narażona jest nie tylko drewniana powłoka okien oraz drzwi, ale także okucia i uszczelki. Ponadto podczas każdego otwierania i zamykania stolarka narażona jest na liczne obciążenia mechaniczne. W związku z tym raz w roku powinniśmy nasmarować, naoliwić i wyregulować okucia, jak i gumowe elementy.

Taki przegląd okuć należy rozpocząć od sprawdzenia poprawności działania. Jeśli zauważmy, że okno lekko opadło lub się nie chce swobodnie domknąć, to jest to znak, że powinniśmy je wyregulować lub też sprawdzić docisk ramy przy zawiasach. Jeśli zauważymy uszkodzone wkręty, to jak najszybciej je wymieńmy, bo w końcu mogą one spowodować nawet wypadnięcie okna! Pozostałe ruchome części z kolei dokładnie nasmarujmy i naoliwmy przeznaczonym do tego preparatem. Najlepiej, jeśli będzie do niego dołączony aplikator, który z łatwością pozwoli nam dotrzeć nawet do najgłębszych okuć. Oczywiście pamiętajmy, by i przed takim zabiegiem wrócić do punktu pierwszego, czyli dokładnego oczyszczenia z zanieczyszczeń.

A może warto zastosować aluminiowe nakładki?

Jak widzimy, drzwi i okna drewniane to dużo zalet, ale też pewne obowiązki, które na nas ciążą. Dlatego też osoby, które są zniechęcone koniecznością wykonywania tych czynności, mogą rozważyć zastosowanie aluminiowych nakładek. Jest to świetny sposób, by wyważyć funkcjonalność, trwałość i estetykę. Zastosowanie takich nakładek pozwala, chociażby na uzyskanie dwukolorowych okien – szczególnie jest to przydatne z zewnątrz, kiedy możemy dostosować kolor do kolorystyki elewacji, dachu czy bramy garażowej. Wewnątrz domu drewniane profile dalej będą nas cieszyć swoim piękny, przytulnym klimatem.

Taki rodzaj nakładek to również bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które zapewnia doskonałą ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Mogą być one szczególnie dobrym wyborem dla osób, których budynki narażone są na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Zaliczmy do nich, chociażby zanieczyszczenia powietrza, żwirową drogę czy nadmorski klimat. Te wszystkie czynniki mogą mieć negatywny wpływ na jakość drewna.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie