Jak dobrać odpowiedni kolor ram okiennych? - Fintecnic
Wróć

Jak dobrać odpowiedni kolor ram okiennych?

23.03.2023

Dokonanie właściwego wyboru koloru okien, które chcemy mieć w swoim domu, powinno wiązać się dokładnym przemyśleniu tematu zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym.

Bezpieczeństwo, trwałość i łatwość użytkowania to pierwsze kryteria, jakie musimy mieć na uwadze przy wymianie lub pierwszym zakupie stolarki okiennej. Z kolei warto wziąć również pod uwagę łatwość czyszczenia i konserwacji, a także parametry techniczne i wpływ na środowisko. Nie możesz zapomnieć również o efekcie wizualnym.

Trochę tego jest prawda? Sprawdźmy razem, jakie masz możliwości.

Jak wybrać idealny kolor ram okiennych?

Stolarka okienna może być elementem wyposażenia, doskonale integrującym się z otoczeniem i wyrażającym osobowość swoich właścicieli. Dlatego nawet czysto estetyczna ocena musi kierować się harmonią, równowagą kolorów, potrzebami, a nie tylko osobistym gustem. Okna będą więc pod każdym względem wpływać na styl domu, a ich materiały i (przede wszystkim) kolor będą podstawowymi elementami całego projektu.

Jasne czy ciemne ramy okienne?

Mówi się, że czerń pasuje do wszystkiego… ale jeśli chodzi o ramy okienne, musimy delikatnie sprostować tę kwestię.

Współczesne trendy w projektowaniu bardzo lubią ciemne odcienie — od brązów po antracytowe szarości — jednak nie są one łatwe do połączenia i nie pasują do wszystkich wnętrz. Na przykład ciemne ramy dobrze sprawdzają się w domach w stylu nowoczesnym lub industrialnym oraz w jasnych, przestronnych pomieszczeniach, które nie mają wielu drzwi. Czarne ramy będą również szczególnie odpowiednie w domach tych, którzy nie lubią dodawać zasłon wewnątrz pomieszczeń.

Z drugiej strony, biel pasuje do wszystkich stylów i minimalizuje kontrast z kolorem ścian. Ma również tę zaletę, że odbija światło, dzięki czemu nadaje się do stosowania w mniejszych pomieszczeniach o ograniczonej jasności.

Kolorowe ramy okienne

Pierwsza ocena, jakiej należy dokonać, dotyczy stylu, w jakim zdecydujesz się urządzić swój dom, a przede wszystkim tego, jaki powinien być efekt. Czy chcesz stworzyć ciepłą i przytulną atmosferę, wnętrza o klasycznym stylu czy bardziej współczesny klimat? Zanim zdecydujesz się na standardowy kolor ramy okiennej, dobrze przemyśl całokształt swojego projektu. Celem powinno być zawsze znalezienie najbardziej spójnej kombinacji drzwi, okien, podłóg, mebli i akcesoriów.

Kolory w pastelowych odcieniach, na przykład zielonym lub czerwonym, to kolory dla tych, którzy mają odwagę eksperymentować i szukają oryginalnych oraz efektownych rozwiązań w zakresie wyposażenia wnętrz.

Ramy okienne z efektem drewna

Główną cechą drewnianej stolarki okiennej jest niewątpliwie jej ponadczasowy urok. Jednak mimo dobrych parametrów termicznych, ze względu na zużycie wynikające z upływu czasu, ramy okienne z prawdziwego drewna wymagają pielęgnacji przy użyciu specjalnych materiałów i częstszej konserwacji niż okna i drzwi z PVC.

Aby zaradzić tym mankamentem, możesz zdecydować się na realistyczne okładziny PVC z efektem drewna, które wiernie odtwarzają piękno i ciepło prawdziwego drewna.

Jasne kolory drewna zwiększają atrakcyjność małych mieszkań, ponieważ odbijają światło, a tym samym zapewniają większą jasność i poczucie otwartości. Ponadto są to neutralne odcienie, które komponują się z większością stylów. Z kolei ciemne kolory bardziej kojarzą się ze stylem wiejskim czy górskim i są idealne do większych domów.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie