Jak dobrze zabezpieczyć i wyregulować drzwi balkonowe? - Fintecnic
Wróć

Jak dobrze zabezpieczyć i wyregulować drzwi balkonowe?

23.01.2024

Drzwi balkonowe to element stolarki okiennej, który jest najczęściej przez nas eksploatowany. Jest to zazwyczaj również najcięższy element, dlatego też oddziałuje na niego duża siła. W związku z tym powinniśmy odpowiednio dbać o drzwi balkonowe. Jak to robić? Przekonacie się, czytając do końca nasz poradnik.

Opadanie drzwi balkonowych jest naturalnym procesem, który jednak od czasu do czasu należy korygować. To samo tyczy się, chociażby szczelności drzwi balkonowych. Okna oraz drzwi balkonowe są bowiem bez przerwy poddawane obciążeniom – od wewnątrz poprzez ich otwieranie i zamykanie, z kolei na zewnątrz na skutek promieni słonecznych, deszczu czy silnego wiatru. Co za tym idzie rama oraz uszczelki cierpią najbardziej, z kolei same okucia zużywają się podczas otwierania i ryglowania skrzydeł.

W związku z tym, jak już wspomnieliśmy, większość elementów należy raz na jakiś czas odświeżyć, z kolei same drzwi balkonowe wyregulować. Właściciele, szczególnie nowych okien niestety często o tym zapominają, tymczasem brak odpowiedniej i regularnej pielęgnacji może prowadzić do znacznie szybszego starzenia się mechanizmów, ścierania powłok ochronnych okuć i ram czy też uszczelek. W rezultacie trwałość okien się zmniejsza, jak i sam komfort ich użytkowania.

Kiedy potrzebna jest regulacja drzwi balkonowych?

Odpowiednie ustawienie skrzydeł drzwi balkonowych jest zawsze wykonywane podczas montażu okien i drzwi. Jednakże jak w przypadku każdego elementu w domu, tak i w przypadku drzwi balkonowych, z biegiem czasu konstrukcja pracuje, a sam dom osiada. W związku z tym mogą następować niewielkie ruchy, które sprawią, że konieczna będzie regulacja docisku drzwi balkonowych.

Dlatego też niezbędna jest regularna regulacja okien i drzwi balkonowych w celu ich poprawnej pracy i komfortu użytkowania. Ponadto położenie drzwi może się zmieniać na skutek ich otwierania i zamykania czy też wycierania się pewnych elementów. Duży wpływ na takie zmiany mają również warunki atmosferyczne. Drzwi balkonowe stale narażone są na promienie słoneczne, silny wiatr czy opady deszczu lub śniegu. W związku z tym warto sprawdzić stolarkę okienną i drzwiową przed i po sezonie zimowym. Dzięki temu możemy zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie i zapewnić sobie znacznie lepszą izolację termiczną.

Regulacja drzwi balkonowych – możesz zrobić to sam!

Jeśli tylko mamy chęci i odpowiednie narzędzia, to samodzielna regulacja drzwi balkonowych nie powinna stanowić dla nas dużego problemu. Co prawda pierwsza samodzielna regulacja drzwi może być nieco czasochłonna, ale z czasem dojdziemy do wprawy, poznamy zasady regulacji i będzie nam znacznie łatwiej. Jak jednak do tego podejść? Poniżej przedstawiamy krok po kroku cztery rodzaje regulacji.

Regulacja szczelności skrzydła

Do tego zadania będziemy potrzebować przede wszystkim klucza V.SCH.ACP-S. Co prawda opcjonalnie możemy spróbować z kombinerkami, jednakże musimy wówczas bardzo uważać, by nie uszkodzić metalowych elementów drzwi.

Jeśli mamy już odpowiedni klucz, to następnie otwieramy drzwi balkonowe na oścież i odszukujemy trzy okrągłe zaczepy. Pierwszy z nich znajduje się na samej górze, drugi w połowie skrzydła oraz trzeci jeszcze nieco niżej. Za pomocą wspomnianego już klucza przekręcamy wybrany zaczep w lewo lub w prawo, w zależności od naszych potrzeb.

Warto również pamiętać, że w momencie montażu drzwi, zaczepy znajdują się w pozycji neutralnej. Oznacza to, że dopiero ich przekręcenie w lewo lub w prawo o 90 stopni spowoduje poluzowanie lub uszczelnienie drzwi, przez co bardziej będą przylegały do ramy.

Regulacja skrzydła pod względem wysokości

Jeżeli drzwi balkonowe sprawiają trudność przy otwieraniu lub zamykaniu, można skorzystać z regulacji wysokości, zwłaszcza gdy skrzydło opada. Jeśli klamka działa ciężko lub drzwi ocierają o ościeżnicę, konieczne może być ich podniesienie. W tym celu użyj klucza imbusowego. Przed przystąpieniem do regulacji, drzwi powinny być uchylone.

Procedura regulacji drzwi balkonowych obejmuje zdejmowanie nakładki z dolnego zawiasu, a następnie umieszczenie klucza imbusowego (najczęściej o rozmiarze 4 mm) w górnym otworze zawiasu, gdzie znajduje się śruba regulacyjna. Obrót kluczem w prawo podnosi skrzydło, w lewo je obniża. Należy regulować śrubę o pół obrotu, aby uniknąć efektu przeciwnego do zamierzonego.

Po każdej regulacji śruby sprawdź, czy drzwi otwierają się i zamykają płynnie. Powtórz czynność, aż znajdziesz optymalne ustawienie, eliminujące trudności w manipulacji drzwiami.

Regulacja drzwi w poziomie

Jeśli regulacja wysokości nie przynosi oczekiwanego rezultatu i drzwi nadal sprawiają trudności, możemy spróbować regulacji poziomej (lewo/prawo). Procedura ta również wymaga klucza imbusowego (zazwyczaj o tym samym rozmiarze). Przed rozpoczęciem regulacji, drzwi powinny być otwarte na oścież.

Żeby dostosować położenie drzwi w poziomie, skorzystaj z tego samego klucza imbusowego, odsłoń śrubę regulacyjną po boku dolnego zawiasu i przekręcaj ją o pół obrotu, podobnie jak przy regulacji wysokości. Sprawdzaj efekty po każdej regulacji, a w razie konieczności powtarzaj czynność.

Regulacja drzwi po przekątnej

Jeśli poprzednie metody nie zdały rezultatu, to mamy jeszcze coś w zanadrzu. Bowiem w przypadku, gdy regulacje wysokości i poziomu nie eliminują trudności, możemy rozważyć regulację położenia drzwi po przekątnej. W tym celu również użyjemy klucza imbusowego, który będzie pasował do wszystkich śrub w drzwiach. W przypadku regulacji po przekątnej, znajdujemy śrubę regulacyjną w pobliżu górnego zawiasu, umieszczoną bezpośrednio przy skrzydle drzwiowym. Podobnie jak przy poprzednich regulacjach, przekręcamy śrubę o pół obrotu i sprawdzamy efekty po każdej korekcie.

A co zabezpieczaniem okien? Czym smarować okucia?

Poza regulacją okien i drzwi, bardzo ważna jest także regularna konserwacja. Składa się ona z kilku etapów, a podstawowym bez dwóch zdań jest smarowanie okuć okiennych preparatem zmniejszającym tarcie i chroniącym je przed korozją. Do takiego smarowania możemy użyć nawet zwykłej wazeliny technicznej, oliwy do maszyn czy smaru – ważne by taki środek nie zawierał żadnych kwasów i żywic, które mogą powodować korozję.

Podczas zabezpieczania stolarki, szczególną uwagę należy zwracać na listwy okuciowe w górnej części skrzydła. To właśnie tam gromadzi się najwięcej kurzu. Sprawdźmy ponadto narożniki, zaczepy na ramie, zawiasy czy inne miejsca, gdzie da się zauważyć tarcie. Resztę okuć przecieramy lekko naoliwioną szmatką.

Konserwacja uszczelek w drzwiach balkonowych

Na koniec musimy jeszcze wspomnieć o odpowiedniej konserwacji uszczelek w drzwiach, które odgrywają ogromną rolę przy utrzymywaniu ciepła. Te umieszczone są w ramie skrzydła i ościeżnicy, gdzie są bardzo podatne na działanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza na proces kruszenia się i pękania. Najbardziej narażony jest obszar w dolnej części ramy, który jest szczególnie eksponowany na działanie promieni słonecznych, deszczu i zanieczyszczeń. Jest to zatem miejsce, gdzie uszczelki ulegają największemu zużyciu. W wyniku zużycia, materiał uszczelek stopniowo twardnieje, tracąc swoją elastyczność, co prowadzi do pęknięć i utraty zdolności ochrony okna przed przeciągami i wilgocią.

Aby uniknąć tych problemów, zaleca się regularną konserwację, obejmującą smarowanie uszczelek gliceryną, olejem do maszyn lub dedykowanym środkiem do pielęgnacji uszczelek przynajmniej raz do roku. W przypadku uszkodzeń, konieczna może być z kolei wymiana uszczelek, aby zachować pełną funkcjonalność okna.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie