Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne – krok po kroku - Fintecnic
Wróć

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne – krok po kroku

13.02.2024

Profesjonalny i bezbłędny montaż drzwi zewnętrznych jest bardzo ważny. Przede wszystkim zapobiega powstawaniu mostków termicznych, które sprzyjają utracie ciepła, zapewnia nam komfort i estetyczne wykończenie, ale także chroni nas przed włamywaczami. Dobrze zamontowane drzwi zewnętrzne powinny się ponadto otwierać oraz zamykać lekko i bezgłośnie. Jeśli tak nie jest, to jest to pierwszy znak, że coś przy montażu poszło nie tak, jak powinno. Jak się zatem zabrać za prawidłowy montaż drzwi wejściowych? Przekonajmy się.

Kiedy należy przystąpić do montażu drzwi zewnętrznych?

Warto mieć na uwadze, że stolarka okienna i drzwiowa powinna nam służyć przez długie lata – oczywiście, jeśli jest odpowiednio zamontowana. Dlatego też drzwi powinny być zakładane dopiero po wykonaniu prac wykończeniowych. Dlaczego? Otóż wiele prac mechanicznych może uszkodzić skrzydło drzwiowe lub futrynę. Oczywiście takie drzwi możemy zakupić wcześniej i zapakowane przechować w bezpiecznym miejscu, ale na montaż zabierzmy się dopiero po zakończeniu prac wykończeniowym. Do tego czasu możemy zastosować tymczasowe rozwiązania, które po zakończeniu budowy wyrzucimy.

Etapy montażu drzwi zewnętrznych

Jeśli jesteśmy już gotowi, by przystąpić do montażu drzwi zewnętrznych, to należy mieć na uwadze, że odbywa się on również w etapach. Zasadnicze prace możemy podzielić na cztery etapy i zaliczamy do nich:

Etap I – przygotowanie otworu w ścianie

Na początkowym etapie procesu montażu ościeżnicy istotne jest dokładne przygotowanie otworu w ścianie, który będzie jej miejscem przeznaczenia. Warto zwrócić uwagę na precyzyjne wymiary, aby zapewnić prawidłowe osadzenie ościeżnicy. Dlatego też:

 • Wysokość przestrzeni powinna być większa o 1-1,5 cm od futryny.
 • Szerokość otworu powinna być większa o 2-3 cm od futryny.

Alternatywnie, można także zachować równomierne odstępy z każdej strony otworu. Konkretne wymiary mogą różnić się w zależności od modelu ościeżnicy czy rodzaju używanych zawiasów, dlatego zaleca się sprawdzenie zalecanych wymiarów na stronie producenta przed zakupem. Wcześniejsze pozyskanie stolarki ułatwia cały proces, umożliwiając wcześniejsze przygotowanie otworu o odpowiednich rozmiarach i minimalizując ryzyko problemów związanych z późniejszym dostosowywaniem. Należy zadbać również o to, aby krawędzie otworu były gładkie i równe, co ułatwi montaż ościeżnicy.

W przypadku nietypowych rozwiązań, które wymagają modyfikacji ściany, zawsze warto skonsultować się z fachowcem. Działanie bez należytego zrozumienia może bowiem prowadzić do uszkodzeń elementów nośnych, takich jak nadproże, które pełni istotną rolę w stabilizacji konstrukcji budynku w obszarze drzwi.

Etap II – Montaż ościeżnicy

Jeśli mamy już wykony odpowiednio otwór na drzwi zewnętrzne, to możemy się wziąć w końcu za montaż ościeżnicy. Zazwyczaj futryna przywożona jest do nas w częściach, ale samo jej złożenie jest zadaniem dość prostym. Wystarczy kawałek płaskiej powierzchni, na której połączymy ramiaki pionowe z ramiakiem poziomym oraz tzw. ślepym progiem.

Należy także pamiętać, że w celu uniknięcia mostków termicznych, ościeżnica powinna być zamontowana w miejscu uzależnionym od konstrukcji ściany. W teorii przyjmuje się, że oś symetrii przekroju ramy powinna znajdować się w miejscu, gdzie przy temperaturze minus 15 °C w ścianie panuje temperatura neutralna, czyli 0°C. W praktyce oznacza to, że:

 • W przypadku ścian jednowarstwowych ościeżnica powinna być osadzona w połowie grubości muru.
 • W przypadku ścian dwuwarstwowych ościeżnicę należy osadzić blisko zewnętrznej krawędzi ściany.
 • Z kolei w przypadku ścian trójwarstwowych ościeżnicę należy umieścić na wysokości warstwy izolacyjnej.

Położenie ramy regulujemy za pomocą klinów, a w razie potrzeby warto skorzystać z kątownika i poziomicy, dzięki czemu zachowamy poziom i proste kąty. By upewnić się, że pomiar został wykonany prawidłowo, możemy założyć drzwi na ościeżnice i lekko je uchylić. Jeśli pozostaną w bezruchu, to jest to dobry znak, mówiący nam, że możemy przystępować do dalszych prac.

Mowa tu oczywiście o przymocowaniu ościeżnicy za pomocą wkrętów i metalowych dybli, które są mocowane do uprzednio wywierconych otworów w murze. W tym celu używamy od 6 do 8 elementów rozłożony równomiernie na całej powierzchni – to jednak zależy od rodzaju drwi.

Etap III – izolacja drzwi zewnętrznych

Końcowy etap prac to właściwa izolacja przestrzeni pomiędzy ramą drzwiową a murem. W tym celu wykorzystujemy wtrysk pianki niskoprężnej. Procedurę tę przeprowadza się za pomocą specjalnego pistoletu. Dzięki unikalnym właściwościom pianki, która podwaja swoją objętość, nie jest konieczne jej nadmierne stosowanie, a także z łatwością zredukujemy mostki termiczne w trudno dostępnych miejscach. Wskazane jest jednak uprzednie zabezpieczenie ościeżnicy taśmą malarską, dostępną w każdym sklepie z artykułami budowlanymi, aby chronić ją przed przypadkowym naniesieniem pianki.

W sytuacji, gdy użyto zbyt dużej ilości pianki, można zastosować rozpórki do montażu drzwi, które zapobiegną odkształceniu futryny. W przypadku braku gotowych rozpórek, doskonale sprawdzą się także starannie zmierzone deski.

Pianka utwardza się zazwyczaj w ciągu około 24 godzin. Po upływie tego czasu, nadmiar pianki możemy odciąć za pomocą noża tapicerskiego. Ważnym aspektem, który często jest pomijany, jest właściwy montaż progu. Niedostateczna stabilność tego elementu może prowadzić bowiem do przedostawania się zimnego powietrza i wilgoci do wnętrza, co szybko odczujemy w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie oraz problemów z wilgocią, a nawet pleśnią w okolicach drzwi. Dlatego też warto zwrócić szczególną uwagę na solidne zamocowanie progu, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Etap IV – założenie drzwi

Na koniec pozostaje nam teoretycznie najprostszy etap, czyli założenie drzwi. Ten proces zaczynamy od uzupełnienia stolarki drzwiowej o okucia uchwytowe i zamykające. Ponadto, jeśli zawiasy nie stanowią integralnej części ościeżnicy, to powinniśmy je przykręcić. Te zadania powinny nam zając kilkanaście minut. Następnie zawieszamy drzwi na zawiasach i sprawdzamy, czy wszystko funkcjonuje prawidłowo, czyli czy drzwi otwierają się lekko, nie stanowią oporu oraz czy są bezdźwięczne przy ruchach.

Ponadto warto pamiętać, że skrzydło nie powinno podczas otwierania uderzać o ścianę lub węgar. Jeżeli tak jest, to warto zamontować gumowe odboje ograniczające zakres ich ruchu. Zwracajmy zawsze uwagę na ewentualną instrukcję, załączoną do drzwi, a także każdą czynność wykonujmy precyzyjnie. Takie działanie zapewni nam dobrą izolację ciepła, estetyczny wygląd i sprawne działania drzwi.

Pamiętajmy o gwarancji na drzwi

Niezwykle istotnym aspektem przy zakupie nowych drzwi jest upewnienie się, że produkt ten objęty jest gwarancją. Współcześni producenci oferują różne okresy gwarancyjne, zazwyczaj trwające od dwóch do nawet dziesięciu lat. Warto zatem poświęcić czas na dokładne zaznajomienie się z warunkami gwarancji, ponieważ w wielu przypadkach istnieje wymóg przeprowadzenia montażu przez zespół specjalistów autoryzowanych przez producenta – w przeciwnym wypadku możemy stracić automatycznie gwarancję. Kolejnym kluczowym warunkiem korzystania z gwarancji jest poprawne zamontowanie drzwi. Należy zatem pamiętać o dokładnym przeczytaniu warunków gwarancji i ich zrozumieniu, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości. Zabezpieczenie się w ten sposób pozwoli nam cieszyć się spokojem i pewnością, że zakupione drzwi są objęte kompleksową ochroną producenta.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie