Jak wybrać okna do nowego lub remontowanego domu? - Fintecnic
Wróć

Jak wybrać okna do nowego lub remontowanego domu?

28.12.2023

Wybór okien do nowego lub remontowanego domu to jedna z kluczowych decyzji, która wpłynie na komfort, efektywność energetyczną oraz estetykę budynku na lata. W procesie tym należy uwzględnić szereg czynników technicznych, funkcjonalnych i estetycznych. Poniżej przedstawiamy kompleksowy przewodnik, który pomoże w podjęciu świadomej decyzji.

Parametry techniczne

Współczynnik przenikania ciepła (Uw)

To miara, która określa, ilość ciepłego powietrza, która przez okno wydostaje się z wnętrza budynku. Im niższa wartość Uw, tym lepsza izolacyjność termiczna okna. Dla nowoczesnych budynków energooszczędnych zaleca się okna o Uw poniżej 0,8 W/(m²K).

Izolacyjność akustyczna (Rw)

Parametr Rw wskazuje na zdolność okna do tłumienia hałasu z pochodzące zewnątrz. Wysoka wartość Rw jest szczególnie ważna w domach położonych w hałaśliwych lokalizacjach — centrum miasta czy dom przy ruchliwej drodze.

Przepuszczalność światła i energii słonecznej

Parametry te określają, ile światła naturalnego i ciepła słonecznego przenika przez okno do wnętrza budynku. Wartości te są istotne dla optymalizacji wykorzystania światła dziennego i ciepła słonecznego, które znacząco wpływają na efektywność energetyczną budynku, a tym samym koszty związane z rachunkami.

Materiały i konstrukcja

Wybór materiałów i konstrukcji okien ma fundamentalne znaczenie dla trwałości, wydajności energetycznej, estetyki oraz ogólnej funkcjonalności okien w domu. Które materiał będą najlepsze?

Aluminium

Aluminium jest cenione za swoją wytrzymałość, lekkość i minimalną konserwację. Jego nowoczesny, elegancki wygląd sprawdza się w wielu stylach architektonicznych, od klasycznych po ultranowoczesne. Aluminium jest również materiałem wysoce odpornym na warunki atmosferyczne, co zapewnia jego długowieczność. Dodatkowo profile aluminiowe mogą być wyposażone w termiczne mostki przerywające, które znacząco poprawiają izolacyjność termiczną, czyniąc je odpowiednim wyborem nawet dla domów energooszczędnych.

PCV

Okna PCV z Łodzi są popularne ze względu na ich stosunek jakości do ceny, doskonałą izolacyjność termiczną i łatwość konserwacji. Są lekkie, nie wymagają malowania i są odporne na korozję. Wielokomorowe profile PCV zapewniają dodatkową izolację termiczną i akustyczną. Dostępne są w szerokiej gamie kolorów i wykończeń, w tym z imitacją drewna, co pozwala na dopasowanie ich do różnych stylów architektonicznych.

Szklenie

Szklenie odgrywa kluczową rolę w wydajności okna. Podwójne szklenie jest standardem, oferując dobrą izolację termiczną i akustyczną. Potrójne szklenie, choć droższe, zapewnia jeszcze lepszą izolację i jest zalecane w regionach o ekstremalnych warunkach klimatycznych.

Uszczelnienia i okucia

Wysokiej jakości uszczelnienia i okucia są niezbędne dla zapewnienia szczelności, bezpieczeństwa i łatwości użytkowania okien. Uszczelnienia powinny być odporne na warunki atmosferyczne i starzenie się, aby zapewnić długotrwałą ochronę przed przeciekaniem powietrza i wody. Okucia (zawiasy, klamki i zamki), powinny być solidne i funkcjonalne, umożliwiając łatwe otwieranie, zamykanie i blokowanie okien.

Cena i jakość

Rozważając zakup okien do nowego lub remontowanego domu, kluczowym aspektem jest zrozumienie relacji między kosztem a jakością. Wybór okien nie powinien opierać się wyłącznie na cenie za sam zakup, ale także na ocenie długoterminowej wartości i oszczędności, jakie mogą przynieść.

Inwestycja początkowa kontra koszty długoterminowe

Najtańsze okna na rynku często nie są najlepszym wyborem w długiej perspektywie. Niska cena początkowa może oznaczać niższą jakość materiałów, słabszą izolację termiczną i akustyczną, a także krótszą żywotność produktu. Z kolei inwestycja w droższe, ale wysokiej jakości okna może przynieść znaczne oszczędności na ogrzewaniu i chłodzeniu domu, dzięki lepszej izolacji termicznej i efektywności energetycznej.

Trwałość i konserwacja

Koszty związane z konserwacją i potencjalnymi naprawami są również istotnym elementem kosztów długoterminowych. Okna wykonane z materiałów wysokiej jakości, takich jak aluminium czy wysokiej jakości PCV, wymagają mniej konserwacji i są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Długoterminowo, inwestycja w takie okna może okazać się bardziej ekonomiczna, pomimo wyższej ceny początkowej.

Wartość odsprzedażowa domu

Wysokiej jakości okna mogą również zwiększyć wartość odsprzedażową nieruchomości. Nowoczesne, energooszczędne okna są atrakcyjnym atutem dla potencjalnych kupujących, co może przekładać się na wyższą cenę sprzedaży domu.

Gwarancje i serwis posprzedażowy

Warto również rozważyć długość i zakres gwarancji oferowanej przez producenta. Dłuższa gwarancja może być oznaką większego zaufania producenta do jakości swoich produktów. Ponadto dostępność serwisu posprzedażowego i łatwość dostępu do części zamiennych to ważne czynniki, które mogą wpłynąć na długoterminowe koszty eksploatacji i konserwacji.

Wybór okien — decyzja na lata

Wybór okien do nowego lub remontowanego domu wymaga starannego rozważenia wielu aspektów. Od parametrów technicznych, przez materiały i konstrukcję, aż po estetykę, bezpieczeństwo i koszty. Podejmując świadomą decyzję, możesz zapewnić sobie komfort, bezpieczeństwo i efektywność energetyczną na lata.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie