Jak wydłużyć żywotność uszczelek okiennych? - Fintecnic
Wróć

Jak wydłużyć żywotność uszczelek okiennych?

29.12.2022

Chcąc zachować okna w dobrym stanie przez wiele lat, należy o nie odpowiednio zadbać. Oprócz szyb i ram okiennych warto pamiętać również o uszczelkach, które odpowiadają za ich szczelność. Jak właściwie o nie dbać?

Uszczelki nie przyciągają na co dzień naszej uwagi, ponieważ na pierwszy rzut oka są niewidoczne. Pełnią jednak ważną funkcję, która wpływa bezpośrednio na użyteczność okien. Konserwacja uszczelek nie jest skomplikowanym zajęciem. Warto więc raz na jakiś czas uważnie się im przyjrzeć się, aby nie mierzyć się z problemem nieszczelnych okien zimą. Jak we właściwy sposób o nie zadbać? Zapraszamy do lektury!

Po pierwsze zadbaj o ich czystość!

Na stan uszczelek w oknach mają wpływ m.in. warunki atmosferyczne i temperatura. Na działanie tych dwóch czynników okna są narażone przez cały rok. To, co jednak najbardziej wpływa na ich stan to ich czystość. Dlatego uszczelki należy regularnie myć. Nie można przy tym zapominać, że uszczelki okienne najczęściej wykonane są z gumy lub tworzywa sztucznego. Z tego względu do ich czyszczenia trzeba używać odpowiednich środków czyszczących. Przede wszystkim warto unikać żrących środków chemicznych, a także takich zawierające drobinki ścierne. Preparaty te trwale mogą uszkodzić powierzchnię uszczelki. A przecież mamy je konserwować, a nie uszkadzać. W celu wyczyszczenia uszczelek używamy delikatnego detergentu wymieszanego z ciepłą wodą.

Uszczelki czyścimy miękką ściereczką, aby ich nie uszkodzić. Robimy to dokładnie, ale delikatnie. W ten sposób unikniemy ich urazu mechanicznego. Uszczelki czyścimy na całej długości, także od spodu, delikatnie unosząc ich końce ku górze. W ten sposób usuniemy osadzony na nich kurz i inne zabrudzenia. Trudno dostępne miejsca można wyczyścić przy pomocy patyczków do uszu. W trakcie mycia uszczelek sprawdzamy również ich stan techniczny. W przypadku stwierdzenia ich uszkodzenia wymieniamy je na nowe. Nieco szerzej o tym jednak później.

Po drugie, nie zapominaj o impregnacji!

Chcąc zachować uszczelki w dobrym stanie, najważniejszą rzeczą jest przeprowadzanie ich regularnej konserwacji. Taką konserwację, należy przeprowadzać minimum dwa razy w roku. Oczywiście, jesienią i wiosną. Wiemy już, że pierwszym krokiem zadbania o dobry stan uszczelek jest troska o ich czystość. Kolejnym krokiem jest ich właściwa impregnacja.

Tak, uszczelki należy odpowiednio zabezpieczyć. Istnieje na to tylko jeden sposób. Uszczelki pokrywamy odpowiednim preparatem, który ma na celu przedłużyć ich żywotność. W tym celu należy użyć specjalistycznego materiału. Warto w tej kwestii posłuchać producenta. Jak nasmarować uszczelkę okienną? Przede wszystkim należy pamiętać, że produkt nakładamy na ściereczkę, a nie bezpośrednio na uszczelkę. Następnie, dokładnie i delikatnie go rozprowadzamy na całej długości.

Po nałożeniu preparatu uszczelka okienna powinna szybko odzyskać swoją elastyczność. Łatwo to sprawdzić, lekko naciskając gumkę. Po zakończeniu konserwacji okno musi pozostać otwarte przez około 20 minut, aby produkt wysechł.

Po trzecie, wymień uszkodzoną uszczelkę!

Oczywiście może dojść do sytuacji, w której w trakcie konserwacji okna zauważymy, że jego uszczelka, jest bardzo uszkodzona. Uszczelki gumowe wraz z upływem czasu, twardnieją i tracą elastyczność, nic więc dziwnego, że czasem ich stan pozostawia wiele do życzenia.

Sugeruje to, że jedynym słusznym rozwiązaniem jest ich wymiana. Zwłaszcza jeśli uszkodzenie jest na tyle poważne, że powoduje nieszczelność okna lub przenikanie wilgoci. W takim przypadku uszczelkę należy bezzwłocznie wymienić. Ważne jest, aby nowa uszczelka była takich samych rozmiarów jak ta zniszczona. Czy wymiana uszczelki jest skomplikowanym zadaniem? Niekoniecznie. Pamiętaj jednak, aby w razie problemów z wykonaniem tego zadania zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Konserwacja uszczelek w oknach nie jest trudna i czasochłonna. Warto robić to minimum dwa razy w roku, aby cieszyć się dobrym staniem okien a przede wszystkim ich szczelnością przez długi czas.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie