Jak wykorzystać okna by pomieszczenie wydawało się przestronne? - Fintecnic
Wróć

Jak wykorzystać okna by pomieszczenie wydawało się przestronne? 

05.04.2024

Jak wykorzystać okna by pomieszczenie wydawało się przestronne?

Aktualnie coraz częściej widzimy, że deweloperzy stawiają domu w zabudowie szeregowej, bliźniaczej lub domy wolnostojące, ale o dość małej kubaturze. Rzadziej spotkamy zatem budynku powyżej 200 m². Ma to oczywiście znaczenie w kontekście kosztów budowy, jak i następnie eksploatacji budynku.

Co więcej, licząc się z każdym centymetrem, musimy mieć świadomość, że często będzie dochodziło do sytuacji, gdzie będziemy musieli zaaranżować przestrzeń dodatkowo z takimi ograniczeniami jak skosy dachowe. Dlatego też okna mogą okazać się najprostszym i zarazem najlepszym sposobem na rozjaśnienie pomieszczeń i ich optyczne powiększenie.

Obecne możliwości technologiczne i personalizacyjne okien pozwalają uczynić z nich kluczowy punkt wyposażenia wnętrza, który będzie miał ogromny wpływ na jego finalny wystrój. Dzięki temu nawet małe pomieszczenia mogą z łatwością nabrać należytego charakteru i optycznie powiększyć niewielkie domy, niwelując problemy wielu inwestorów.

Małe pokoje i duże okna

Decydując się na wybór odpowiednich okien już podczas budowy domu, należy zwrócić szczególną uwagę na wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. Oprócz funkcjonalności, jaką mają spełniać, czyli skutecznego zabezpieczenia przed utratą ciepła i hałasami z zewnątrz, warto również pomyśleć o ich estetyce i stylu, które mogą znacząco wpłynąć na finalną atmosferę wnętrza. Dobrze dobrane okna mogą zatem stać się nie tylko praktycznym elementem domu, ale także jego ozdobą.
Kiedy z kolei mamy do czynienia z małymi pomieszczeniami, warto rozważyć opcję dużych okien. Pomimo że na pierwszy rzut oka może się wydawać, że duże przeszklone powierzchnie nie pasują do niewielkich pomieszczeń, to w rzeczywistości mogą one skutecznie optycznie je powiększyć i nadać im swego rodzaju lekkości. Przestrzeń zyskuje wówczas na jasności i otwartości, co może być szczególnie pożądane w przypadku pomieszczeń, które naturalnie są narażone na uczucie duszności. Duże okna sprawiają także, że wnętrze jest lepiej doświetlone, co wpływa pozytywnie na samopoczucie mieszkańców.
W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest wiele materiałów, z których wykonuje się okna, takie jak, chociażby dobrze nam znane PVC, drewno czy aluminium. Dla dużych przeszkleń, szczególnie popularne są okna aluminiowe, ponieważ zapewniają one stabilną i wytrzymałą konstrukcję, co jest kluczowe przy dużych formatach. Warto również zwrócić uwagę na właściwości termoizolacyjne oraz współczynnik przenikania światła, który określa ilość światła naturalnego wpadającego do pomieszczenia przez okna.

Duże przeszklenia – zalety i wady

Nowoczesne okna Łódź to jak już wiemy nie tylko element architektoniczny, ale także decyzja projektowa, która może znacząco wpłynąć na komfort i atmosferę wnętrza domu. Oto kilka zalet, które sprawiają, że warto zdecydować się na duże przeszklenia:

 • Duże okna to duża ilość naturalnego światła
  Nic nie jest w stanie zastąpić ciepłego, naturalnego światła wpadającego do pomieszczenia przez duże okna. To bowiem nie tylko efekt estetyczny, ale także praktyczny – duża ilość światła wspaniale doświetla pomieszczenie, pomagając wyeksponować jego wyposażenie, a wpadające do domu promienie słońca poprawią domownikom nastrój. Szczególnie zimą duże okna od strony południowej mogą być wykorzystane do absorbowania energii słonecznej, co niejednokrotnie działać jako naturalne źródło ogrzewania pomieszczenia.
 • Wrażenie przestronności
  Dzięki dużym przeszkleniom mamy wrażenie, że pomieszczenia wydają się bardziej przestronne i lekkie. Salon z dużymi oknami nabiera wtedy nowego wymiaru, wydając się znacznie większy. Szczególnie imponująco prezentują się pokaźnych rozmiarów drzwi tarasowe, które tworzą efekt płynnego przejścia między wnętrzem a otaczającym go krajobrazem. Oszklony taras, czyli tzw. przestrzeń zewnętrzna wewnątrz domu, staje się wówczas miejscem idealnym do relaksu i odpoczynku.
 • Duże okna to więcej pięknych widoków
  W domu z dużymi oknami możemy cieszyć się pięknymi widokami za każdym razem, gdy spojrzymy przez szybę. Duże przeszklenia idealnie sprawdzają się szczególnie w domach położonych w malowniczych miejscach – górskich dolinach, nad morzem czy w okolicach zielonych parków. Liczne okna pozwalają zobaczyć znacznie więcej, otwierając dom na jego otoczenie.
 • Nowoczesny design
  Duże okna stały się nie tylko elementem funkcjonalnym, ale także ozdobnym i prestiżowym. Ich obecność w domu uznawana jest za synonim nowoczesności i luksusu. Przeszklone ściany i duże przeszklenia wewnętrzne to elementy, które nadają wnętrzom wyjątkowego charakteru, tworząc nowoczesną przestrzeń otwartą i przestronną.
  Warto więc podczas planowania budowy lub remontu domu rozważyć zastosowanie dużych okien, które nie tylko dodadzą uroku i elegancji wnętrzu, ale także wpłyną pozytywnie na codzienne życie domowników poprzez zapewnienie komfortu i przyjemnej atmosfery. Niestety, jak każde rozwiązania, także też i duże okna mają niewątpliwie trochę wad, o których należy wspomnieć:
 • Kłopotliwe czyszczenie dużych przeszkleń
  Przeszklenia, nawet te najpiękniejsze, nie będą prezentować się dobrze, jeśli będą brudne. Odciski palców, kurz i inne zabrudzenia wymagają regularnego usuwania, co przy dużych oknach może być bardzo pracochłonne. Szczególnie problematyczne jest czyszczenie trudno dostępnych przeszkleń. Szyby samoczyszczące z powłoką hydrofilową mogą być co prawda rozwiązaniem, jednakże ich skuteczność może być ograniczona w zależności od warunków atmosferycznych.
 • Większe ryzyko włamania
  Liczne przeszklenia mogą stanowić zachętę dla włamywaczy, ponieważ zapewniają łatwiejszy dostęp do domu. Choć nowoczesne przeszklenia są wyposażone w zabezpieczenia antywłamaniowe, warto pamiętać o dodatkowych środkach bezpieczeństwa, takich jak np. rolety zewnętrzne.
 • Mniejsze poczucie prywatności
  Duże okna mogą być również przyczyną mniejszego poczucia prywatności, zwłaszcza jeśli sąsiadują z ruchliwymi ulicami lub są widoczne dla sąsiadów. Funkcjonalne rolety zewnętrzne lub specjalne folie ochronne mogą pomóc w zwiększeniu prywatności wewnętrznej przestrzeni, co będzie dobrą informacją, szczególnie dla osób ceniących sobie prywatność.
 • Nadmierne nagrzewanie i wychładzanie pomieszczeń
  Duże przeszklenia wpuszczają do wnętrza dużą ilość światła, co może powodować nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń, zwłaszcza w okresie letnim. Konieczne może być zastosowanie wówczas ponownie niezastąpionych w wielu przypadkach rolet zewnętrznych lub żaluzji fasadowych, które zmniejszą ilość promieniowania UV przenikającego do wnętrza.
 • Wysokie koszty
  Im większe okna, tym wyższy koszt, zarówno samej instalacji, jak i utrzymania. Duże przeszklenia mogą być znacznie droższe od standardowych rozwiązań, zwłaszcza jeśli wybierzemy wysokiej jakości materiały konstrukcyjne.

Jakie zatem wybrać alternatywne sposoby optycznego powiększenia przestrzeni?

Mały dom, a tym bardziej mieszkanie to niewątpliwie wyzwanie pod względem aranżacyjnym. Dlatego też poza przeszkleniami, warto pomyśle o innych, alternatywnych metodach optycznego powiększania przestrzeni, szczególnie w przypadku pomieszczeń o ograniczonej wielkości. Jak jednak tego dokonać? Poniżej podpowiadamy i podajemy kilka dodatkowych sposobów, które warto rozważyć:

1. Umieszczenie dużych luster w strategicznych miejscach pokoi może znacznie zwiększyć wrażenie jego przestronności. Szczególnie skuteczne jest ich umieszczenie w pobliżu okien, gdzie mogą odbijać światło naturalne, co dodatkowo powiększa optycznie przestrzeń. Lustro może być zatem nieocenionym narzędziem wizualnego powiększania niewielkich sypialni czy łazienek.

2. Wybór niskich mebli jest kolejną skuteczną strategią. Zamiast wysokich regałów czy szaf, warto rozważyć niższe komody lub stoliki kawowe. Dzięki nim ściany będą wydawać się wyższe, co automatycznie sprawi, że całe pomieszczenie będzie wyglądać jako większe i bardziej otwarte.

3. Jasne kolory ścian są kluczowe w optycznym powiększaniu przestrzeni. Jasne odcienie odbijają więcej światła i nadają wnętrzom wrażenie przestronności. Biel, delikatne beże czy pastelowe odcienie są idealnym wyborem, zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń. Dopełnieniem mogą być subtelne ozdoby lub rośliny doniczkowe, które dodają charakteru, nie przytłaczając wnętrza.

4. W przypadku niewielkich pomieszczeń również zasłony mogą być przytłaczające i sprawiać wrażenie pomniejszania przestrzeni. Dlatego lepszym rozwiązaniem mogą okazać się rolety, zwłaszcza typu dzień i noc, które pozwalają na regulację przepływu światła i zachowanie optycznej przestronności pomieszczenia.

Ostatecznie, kluczem do optycznego powiększenia przestrzeni jest również pozbycie się zbędnych przedmiotów, które tylko pogłębiają wrażenie klaustrofobiczności. Minimalistyczne podejście do dekoracji wnętrz w małych pomieszczeniach może niewątpliwie zdziałać cuda, sprawiając, że nawet najmniejsze pomieszczenia nabiorą głębi i przestronności.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie