Jak zabezpieczyć dom przed niską temperaturą?
Wróć

Jak zabezpieczyć dom przed niską temperaturą?

13.12.2020 3 min

Pierwsze mrozy i chłodny sezon z wiatrem i opadami to niewątpliwie test dla naszego domu. W szczególności jest to jednak sprawdzian dla szczelności naszych okien i drzwi, jak również izolacji termicznej dachów i ścian. Ogrzanie wnętrz jest kluczowe dla zachowania przytulności i ciepła zimą, jednak równie ważne jest ograniczenie niepotrzebnej ucieczki ciepła przez nieszczelności. Warto więc przedsięwziąć kroki, aby zawczasu zapobiec takiej sytuacji. Jak chronić dom przed niską temperaturą i utratą ciepła?

 

 

1. Konserwacja i sprawdzenie okien

Każdy rodzaj stolarki okiennej, czy to okna PCV, okna aluminiowe czy też bardziej wymagające w kwestiach pielęgnacyjnych okna drewniane, należy raz do roku sprawdzić. Szczególnie przed sezonem grzewczym jest to wskazane – ze względu na ergonomiczność, oszczędność w rachunkach, czy jak najlepszy komfort cieplny. Warto zatem przyjrzeć się uszczelkom – oczyścić je i ochronić przed zamarzaniem lub w razie problemów wymienić na nowe. Wszelkie szpary okienne koniecznie należy usunąć poprzez regulację okien – zadbajmy o likwidację poluzowań w mocowaniu. Jeśli nadal mamy w domach stare okna i nie zdążyliśmy ich wymienić przed sezonem, warto przynajmniej zakupić dodatkowe, specjalne uszczelki.

2. Przegląd instalacji centralnego ogrzewania

Kluczowym elementem podczas zimy jest oczywiście system ogrzewania – w przypadku domów jednorodzinnych koniecznie będzie sprawdzenie pieca i wyczyszczenie komina, a w blokach powinniśmy zadbać o upewnienie się, że grzejniki nie są zapowietrzone. To niezwykle istotne, aby zrobić to jeszcze przed zimą – nie chcemy być niemile zaskoczeni, kiedy podczas mrozów odkryjemy, że nasze ogrzewanie nie działa.

 

3. Właściwa wentylacja

Problemem starych okien było nadmierne przepuszczanie powietrza przez szczeliny do wnętrza. Dzięki nowoczesnym technologiom tworzenia okien PCV, okien drewnianych i okien aluminiowych w Fintecnic ten problem już nie istnieje. Nasze okna zapewniają doskonałą izolację termiczną i akustyczną, dzięki czemu nawet podczas siedzenia blisko okien nie poczujemy nieprzyjemnego chłodu.

W okresie grzewczym ważna jest jednak odpowiednia wentylacja, gdyż brak wymiany powietrza przez „nadmierną szczelność” może prowadzić do skraplania się pary wodnej (o czym pisaliśmy w poprzednim artykule) czy rozwoju pleśni. Na Fintecnic znajdziemy np. okno PCV Veka Alphaline 90, którego zaletą jest 24mm osadzenie szyby w profilu, co pozwala na ograniczenie skraplania się pary wodnej na szybie. Ważne jest także wietrzenie pomieszczeń i czasowe rozszczelnianie okien.

 

4. Ocieplenie ścian i dachu

Nie da się ukryć, że duże ilości ciepła mogą przeniknąć przez nieocieplone ściany i dach. Taka sytuacja tworzy też duże ryzyko pojawienia się wilgoci i pleśni na ścianach, co jest niebezpiecznie dla zdrowia. Decyzja o ociepleniu domu z pewnością musi zapaść na długo przed sezonem grzewczym, jednak bez wątpienia jest istotna dla komfortu cieplnego, zdrowia oraz stanu technicznego domu.

5. Wymiana okien na energooszczędne – ciepły montaż

Kiedy mamy już dość chłodu biegnącego z nieszczelnych okien, przy wymianie warto postawić na porządne, sprawdzone okna z nowoczesną technologią – czyli okna pasywne. Cechuje je system wyposażony w 3 uszczelki, termiczne ramki międzyszybowe czy większa grubość profili i więcej komór. Ważny jest również ich prawidłowy montaż – tzw. ciepły montaż. Niezwykle istotne jest fachowe, dokładne uszczelnienie ościeżnicy, aby usunąć problem mostków termicznych powodujących utraty ciepła. Aby całkowicie wykorzystać właściwości okien energooszczędnych, konieczny jest ciepły montaż.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie