Jaką stolarkę wybrać do domu – PCV czy aluminium? - Fintecnic
Wróć

Jaką stolarkę wybrać do domu – PCV czy aluminium?

17.08.2023

Wybór stolarki do domu, czyli okien i drzwi, to ważna decyzja, która ma wpływ na komfort, estetykę i energooszczędność naszego mieszkania. Na rynku dostępne są różne materiały, ale dwa najpopularniejsze to PCV (polichlorek winylu) i aluminium. Porównajmy te dwa najczęściej wybierane warianty.

Stolarka okienna wykonana z PCV

Izolacja termiczna

PCV jest materiałem o wysokiej izolacyjności termicznej. Dzięki temu, okna i drzwi PCV utrzymują ciepło wewnątrz budynku, zapobiegając wyciekowi energii i obniżając koszty ogrzewania. PCV posiada niski współczynnik przewodzenia ciepła, co sprawia, że jest skuteczną barierą termiczną. Dobra izolacja termiczna pozwala na utrzymanie stabilnej temperatury w pomieszczeniach, bez znaczących strat ciepła.

Izolacja akustyczna

Oprócz izolacji termicznej PCV posiada również właściwości tłumiące dźwięki. Okna i drzwi PCV skutecznie redukują hałas z zewnątrz, zapewniając spokój i komfort wewnątrz pomieszczeń. Materiał ten ma dobrą zdolność do pochłaniania fal dźwiękowych, co przyczynia się do redukcji hałasu odbijającego się od powierzchni okien i drzwi.

Trwałość i odporność

PCV jest materiałem trwałym i odpornym na warunki atmosferyczne. Nie ulega korozji, nie blaknie i nie wymaga konserwacji w postaci malowania. Okna PCV są odporne na działanie wilgoci, grzybów, szkodników i innych czynników zewnętrznych, co czyni je długotrwałymi i łatwymi w utrzymaniu.

Niskie koszty

PCV jest często wybierane ze względu na swoją konkurencyjną cenę. Materiał ten jest łatwo dostępny na rynku i oferuje korzystne stosunek jakości do ceny. Zarówno koszt zakupu, jak i koszt montażu okien i drzwi PCV, jest zazwyczaj niższy w porównaniu do innych materiałów.

Estetyka i dostępność

PCV jest dostępne w szerokiej gamie kolorów i wykończeń, co pozwala na dopasowanie do różnych stylów i preferencji estetycznych. Istnieje możliwość laminowania PCV, co umożliwia uzyskanie efektu drewna bez konieczności konserwacji, jak w przypadku drewnianych okien. PCV można również łatwo formować w różne kształty, umożliwiając dostosowanie okien i drzwi do indywidualnych wymagań projektowych.

Łatwość konserwacji

PCV jest łatwe w utrzymaniu i nie wymaga specjalistycznej konserwacji. Wystarczy regularne czyszczenie powierzchni przy użyciu łagodnych detergentów i wody, aby zachować ich atrakcyjny wygląd przez wiele lat. Materiał ten nie potrzebuje malowania ani impregnacji, co oszczędza czas i koszty utrzymania.

Stolarka okienna wykonana z aluminium

Wytrzymałość i trwałość

Aluminium jest materiałem o wysokiej wytrzymałości, co czyni je idealnym do produkcji okien i drzwi. Okna aluminiowe są odporne na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. Ponadto aluminium jest również odporne na korozję, co sprawia, że okna i drzwi aluminiowe są trwałe i mają długą żywotność. Dzięki swojej wytrzymałości aluminium jest często stosowane w miejscach o ekstremalnych warunkach pogodowych.

Wąskie profile i większa powierzchnia przeszkleń

Aluminium charakteryzuje się niskim współczynnikiem wytrzymałościowym, co oznacza, że profile aluminiowe mogą być cieńsze niż w przypadku innych materiałów, takich jak PCV czy drewno. To z kolei umożliwia większą powierzchnię przeszkleń, co przyczynia się do większego dopływu naturalnego światła do wnętrza pomieszczeń. Okna aluminiowe pozwalają na panoramiczne widoki i bardziej otwarte, przestronne wnętrza.

Estetyka

Aluminium daje nowoczesny i elegancki wygląd. Okna i drzwi aluminiowe są często wybierane ze względu na swoje minimalistyczne wzornictwo, które doskonale komponuje się zarówno z nowoczesnymi, jak i klasycznymi stylami architektonicznymi. Aluminium jest dostępne w szerokiej gamie kolorów i wykończeń, co daje większe możliwości personalizacji i dopasowania do indywidualnych preferencji estetycznych.

Niewymagająca konserwacja

Aluminium nie wymaga malowania ani impregnacji, co czyni je łatwym w utrzymaniu. Materiał ten jest odporne na blaknięcie i nie wymaga specjalistycznej konserwacji. Wystarczy regularne czyszczenie powierzchni, aby zachować ich estetyczny wygląd przez długie lata. Okna aluminiowe są odporne na działanie wilgoci, grzybów i owadów, co przekłada się na ich trwałość i łatwość konserwacji.

Ekologiczny wybór

Aluminium jest w pełni odnawialnym materiałem, co czyni je bardziej ekologicznym wyborem. W procesie recyklingu aluminium zużywa się o wiele mniej energii niż przy produkcji pierwotnego aluminium. Wybierając okna i drzwi aluminiowe, można przyczynić się do zrównoważonego rozwoju i minimalizacji wpływu na środowisko naturalne.

Warto zauważyć, że wybór między PCV, aluminium a innymi materiałami zależy od indywidualnych preferencji, budżetu oraz wymagań dotyczących izolacji termicznej, akustycznej i estetyki. Każdy materiał ma swoje unikalne cechy i zalety, dlatego przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie dla konkretnego projektu.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie