Jakie kształty mogą mieć okna? - Fintecnic
Wróć

Jakie kształty mogą mieć okna?

16.02.2023

W projektach architektonicznych nowoczesnych domów coraz częściej wykorzystuje się nietypowe kształty okien. Duże przestrzenie, geometryczne konstrukcje i innowacyjne projekty większości budynków zdecydowanie sprzyjają fantazji architektonicznej.

Obecnie dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym zyskujesz gwarancję tego, że okno, nawet o niestandardowym wymiarze i kształcie, będzie w pełni funkcjonalne.

Możliwość zaprojektowania okien w nietypowym kształcie to doskonały sposób na nadanie oryginalnego charakteru budowli, która będzie wyróżniać się na tle klasycznych konstrukcji. Dowiedz się jakie niestandardowe kształty mogą mieć okna i na co zwrócić uwagę podczas zakupu odpowiedniego modelu.

Czy okna o nietypowym kształcie to dobry wybór?

Jeszcze do niedawna architekci podczas projektowania domów stawiali przede wszystkim na klasyczne rozwiązania. Większość specjalistów w swoich planach budowlanych ograniczała się do wykorzystywania okien prostokątnych i kwadratowych, a jedyną zmienną był ich rozmiar i powierzchnia przeszklenia.

Obecnie wystarczy się uważnie rozejrzeć, aby dostrzec w nowoczesnych budynkach okna o niemal dowolnym kształcie. Technika idzie do przodu, a producenci okien wciąż udoskonalają metody produkcji, co przekłada się na znacznie większe możliwości produkcyjne.

Okna o nietypowych kształtach mogą nadać budynkowi ciekawą i niepowtarzalną estetykę. Wykorzystanie geometrycznych, czy okrągłych okien w projekcie będzie świetnym rozwiązaniem, dla kogoś, komu zależy na tym, aby cały budynek przyciągał wzrok i budził zainteresowania. Okno o nietypowym kształcie może stanowić doskonały punkt centralny całej konstrukcji. Przy odpowiednim planowaniu i zastosowaniu odpowiednich technik budowlanych, okna o nietypowych kształtach mogą tchnąć życie w budynek.

Nietypowy kształt okien, czyli jaki?

Okna prostokątne i kwadratowe obecnie uznawane są za te będące standardowym rozwiązaniem w budownictwie. Klasyczne modele łatwo wkomponować w każdy projekt, a przy tym ich montaż nie sprawia większych problemów (o ile zdecydujesz się na specjalistów, którzy faktycznie znają się na swojej pracy).

Jednak, co z tego, jeżeli Tobie marzą się geometryczne okna w salonie, duże niestandardowe przeszklenia w sypialni, czy okrągłe okno w łazience.

Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie temu, abyś mógł zrealizować swoją wizję. Wiele najlepszych firm w swojej ofercie posiada niestandardowe modele okien. Możesz wybierać spośród okien o trójkątnych, trapezowych, idealnie okrągłych, czy owalnych kształtach.

W produkcji nietypowych modeli wykorzystuje się dokładnie te same technologie, co w produkcji klasycznych okien.

Na co zwrócić uwagę wybierając okna o nietypowej formie?

Przy projektowaniu budynku z oknami o nietypowych kształtach warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim kształt okna należy dostosować do projektu budynku. Okna powinny zawsze w jak największym stopniu odzwierciedlać i podkreślać cechy architektoniczne domu. Okna są integralną częścią projektu, ponieważ mogą znacząco wpłynąć na charakter domu. Dobranie odpowiedniego kształtu okien to klucz umożliwiający uzyskanie satysfakcjonującego efektu końcowego.

Decydując się na okna o nietypowym kształcie, należy zwrócić uwagę również na ich wielkość. Odpowiednie nasłonecznienie pomieszczeń to priorytet. Priorytetem jest również dostęp do świeżego powietrza. Dlatego ważne jest, aby wybrać taki model, który będzie w pełni funkcjonalny i umożliwi otwieranie i zamykanie okna.

Do tej pory wspominaliśmy jedynie o zewnętrznym wyglądzie budynku. Równie ważnym aspektem (jeśli nie ważniejszym), jest projekt rozkładu pomieszczeń wewnątrz budynku. Zanim zdecydujesz się na wybór okna o np. geometrycznych kształtach, dobrze zastanów się, czy dany model wpisze się dobrze w estetykę i styl pomieszczenia.

Pamiętaj jednak, że kluczem do uzyskania zadowalającego efektu jest zaplanowanie już na samym początku każdego etapu budowy i wykończenia domu. Dzięki temu z łatwością ujednolicisz swój projekt i dopasujesz nietypowe kształty do stylu swojego projektu.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie