Jakie okna w domu pasywnym i energooszczędnym? - Fintecnic
Wróć

Jakie okna w domu pasywnym i energooszczędnym?

07.02.2024

Przy obecnych cenach za energię, domy pasywne i energooszczędne to właściwie jedyne sensowne rozwiązanie w budownictwie, jak i rzecz wymagana przez zaostrzające się przepisy. Energia tracona jest poprzez wszystkie elementy budynku, ale miejscami, w których tracone jest najwięcej ciepła, są wszelkiego rodzaju okna i przeszklenia.

Jak wybrać najlepsze okna do domu pasywnego i energooszczędnego, które zapewnią na zgodność z przepisami i niskie rachunki za ogrzewanie?

Dom pasywny i energooszczędny, czyli jaki?

Czasami te dwa określenia bywają stosowane zamiennie, co nie jest praktyką prawidłową, choć w potocznych określeniach tak właśnie się zdarza. Oba te typy budynków charakteryzują się wyjątkowo niskim zużyciem energii. Jak zatem stosować te określenia prawidłowo?

Dom energooszczędny
Decydującym czynnikiem jest kryterium zużycia energii przez rok w przeliczeniu na metr kwadratowy budynku. Dla domów energooszczędnych może to być maksymalnie 70 kilowatogodzin (kWh). Od 2001 roku wskaźnik ten dla nowo powstających domów, określany jako EP (współczynnik energii pierwotnej budynku), nie może właśnie tej wartości przekraczać. W przypadku budynków wielorodzinnych jest on jeszcze niższy.

Dom pasywny
Dom, który można określić mianem pasywnego, jest jeszcze tańszy w utrzymaniu. Tutaj kryterium mówi o nie więcej niż 15 kWh na rok na każdy metr kwadratowy powierzchni. To spore wyzwanie dla projektantów i wykonawców budynków. Wymaga to przemyślanego działania i korzystania ze sprawdzonych i najlepszych dostępnych na rynku budowlanym rozwiązań. Jeden błąd może spowodować powstanie mostka termicznego, którym energia powędruje na zewnątrz i zostanie utracona bezpowrotnie.

Jak osiągane są tak niskie współczynniki w domach pasywnych i energooszczędnych?

W celu stworzenia domu spełniającego powyższe warunki należy uwzględnić wiele różnych elementów. Pierwszym etapem jest dobry projekt domu. Przede wszystkim chodzi tutaj o zwartą bryłę, która minimalizuje ilość uciekającej energii cieplnej. Materiały użyte w konstrukcji domu muszą być odpowiednio dobrane i zapewniać właściwą izolację. Ważną sprawą jest umiejscowienie i liczba okien. Tutaj oczywiście większość ludzi chciałaby mieć piękne i duże okna, zwłaszcza jeśli jest z nich wspaniały widok. Właśnie dlatego kluczowe jest skorzystanie z najlepszych dostępnych na rynku okien, które zminimalizują potrzebę ogrzewania wnętrza, co przełoży się na niższe rachunki, jak i ma pozytywny wpływ na klimat naszej planety. Wybór okien jest naprawdę szeroki i często powoduje to duże rozterki podczas procesu ich dobierania.

Rodzaje okien dostępnych na rynku

Okna stosowane w budowie domów można podzielić ze względu na różne ich cechy, takie jak materiał ramy, liczba szyb, rozmiar, kolor, kształt czy sposób otwierania. Najczęstszym wyborem, przed jakim stoją klienci to ten, jakie ramy powinny mieć okna, które zostaną zastosowane w danym budynku. Spotykane są tutaj:

 • okna drewniane
 • okna PCV
 • okna aluminiowe
 • konstrukcje hybrydowe – kombinacja materiałów tradycyjnych i kompozytowych

Każdy z tych materiałów posiada inne właściwości i dlatego są one stosowane w różnych budynkach. Tradycyjnie ramy okienne wykonywane były z drewna, które jest materiałem łatwym w obróbce i powszechnie dostępnym. Owszem okna drewniane mogą być bardzo piękne, lecz i żywotność jest najkrótsza, zwłaszcza jeśli zaniedbane zostanie ich regularne odnawianie. W niesprzyjających warunkach mogą one już po kilku sezonach mieć problemy z lakierem i stracić swój atrakcyjny wygląd.

Dość powszechnie wybierane są okna plastikowe, czyli te wykonane z PCV. Dzieje się tak dlatego, że jest to opcja najtańsza. Oczywiście najtańsza przy zakupie. Zawsze należy wszystkie sprawy związane z konstrukcją domu rozważać w perspektywie wieloletniej.

I tutaj dochodzimy do kolejnej kategorii okien, jakim są okna aluminiowe. Na tle dwóch pozostałych są one konstrukcją najtrwalszą. Pozwala to na najdłuższą bezproblemową ich eksploatację. Dobrze wykończone aluminium wysokiej jakości jest odporne na polskie warunki klimatyczne.

Zmiany na rynku okien

Jeszcze niedawno wśród osób zamawiających okna pokutował pewien mit, mówiący, że okna plastikowe nadają się głównie do obiektów przemysłowych. Na szczęście już coraz mniej ludzi tak myśli, a okna tego typu są postrzegane jako nowoczesne i pięknie komponujące się z każdym rodzajem budynku. I tak właśnie jest. Wystarczy rozejrzeć się po miejscach, gdzie powstają nowe budynki, aby dostrzec, jakie zmiany zachodzą na rynku budowlanym. Przeważająca liczba nowych projektów posiada duże okna i tutaj właśnie najlepiej sprawdzają się okna aluminiowe, które dzięki wysokiej sztywności i wytrzymałości ramy mogą przyjmować rozmaite kształty oraz całkiem spore rozmiary.

Ile szyb w oknie domu pasywnego lub energooszczędnego?

W sprzedaży znajdują się okna posiadające 2, 3, a nawet 4 szyby zespolone. Które wybrać? Teoretycznie im więcej tym izolacja termiczna powinna być wyższa. I tak jest, ale należy zwracać uwagę na podaną dla każdego okna wysokość współczynnika przenikania ciepła Uw – gdyż zależy od również od materiału ramy, jej kształtu oraz systemu uszczelnień, w jakie wyposażone jest dane okno. Dodatkowe szyby stanowią też obciążenie, choć dla aluminiowych ram jest to mniejszy problem niż dla drewnianych czy plastikowych. W praktyce najczęściej wykorzystywane są podwójne szyby, a tam, gdzie szczególny nacisk jest położony na oszczędzanie energii, używa się szyb potrójnych.

Co jeszcze może wpływać na energooszczędność związaną z oknami?

Pamiętaj o tym, że nawet najlepsze okna muszą zostać prawidłowo zamontowane w budynku. To jeden z często popełnianych błędów, zwłaszcza przy wymianie okien na nowe. Miejsce styku okna ze ścianami budynku to jeden z krytycznych punktów, w których może następować znaczna utrata energii, co przełoży się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Prawdziwy budynek energooszczędny nie może mieć żadnych słabych miejsc, tak zwane mostki termiczne potrafią być zmorą zwłaszcza starszych budowli. Tylko wtedy nie będzie on generował dużych kosztów przy ogrzewaniu go podczas polskiej chłodnej jesieni czy mroźnej zimy.

Przykłady najlepszych okien aluminiowych

Polecane przez wielu fachowców z branży budowlanej i remontowej są aluminiowe okna oferowane przez Fintecnic. Jesteśmy znanym polskim producentem i dystrybutorem systemów okiennych, drzwi, bram i wszelkich potrzebnych do nich dodatków. Do domów pasywnych i energooszczędnych szczególnie polecane są okna z serii ALUPROF MB-104 Passive. Cała seria posiada certyfikaty, które zostały wydane przez Instytut Domów Pasywnych PHI mieszczący się w niemieckiej miejscowości Darmstadt. To gwarancja tego, że jest to produkt najwyższej jakości, który będzie wspaniale spełniał swoje zadanie przez długie lata. Okna z tej serii mogą być zamawiane również w bardzo dużych rozmiarach, co pozwala na większą kreatywność podczas tworzenia projektu nowego i absolutnie unikalnego budynku. Są to okna wyposażone w trzy szyby gwarantujące wysoki poziom izolacji termicznej. Dodatkową zaletą jest posiadanie tak zwanych rowków „Euro”, co pozwala na montaż okuć przeznaczonych zarówno do okien aluminiowych, jak i plastikowych.
Podobnie dobrymi parametrami charakteryzują się okna z serii YAWAL TM 102 HI. Dzięki temu są one szeroko stosowane w budownictwie mieszkalnym, jak i w bardzo wielu budynkach użyteczności publicznej. Mogą one występować w wersjach zarówno z 2, jak i 3 szybami w zależności od zamówienia. Każdy budynek wyposażony w takie okna będzie bardzo dobrze utrzymywał ciepło w swoim wnętrzu w chłodniejszym okresie roku, jak i chronił przed nadmiernym nagrzewaniem w cieplejszych dniach. Tradycyjnie częściej myśli się o wydatkach na ogrzewanie budynku, niestety koszty chłodzenia podczas upałów potrafią być równie dotkliwe dla właścicieli nieruchomości, więc dobrze jest wziąć to pod uwagę już na etapie powstawania projektu nowego domu czy większego budynku.

A może zamiast pojedynczych okien cała przeszklona fasada?

Nowoczesne budownictwo równie chętnie, jak z dużych okien korzysta także z całych przeszklonych fasad. To zapewnia wspaniałe widoki z wnętrza, dobre doświetlenie pomieszczeń, jak i bardzo nowoczesny wygląd. Tutaj kwestia energooszczędności jest jeszcze ważniejsza niż przy pojedynczych oknach, ze względu na olbrzymie powierzchnie szyb. Do tego typu zastosowań nadają się wyłączenie systemy aluminiowe. Mogą tutaj być wykorzystywane zarówno stałe okna, okna przesuwne, jak i składające się harmonijkowo. Ten ostatni system z harmonijką pozwala na praktycznie całkowite otwarcie wnętrza i połączenie go z ogrodem czy tarasem. To chętnie stosowane rozwiązanie zarówno w prywatnych apartamentach, jak i kawiarniach z malowniczym widokiem na góry czy jeziora. Może to być na przykład świetny system PANORAMA ALIPLAST dostępny w różnych wykończeniach kolorystycznych. W rozwiązaniach z drzwiami przesuwnymi polecane są między innymi systemy PRIMEVIEW YAWAL DP 180.

W większych budynkach użyteczności publicznej można stworzyć również całe szklane ściany. Bardzo łatwo to zrobić korzystając na przykład z systemu fasadowego MC Passive Plus. To rozwiązanie jest jednym z najlepszych, jakie można spotkać na polskim i światowym rynku. Powstające z jego zastosowaniem budowle zawsze robią wrażenie lekkich, przestronnych i na wskroś nowoczesnych. Jest to system wyjątkowo elastycznych, który można dostosować do wyczarowania najwymyślniejszych kształtów i form, jakie tylko przyjdą projektantowi do głowy.

Stawiane obecnie domy i budynki muszą charakteryzować się niskim poziomem zużywania energii. Właśnie dlatego konieczne jest wyposażenie ich w najwyższej klasy okna czy przeszklone fasady. Skorzystaj z olbrzymich możliwości nadawania budowlom charakteru i nowoczesnego wyglądu, jakie dają okna aluminiowe w rozmaitych kształtach i rozmiarach. Pozwalają one połączyć współczesny, jak i klasyczny design ze wspaniałymi parametrami użytkowymi, jakie są wymagane w domach pasywnych i energooszczędnych. Pamiętaj, że stosując okna o wysokiej izolacji termicznej, dbasz zarówno o planetę, jak i swoje finanse. Korzystając z oferty okien Fintecnic obie te rzeczy masz zapewnione, zapoznaj się z ofertą i wybierz najbardziej pasujące Tobie rozwiązanie.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie