Jakie są rodzaje przesuwnych okien i drzwi tarasowych? - Fintecnic
Wróć

Jakie są rodzaje przesuwnych okien i drzwi tarasowych?

11.08.2022

Przy wykańczaniu domów jednorodzinnych, lecz także dla mieszkań szczególnie tych o dużych powierzchniach dużą rolę odgrywa stolarka tarasowa, balkonowa. Dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań, tarasowe drzwi i okna dostępne są w wielu różnych wariantach i rozmiarach – często wykonywane na wymiar. W przypadku domów i dużych mieszkań najlepiej prezentują się  okna przesuwne.

Współcześnie panująca moda na aranżacje tarasu, werandy czy balkonu jest bardzo ciekawa i różnorodna, a doskonałym jej uzupełnieniem są drzwi i okna balkonowe. Często stanowią nawet główny element wystroju przestrzeni zewnętrznej, stanowiąc przejście z domu czy mieszkania do jego strefy zewnętrznej. Mogą też stanowić wyjście z domu na ogród – znakomicie łącząc wnętrze z przydomowym miejscem wypoczynku, często spajając je w jedną całość.

Drzwi oraz okna tarasowe i balkonowe – najważniejsze informacje

Spotkać się można ze stosowanym zamiennie nazwami: okna i drzwi, w przypadku wyjścia na taras, balkon, werandę a czasami również do ogrodu. W zasadzie w każdym przypadku chodzi tu o systemy okienno-drzwiowe. Nazwy: drzwi tarasowe, czy też drzwi balkonowe używane są dlatego, że konstrukcje te mają wielkość typowych drzwi i faktycznie się przez nie przechodzi. Z kolei określenia: okna tarasowe oraz okna balkonowe stosowane są dlatego, że mamy do czynienia z powierzchniami przeszklonymi – konstrukcjami okiennymi. To w zasadzie połączenie tych rodzajów stolarki. Ponadto taki zastaw okien balkonowych stanowią często tradycyjne okna, wśród których są też okna w formie drzwi.

Drzwi i okna tarasowe – rodzaje

Dostępnych jest wiele rodzajów drzwi i okien balkonowych, a także kryteriów ich podziału. Można je podzielić ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. Tak jak inne rodzaje okien wyróżnia się:

 • okna balkonowe z PCV;
 • okna balkonowe aluminiowe;
 • okna balkonowe drewniane.

 

Kolejnym kryterium podziału okien i drzwi tarasowych jest sposób ich otwierania:

 • okna balkonowe rozwiaralno-uchylne – takie okna charakteryzują się tym, że można je standardowo otworzyć do środka, ale także uchylić, kiedy potrzeba np. przewietrzyć mieszkanie, takie drzwi najczęściej spotyka się w wersjach jednoskrzydłowej lub dwuskrzydłowej, wersja jednoskrzydłowa to najczęściej spotykane rodzaje drzwi balkonowych i tarasowych;
 • drzwi HST – unoszono-przesuwne – tego typu systemy są wyposażone w jedno skrzydło stałe oraz jedno przesuwne, są one położone równolegle do siebie, a jednocześnie przesunięte względem siebie, balkonowe i tarasowe okna przesuwne otwiera się poprzez przesunięcie ich wzdłuż części nieruchomej, część przesuwna przemieszcza się na specjalnych rolkach po szynie, która jest umieszczona w podłodze – są komfortowe w obsłudze, przesuwanie skrzydła a nie wymaga siły, tego typu drzwi przesuwne umożliwiają zastosowanie przeszkleń narożnych, mają niski próg, który może być zlicowany z podłogą;
 • drzwi PSK – uchylno-przesuwne – często stosuje się je w domach jednorodzinnych i w mieszkaniach o dużych powierzchniach, kiedy te okna przesuwne są zamknięte, skrzydło stałe i skrzydło, które się porusza tworzą linię prostą, na ościeżnicy zamontowana jest widoczna szyna, po której poruszają się wózki zamontowane na wewnętrznej ramie ruchomego skrzydła, są one ukryte pod maskownicami, okna przesuwne tego typu otwiera się poprzez uchylenie i odsunięcie ruchomego skrzydła od progu, następnie skrzydło przesuwa się po szynie, uchylanie okien PSK wygląda tak samo jak w typowych oknach, mogą mieć próg niski lub wysoki.

Okna przesuwne tarasowe, balkonowe i ogrodowe – o tym warto wiedzieć

W przypadku domów i mieszkań o dużych powierzchniach inwestorzy często wybierają na balkony, tarasy, werandy, czy jako wyjście do ogrodu okna przesuwne. Umożliwiają one uzyskanie dużych przeszkleń, co stanowi bardzo ciekawą aranżację wnętrz i zbliża wnętrze z tarasem czy ogrodem.  Okna tarasowe przesuwne mogą podnieść walory estetyczne budynku od strony zewnętrznej. Takie okna są doskonałym rozwiązaniem również w sytuacji, kiedy chcesz nawet z wnętrza domu podziwiać piękne widoki okolic. W cieplejszych miesiącach idealnie zespajają wnętrza z tarasem, ogrodem czy balkonem, a zimą pozwalają np. na podziwianie widoków bez konieczności wychodzenia na zewnątrz czy nawet otwierania okna.

 


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie