Kiedy jest dobry moment na wymianę okien? - Fintecnic
Wróć

Kiedy jest dobry moment na wymianę okien?

23.02.2023

Naprawiać, czy wymieniać? Oto kilka porad, które pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

Decyzja o tym, czy należy naprawić, czy wymienić okna, może być wyzwaniem. Tak jak w przypadku każdego remontu domu, ważne jest, aby zastanowić się nad kosztami i potencjalnymi oszczędnościami w perspektywie krótkoterminowej, jak również w dłuższym okresie użytkowania.

Jest to szczególnie istotne w kontekście wymiany okien w domu, ponieważ modernizacja do rozwiązań o wyższej efektywności energetycznej może potencjalnie zmniejszyć roczne zużycie energii w gospodarstwie domowym.

Tak więc rozważając naprawę lub wymianę okien, warto pamiętać o potencjalnych oszczędnościach, jakie można uzyskać, instalując okna o wyższym poziomie efektywności energetycznej.

Konserwacja okien i rozpoznawanie problemów

Znaczenie prawidłowej konserwacji okien w domu jest nie do przecenienia. Dzieje się tak dlatego, że oprócz potencjalnego wpływu na wartość nieruchomości, stan okien może mieć znaczący wpływ zarówno na komfort mieszkania w domu, jak i na ilość energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń mieszkalnych.

Aby pomóc w zidentyfikowaniu problemów z oknami i określeniu najlepszego sposobu postępowania, przedstawiliśmy wskazówki ekspertów w czterech prostych krokach.

Krok 1: Wizualna kontrola obu stron okien

Sprawdź, czy w oknach nie ma śladów zgnilizny (okna drewniane) lub innych uszkodzeń zawiasów, lub ościeży (pionowych części tworzących boczną część ramy okiennej). Sprawdź, czy uszczelki nie są uszkodzone i czy nie ma żadnych odprysków w szybie lub wokół niej.

Okna mogą ulec uszkodzeniu w wyniku działania słońca, wody i innych czynników atmosferycznych. Jeśli okna mają którąkolwiek z tych wad lub – co gorsza – kilka z nich, może mieć to znaczący wpływ na ich wydajność i estetyczny wygląd. Na tym etapie warto rozważyć ich naprawę, zanim dojdzie do dalszych uszkodzeń. W takich sytuacjach może okazać się również, że ona są na tyle zniszczone, że najlepszym rozwiązaniem, zarówno pod względem finansowym, jak i funkcjonalnym, będzie wymiana starych okien na nowe.

Krok 2: Sprawdź wydajność okien

Czy możesz otworzyć i zamknąć swoje okna? Brzmi to oczywiście, ale czasami okna zacinają się z powodu farby, rozszerzalności cieplnej lub zepsutej klamki. Zwróć też uwagę, czy nie ma żadnych zauważalnych przeciągów. Wszystko to są znaki, że okna mogą wymagać naprawy.

W niektórych przypadkach możesz zaobserwować skraplanie się pary wodnej pomiędzy szybami uszczelnionej szyby, w przypadku gdy uszczelnienie szyby nie spełnia swojej funkcji. Rozwiązaniem tego problemu jest naprawa lub wymiana uszczelki okna.

Niestety może się okazać, że nie będzie to łatwe zadanie. Stare modele okien bardzo często nie są przystosowane do wymiany elementów i podjęcie próby naprawy może skutkować całkowitym zniszczeniem okna.

W takich przypadkach warto rozważyć, czy bardziej opłacalne nie będzie zamontowanie zupełnie nowego i bardziej wydajnego modelu.

Krok 3: Przeanalizuj wpływ na środowisko życia

Efektywność energetyczna

Jakość okien może mieć znaczący wpływ na Twoje rachunki za ogrzewanie. Jeśli posiadasz okna z pojedynczymi szybami, wówczas ich wymiana energooszczędne modele z podwójnymi lub nawet potrójnymi szybami, może skutkować znaczącym obniżeniem kosztów, jakie musisz ponosić za ogrzewanie swojego domu.

Najnowsze modele okien posiadają liczne technologie, które sprzyjają zatrzymywaniu ciepła w pomieszczeniach.

Redukcja hałasu

Czy masz problem z hałasem? Jeśli mieszkasz w pobliżu głośnych dróg lub innych źródeł hałasu, możesz poprawić komfort życia, wymieniając okna na te z podwójną lub potrójną szybą, które ograniczają przenikanie dźwięku. Aby jeszcze bardziej ograniczyć hałas, dostępne są szyby zespolone z ulepszonymi opcjami akustycznymi.

Wentylacja

Ważne jest, aby przy wymianie okien zapewnić odpowiednią wentylację. Pozwoli to na dobry przepływ powietrza i zmniejszy ryzyko skraplania się pary wodnej po wewnętrznej stronie okien.

Krok 4: Uwzględnij wiek swojego domu

W przypadku wiekowych domów trudno jest zdecydować, czy warto wymienić okna, jeśli są one oryginalnymi elementami domu. Jeśli Twój dom ma witraże lub inne rodzaje okien, które stanowią integralną część z całą jego architekturą, warto skonsultować się ze specjalistyczną firmą i zapytać o ofertę wymiany lub modernizacji wiekowych okien.

Bez obaw — poprawa ogólnej wydajności okien z całą pewnością nie obniży wartości Twojej wiekowej nieruchomości.

Dokładne postępowanie na każdym kroku naszego planu pomoże Ci podjąć odpowiednią decyzję dotyczącą wymiany okien. Pamiętaj, że inwestycja w swój dom zawsze Ci się zwróci. Nie tylko pod względem lepszej wydajność i funkcjonalności, ale także z perspektywy zachowania przyjemnej domowej atmosfery.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie