Klamki do okien — jak wybrać odpowiednie? - Fintecnic
Wróć

Klamki do okien — jak wybrać odpowiednie?

16.05.2023

Klamki w oknach to nie tylko akcenty dekoracyjne, ale również bardzo ważne elementy, które wpływają na funkcjonalność i bezpieczeństwo naszych okien. Wybór odpowiedniej klamki może być nieco skomplikowany, ale warto poświęcić tej kwestii trochę czasu i przemyśleć, jaki rodzaj klamki będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Rodzaje klamek do okien

Istnieje wiele różnych rodzajów klamek do okien, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. W zależności od typu okna oraz naszych indywidualnych potrzeb możemy wybrać klamki o różnej formie i funkcjonalności.

Klamki uchylne

Klamki uchylne są najczęściej spotykanymi klamkami w oknach. Są one zazwyczaj montowane na dolnej części ramy okiennej i umożliwiają łatwe otwieranie oraz zamykanie skrzydeł okiennych. Klamki uchylne mogą mieć różną formę, kolor, a także mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak metal, plastik czy drewno.

Klamki obrotowe

Klamki obrotowe są montowane na bocznej części skrzydła okiennego i umożliwiają łatwe otwieranie i zamykanie okna. Są one zazwyczaj wykorzystywane w oknach otwieranych na bok, takich jak okna balkonowe czy tarasowe. Klamki obrotowe są dostępne w różnych kolorach i materiałach.

Klamki z kluczem

Klamki z kluczem są stosowane w oknach, które wymagają większego zabezpieczenia, takich jak okna parterowe lub okna położone w pobliżu drzwi wejściowych. Klamki z kluczem pozwalają na blokowanie otwierania skrzydła okiennego z zewnątrz, co zwiększa bezpieczeństwo naszego domu lub mieszkania.

Klamki z blokadą

Klamki z blokadą są najczęściej stosowane w oknach dachowych. Pozwalają one na ustawianie kąta otwarcia skrzydła okiennego, co umożliwia regulację przepływu powietrza w pomieszczeniu. Klamki z blokadą są również wykorzystywane w oknach, które znajdują się na wysokich piętrach i są trudno dostępne.

Rodzaje materiałów stosowanych do produkcji klamek

Klamki do okien mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym z metalu, drewna, plastiku, a nawet z ceramiki. Każdy materiał ma swoje zalety i wady.

Metalowe klamki są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Są również łatwe w czyszczeniu i utrzymaniu w czystości.

Klamki drewniane to klamki o estetycznym wyglądzie, idealnie pasujące do drewnianych okien. Są one jednak mniej odporne na uszkodzenia i wilgoć niż klamki metalowe.

Klamki plastikowe są łatwe w utrzymaniu czystości i trwałe, ale są również mniej estetyczne niż klamki drewniane lub metalowe.

Klamki ceramiczne są bardzo oryginalne i estetyczne, ale są też dość drogie i wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne.

Kształt klamek okiennych — jakie masz możliwości?

Kształt klamek to również ważny czynnik przy wyborze odpowiedniej klamki do okna. W zależności od naszych preferencji i stylu naszego wnętrza możemy wybierać spośród wielu kształtów klamek.

Klamki prostokątne i kwadratowe to klamki minimalistyczne, idealne dla osób preferujących prostotę i nowoczesny styl. Natomiast klamki o bardziej zaokrąglonych kształtach, takie jak klamki okrągłe czy owalne, będą bardziej pasować do wnętrz w stylu klasycznym lub rustykalnym.

W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się również klamki z geometrycznymi wzorami, które dodają nieco oryginalności i charakteru naszym oknom. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że kształt klamki powinien przede wszystkim odpowiadać ergonomii i wygodzie użytkowania, a nie tylko wyglądowi.

Klamki jedno- i dwuramienne

Warto również wspomnieć o dwóch podstawowych rodzajach klamek: jednoramiennych i dwuramiennych. Klamki jednoramiennych to klamki, które posiadają jeden uchwyt, którym przekręcamy klamkę w celu otwarcia lub zamknięcia okna. Są one zwykle prostsze w budowie i łatwiejsze w obsłudze, co sprawia, że są one często stosowane w domach i mieszkaniach.

Z kolei klamki dwuramiennych posiadają dwa uchwyty, jeden do otwierania i zamykania skrzydła okiennego, a drugi do regulacji kąta jego nachylenia. Klamki te są szczególnie przydatne w przypadku okien dachowych, gdzie trudno dostępny uchwyt do regulacji kąta nachylenia pozwala na łatwe dopasowanie przepływu powietrza w pomieszczeniu.

Wybór między klamką jednoramienną a dwuramienną zależy głównie od rodzaju okna oraz naszych potrzeb i preferencji. Klamki jednoramiennych zazwyczaj są tańsze i prostsze w obsłudze, natomiast klamki dwuramienne posiadają dodatkową funkcjonalność, która może okazać się przydatna w niektórych sytuacjach.

Funkcje dodatkowe

W dzisiejszych czasach klamki do okien często posiadają dodatkowe funkcje, które zwiększają ich funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Klamki z blokadą antywłamaniową

Klamki z blokadą antywłamaniową to klamki, które zapewniają dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem. Są one wyposażone w specjalny mechanizm, który blokuje otwieranie skrzydła okiennego z zewnątrz, co zwiększa bezpieczeństwo domu lub mieszkania.

Klamki z ogranicznikiem uchyłu

Klamki z ogranicznikiem uchyłu umożliwiają regulację kąta otwarcia skrzydła okiennego, co pozwala na kontrolę przepływu powietrza w pomieszczeniu. Są one szczególnie przydatne w oknach dachowych.

Klamki z czujnikiem otwarcia

Klamki z czujnikiem otwarcia są nowoczesnymi klamkami, które informują nas o otwarciu lub zamknięciu okna. Są one szczególnie przydatne w pomieszczeniach, w których wymagane jest stałe utrzymanie odpowiedniej temperatury lub wilgotności.

Wybierz najlepsze rozwiązanie

Wybór odpowiedniej klamki do okna może być trudnym zadaniem, ale warto poświęcić trochę czasu na dokładne przemyślenie, jaki rodzaj klamki będzie dla nas najlepszy. Warto zwrócić uwagę na rodzaj okna, materiał, z którego jest wykonana klamka oraz na dodatkowe funkcje, które mogą zwiększyć funkcjonalność i bezpieczeństwo naszych okien. Odpowiednio dobrane klamki będą nie tylko pełniły swoją funkcję, ale również wpłynęły na estetykę naszych okien i całego wnętrza.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie