Mycie i konserwacja okien z aluminium - Fintecnic
Wróć

Mycie i konserwacja okien z aluminium

03.11.2022

Aluminium jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w stolarce okiennej. Wiele osób decyduje się na montaż okien aluminiowych ze względu na liczne zalety, w tym lekkość, trwałość, odporność na uszkodzenia, atrakcyjny wygląd oraz możliwość oszklenia nimi bardzo dużej ilości powierzchni. Każdy chce, aby jego okna działały prawidłowo i pozostały piękne jak najdłużej. Z tego względu mycie i konserwacja ich, jest czymś o czy nie należy zapominać, a co więcej warto robić to regularnie. Jeśli jesteś jednym ze szczęśliwych posiadaczy okien aluminiowych, zapoznaj się z naszym artykułem. Dowiesz się z niego, jak powinieneś dbać o swoje okna, aby cieszyć się długo ich atrakcyjnością i nienagannym stanem.

Regularność to podstawa!

Okna aluminiowe jak każde inne należy myć kilka razy w roku. Regularne usuwanie powstałego brudu, kurzu i osadu chroni aluminiowe profile przed uszkodzeniem. Najlepiej w tym celu użyć ciepłej wody z ewentualnym dodatkiem delikatnego detergentu. Ramy aluminiowe są odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Okna aluminiowe są więc odporne na działanie promieni słonecznych, czy też deszczu. Aluminium nie wymaga, więc używania specjalistycznych środków czyszczących oczywiście, jeśli zabrudzenia są usuwane regularnie.

Konserwacja i czyszczenie okien aluminiowych jest bardzo ważne — może znacznie wydłużyć ich żywotność i zapewnić lata normalnej eksploatacji. Jednocześnie regularne czyszczenie ramy okiennej wpłynie również na jej wygląd. Mycie okien aluminiowych nie jest trudną i czasochłonną pracą – wystarczy kilka minut tygodniowo na okno, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Co jest ważne, ponieważ cena okien aluminiowych nie należy do niskich. Warto więc postarać się, aby służyły nam przez długi czas. Mycie i konserwacja ten czas na pewno wydłużą.

Ważne również jest to, aby dokładne mycie i konserwacja okien stały się stałym elementem, wiosennych i jesienno-zimowych porządków. Każdy chce, aby okna działały prawidłowo i jak najdłużej pozostawały w dobrym stanie. Co więcej, prawidłowe mycie i konserwacja okien nie wymaga dużych nakładów finansowych, dużego wysiłku ani nadmiernego czasu.

Okna aluminiowe — jak zachować ich piękny wygląd?

Z biegiem czasu okna i drzwi w naturalny sposób brudzą się od kurzu unoszącego się w powietrzu, spalin samochodowych, ptaków i owadów. Utrzymanie ich w czystości jest niezbędne.

O każde okno trzeba dbać – nie ma co do tego wątpliwości. Tylko wtedy ramy i szyby będą wyglądać dobrze, profile aluminiowe zachowają swoją funkcję, a okna ochronią mieszkanie czy dom przed wiatrem, wilgocią i niskimi temperaturami. Jednak w zależności od materiału, z którego wykonane jest okno, warto wiedzieć, jak o nie zadbać. Konserwacja i czyszczenie okien aluminiowych nie należą do skomplikowanych i wymagających. Czyszczenie szyb odbywa się w ten sam sposób jak w przypadku innego rodzaju okien.

Nie zapomnij o konserwacji

Piękno Twoich okien można zachować dzięki regularnemu czyszczeniu. W przypadku profili aluminiowych nie ma konieczności stosowania specjalnych produktów. Specjalne produkty do okien aluminiowych są konieczne tylko w przypadku uporczywych plam, takich jak farba.

Do usunięcia naturalnie osadzającego się kurzu, wystarczy przetarcie miękką szmatką nasączoną roztworem wody i detergentu, a następnie osuszyć ramy suchą szmatką O tym już wspominaliśmy. Produkty do pielęgnacji karoserii samochodowej, które nie zawierają substancji żrących, mogą być również skuteczne w czyszczeniu ram okien aluminiowych. Takie preparaty są nieszkodliwe dla aluminium i nie uszkadzają powierzchni materiału.

Producenci okien i drzwi aluminiowych nie zalecają stosowania rozpuszczalników ani środków czyszczących na bazie kwasów. Oznacza to, że mogą one uszkodzić powierzchnię aluminium. Nie należy stosować materiałów ściernych, grubych gąbek i sztywnego włosia. Podczas mycia okien aluminiowych przynajmniej raz w roku pamiętajmy o serwisie okuć okiennych i sprawdzeniu, czy wszystkie elementy są solidnie zamocowane. Ważne jest również regularne smarowanie ruchomych części. Równocześnie należy ocenić stan uszczelek. Być może warto zabezpieczyć je przed działaniem czynników zewnętrznych specjalnymi preparatami. Zapobiegnie to nadmiernemu tarciu i uchroni je przed uszkodzeniami. Tak zabezpieczona konstrukcja wytrzyma trudne warunki atmosferyczne panujące zimą, dlatego warto to zrobić, zwłaszcza przed jej nadejściem.

Ramy aluminiowe są łatwe do utrzymania w czystości. Nie należy jednak zaniedbywać regularnej konserwacji, ponieważ brudne lub zakurzone profile szybciej ulegają korozji.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie