Niezbędne informacje przy wyborze pianki montażowej - blog Fintecnic
Wróć

Niezbędne informacje przy wyborze pianki montażowej

21.08.2019 4 min

Obecnie pianka montażowa jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów pomocniczych na wielu placach budowy. Ich podstawowe zastosowanie to wypełnianie pustych przestrzeni, ale po dokładnym przyjrzeniu się zobaczymy, że mają o wiele więcej zastosowań. Aby efekt był zgodny z naszymi pierwotnymi zamierzeniami, trzeba dobrać odpowiednią piankę, co nie jest proste.

 

 

Pianki montażowe wykorzystuje się do stabilizacji ościeżnic, wypełniania pustych powierzchni przy drzwiach, oknach czy parapetach, a w dodatku przydaje się jako dodatkowy izolator termiczny. Warto byłoby poruszyć najważniejsze kwestie dotyczące własności fizycznych pianek używanych przy montażu okien.

 

 

Po pierwsze pianki montażowe nie chłoną wody ani jej nie przepuszczają. Ma to znaczny wpływ na ochronę okna przed wilgocią i deszczem. Jedyna sytuacja, w której pianka może zostać uszkodzona przez wodę, zachodzi wtedy, gdy zostanie na nią puszczony strumień wody pod ciśnieniem. Mimo tego pianka nadal nie nasiąknie wodą, a jedynie jej zewnętrzne warstwy mogą zostać oderwane, co wpływa negatywnie na jej możliwości izolacyjne.

 

Następna ważna cecha pianek montażowych to bardzo dobry poziom wygłuszenia, aczkolwiek ze względu na to, że jest stosowana tylko miejscowo, to jej rola w całkowitej izolacji akustycznej jest umiarkowana. Warto wiedzieć też, że każda pianka jest łatwopalna. Jest to skutek użycia w niej specjalnych, organicznych związków chemicznych oraz zawartych w niej pęcherzyków powietrza. Alternatywą dla zwykłych pianek są pianki montażowe samo gasnące, aczkolwiek są bardziej kosztowne i wykorzystuje się je na mniejszą skalę.

 

 

Teraz omówmy cztery najważniejsze parametry pianki montażowej, mające ogromny wpływ na to, jak i gdzie się ją wykorzystuje. Pierwszy parametr to dozowanie, czyli sposób, w jaki pianka jest rozprowadzana po przeznaczonej do tego powierzchni. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest pianka w ciśnieniowym opakowaniu z wężykiem lub pistoletem. Wadą tego rozwiązania jest to, że w pojemnikach wężykowych raz wyzwolonego strumienia pianki nie da się zatrzymać, więc trzeba szybko i dokładnie dozować piankę tam, gdzie chcemy ją nałożyć. Drugi minus tego rozwiązania to możliwość utrudnionej aplikacji pianki w przypadku, gdy średnica wężyka jest większa niż szerokość szczeliny. O wiele prościej jest użyć bezciśnieniowych pojemników przeznaczonych do współpracy ze specjalnymi pistoletami, wymaga to jednak precyzji i doświadczenia, dlatego to rozwiązanie wybierane jest głównie przez profesjonalistów.

 

Następny bardzo ważny parametr to prężność, czyli zdolność pianki montażowej do zwiększenia swojej objętości. Pianki o niskiej prężności stosowane są do izolacji akustycznej i w miejscach wymagających mocnego usztywnienia, potrafią zwiększyć swoją objętość nawet o 150%. Drugi typ – pianki wysokoprężne mogą zwiększyć swoją objętość nawet kilkunastokrotnie, ale tracą wówczas część swojej wytrzymałości mechanicznej i uzyskują niejednorodną strukturę wewnętrzną. Istnieje również podział pianek ze względu na tolerancję temperaturową – są pianki zimowe, letnie i całoroczne. Charakterystyczne dla tych pierwszych jest to, że potrafią zachować swoje właściwości w temperaturach nawet poniżej -10 °C. Pianki letnie wymagają wysokich temperatur, a całoroczne sprawdzają się zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach, ale nie radzą sobie tak dobrze w niskich temperaturach, jak pianki zimowe i w wysokich jak pianki letnie.

 

W montażu okien ważne też jest to, jakie składniki w sobie zawiera. Standardowa pianko montażowa pistoletowa zastyga dzięki wilgoci zawartej w powietrzu, jednak w warunkach gdzie dostęp do powietrza jest ograniczony, stosowanie takiej pianki jest niezalecane. Do takich sytuacji stworzono nowy rodzaj pianki, która zawiera specjalnie odmierzony utwardzacz umożliwiający szybkie i łatwe zastyganie bez obecności wilgotnego powietrza.

 

 

Teraz nasuwa się jedno pytanie – jaka pianka do montażu okien jest najlepsza? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jest wiele rodzajów pianek montażowych, każda ma swoje indywidualne przeznaczenie i w jednej sytuacji sprawdzi się idealnie, a w innej będzie bezużyteczna. Montażyści pracujący w naszej firmie zawsze dobierają najlepszy rodzaj pianki, dbając o to, aby klient był zadowolony i mógł cieszyć się największym możliwym komfortem. Dotyczy to zarówno sfery wypoczynku, jak i konserwacji.

 

 

Jeśli jesteś ciekawy jak wyglądają inne kwestie związane z branżą okienną, to śledź naszego bloga – https://www.fintecnic.pl/blog

 


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie