Okna do sypialni – na co zwrócić uwagę? - Fintecnic
Wróć

Okna do sypialni – na co zwrócić uwagę?

20.10.2022

Kiedy mówimy o sypialni, pierwsze co przychodzi nam na myśl to wygodne łóżko. Nikogo to nie dziwi. Wygodne łóżko to gwarancja komfortowego odpoczynku. Sypialnia to miejsce, od którego oczekujemy ciszy i spokoju. Miejsce, w którym odpoczywamy po ciężkim dniu. Miejsce, w którym zostanie nam zagwarantowana prywatność. Jednak, aby tak się stało, wnętrze sypialni musi zostać odpowiednio zaaranżowane. Czy jedynym jej elementem gwarantującym nam komfort w trakcie odpoczynku jest łóżko? Absolutnie nie. Na jakość naszego snu ma wpływ cała aranżacja wnętrza sypialni. W tym także okna. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną rolę odgrywają one w sypialni. Chcąc, aby spełniały swoją funkcję, należy w trakcie ich wyboru, wziąć pod uwagę pewne parametry. Dowiedzmy się, jak wybrać odpowiednie okno do sypialni! Na co więc zwrócić szczególną uwagę, aby poprawić jakość naszego snu?

Właściwa wentylacja pomieszczenia

Szczelność okien w ostatnich latach stała się tematem szczególnego zainteresowania. Parametr ten z jasnych względów jest dość istotny. W szczególności, jeśli zależy nam, aby okna były energooszczędne. Nie możemy jednak zapominać, że dla własnego zdrowia konieczna jest właściwa wentylacja pomieszczeń w domu. Przede wszystkim sypialni. Odpowiednia cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu sypialnianym to gwarancja zachowania właściwej higieny snu. Wybierając odpowiedni model okien do sypialni, zadbaj o to, aby posiadało ono zarówno mikrowentylację, co umożliwia ciągły dopływ świeżego powietrza, nawet wtedy, gdy okno jest zamknięte, jak i opcję całkowitego jego otwarcia. Warto zastanowić się nad zakupem modelu okna z zamontowanym nawiewnikiem. Taki nawiewnik daje nam dostęp do świeżego powietrza, nie wymagając od nas otwierania go na oścież. Rozwiązanie to wydaje się szczególnie korzystne dla osób, które nie lubią hałasu dobiegającego z zewnątrz. Dodatkowo nawiewnik, może zostać wyposażony w specjalny filtr, który będzie zapobiegał przed dostaniem się do pomieszczenia pyłków i zanieczyszczeń. Co jest dość ważne dla osób borykających się z alergią. Odpowiednia wentylacja sypialni to nie tylko lepszy sen. To również zapobieganie gromadzeniu wilgoci na ścianach.

Odpowiednia dźwiękoszczelność, czyli ochrona przed hałasem

Hałas negatywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne i samopoczucie. Pokój wypełniony ciszą pomoże nam szybko odzyskać utracone siły i dobrze odpocząć po męczącym dniu pracy. Okna w sypialni powinny więc odpowiednio tłumić hałasy dopływające z zewnątrz sypialni. Dźwiękoszczelność okna to parametr, na który należy zwrócić szczególną uwagę przy jego wyborze. Zwłaszcza wtedy, gdy nasz dom znajduje się w pobliżu szkoły, ruchliwej ulicy, czy dużego placu zabaw. Oczywiście, jeśli zależy nam na nieprzerwanym odpoczynku. Dźwiękoszczelne szyby to gwarancja, że hałaśliwy sąsiad z kosiarką na zewnątrz, przejeżdżające samochody, czy dzieci bawiące się w ogrodzie, nie zakłócą nam upragnionej ciszy i spokoju. Dlatego wybierając odpowiednie okno do sypialni, musimy zwrócić uwagę na parametr Rw, który w zakresie decybeli wskazuje dźwiękoszczelność okna. Pozwoli nam to wybrać model, który skutecznie będzie zapobiegał hałasowi dobiegającemu zza okna.

Odpowiednie zacienienie okna

Bezsprzecznie na odpowiednią higienę i jakość snu ma wpływ oświetlenie. Najlepiej, gdy śpimy w zupełnej ciemności. Z tego względu, że wtedy nasz organizm produkuje najwięcej melatoniny. Melatonina to substancja, która wytwarzana w naszym organizmie reguluje jego rytm dobowy. Zbyt mała jej ilość wytwarzana przez nasz organizm może doprowadzić do występowania problemów z zasypianiem. W skrajnym przypadku może doprowadzić do bezsenności. Światło emitowane przez latarnie znajdujące się za oknem nie wpływa korzystnie na nasz sen. Dlatego ważne jest, aby nasze okna były wyposażone w mechanizmy niwelujące dopływ światła do sypialni. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku doskonale każdemu znane zasłony. Zasłony mogą również stanowić element dopełniający aranżacje wnętrza. Jeśli jednak z jakiegoś względu nie chcemy ich w naszej sypialni, warto rozważyć montaż rolet. Zabezpieczając okna o dużej powierzchni, najlepiej sprawdzą się rolety sterowane automatycznie. Rozwój technologii sprawia, że na rynku dostępnych jest wiele modeli rolet, które zostały wyposażone np. w czujnik zmierzchowy. Taki czujnik to znakomite rozwiązanie dla osób, które lubią spać nieco dłużej. Dbając o to, aby w trakcie snu nasz organizm nie miał dostępu do żadnego źródła światła, nasz sen będzie efektywniejszy.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie