Okna na poddasze – jak wybrać? - Fintecnic
Wróć

Okna na poddasze – jak wybrać?

25.10.2023

By poddasze mogła stać się pełnoprawnym pomieszczeniem do mieszkania czy też nawet przechowywania rzeczy, które nie mieszczą nam się w domu, to koniecznie powinno być dobrze doświetlone. Najprostszym sposobem, by tego dokonać są bez wątpienia okna dachowe. Jeśli budujemy dom od zera lub dokonujemy gruntownego remontu, to sami możemy zdecydować, gdzie i jakie okna połaciowe zostaną umieszczone. Zakup takich okien to również jeden z kluczowych momentów projektowania i budowy budynku. Mają one w końcu wpływ na funkcjonalność i komfort mieszkania. Jak zatem wybrać dobrej jakości okna na poddasze, by cieszyć się finalnie pełnym komfortem i wygodą?

Na co zwrócić uwagę wybierając okna dachowe?

Weźmy pod uwagę, że ogromną ilość czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych. Jest to często biuro, dom, ale również restauracje i inne budynku. Dlatego też powinniśmy zwracać dużą uwagę na dostęp do naturalnego światła, które jest nam wręcz niezbędne do dobrej jakości życia. Poprawia ono bowiem nasze samopoczucie, zdrowie i zdolność do koncentracji.

W związku z tym, jeśli zastanawiamy się nad wyborem okien dachowych, to powinniśmy zwrócić uwagę, by miały one duże przeszklenia, umożliwiające napływ dużej ilości światła. Warto też pamiętać, że okna dachowe różnią się między sobą, jeśli chodzi o sposób ich otwierania. Do wyboru mamy m.in. okna obrotowe, uchylne, uchylno-obrotowe czy też okna dachowe o podwyższonej osi obrotu. To, jakie okna wybierzemy, wpłynie następnie na wygodę użytkowania poddasza, a ich rozmiar i wysokość montażu będzie rzutować na kontakt wzrokowy z tym, co dzieje się na zewnątrz.

Ostatnią kwestią, którą należy poruszyć, jest możliwość wietrzenia pomieszczenia. Jak wiemy, źródeł wilgoci w pomieszczeniach jest wiele. Może się ona dostawać wraz z powietrzem z zewnątrz, może być też generowana przez domowników podczas oddychania i rozmowy, a także przy wykonywaniu codziennych czynności, takich jak pranie i gotowanie. W związku z tym zwracajmy uwagę na dobranie okien, które będą miały możliwość wietrzenia pomieszczeń na poddaszu. Ten punkt możemy z kolei pominąć w przypadku, gdy w domu nie mamy wentylacji grawitacyjnej, a rekuperację, która nie potrzebuje w ogóle otwierania stolarki okiennej.

Szczelność i izolacja akustyczna okien dachowych

Jeśli nasze poddasze jest użytkowe, to warto zadbać o to, by się nie wychładzało. Duży wpływ ma na to oczywiście okno dachowe, ponieważ od jego szczelności zależy, jak dużo ciepła ucieknie nam na zewnątrz. Dlatego też absolutnie nie kupujmy okien „w ciemno” lub po prostu po wyglądzie, z myślą, że dane okno nam się podoba wizualnie. Oczywiście kwestie wizualne też mają znaczenie, ale nie mniejsze od współczynnika przenikania ciepła, który należy sprawdzić przed zakupem.

Zadbajmy o to, by ta wartość nie przekraczała 1,1 W/m2K. W przypadku domu pasywnego współczynnik przenikania ciepła nie powinien z kolei przekraczać 0,8 W/m2K. Jeśli producent na opakowaniu nie zastosuje wprost tej nazwy, to możemy go znaleźć po symbolu Lambda, czyli „λ”.

Drugim ważnym czynnikiem jest izolacja akustyczna. Na poddaszu najczęściej poszukujemy ciszy i spokoju, dlatego też ten parametr ma duże znaczenie. Najlepszej jakości okna dachowe pod tym względem są zaprojektowane w taki sposób, by docierał do nas hałas, którego głośność nie będzie przekraczać 40 dB. Jeśli chcemy to sprawdzić przed zakupem, to szukajmy zapisu technicznego związanego ze współczynnikiem Rw, który odpowiada za to, na jakim poziomie jest izolacja akustyczna.

Jakie rodzaje okien dachowych mamy do wyboru?

Jak już wspominaliśmy na samym początku, do wyboru mamy naprawdę wiele rodzajów okien dachowych, dzięki czemu z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej charakteryzujemy każdy dostępny rodzaj stolarki okiennej, dzięki czemu będziemy w stanie dobrać okna do własnych potrzeb.

 • Okna obrotowe

Są to okna dostępne na rynku już od wielu lat, ale nadal stanowią najpopularniejszy rodzaj okien dachowych. Oś obrotu skrzydła znajduje się na środku wysokości ościeżnicy. Tego typu okna należy montować dość wysoko, ponieważ w przypadku nieuwagi, osoba stojąca zbyt blisko może zostać uderzona w głowę podczas otwierania. Warto również, by odległość między jego dolną krawędzią a podłogą wynosiła co najmniej 150 cm.

 • Okna wysokoosiowe

Są to okna o podwyższonej osi obrotu. Jest to w pewnym sensie modyfikacja okien obrotowych. W tym przypadku oś obrotu jest usytuowana nieco wyżej, bo na wysokości około ¾ wysokości ościeżnicy. Dzięki takiemu rozwiązaniu okno wysokoosiowe można montować zarówno na wyższej, jak i niższej wysokości, bowiem nie będzie się zawadzać za otwarte skrzydło.

 • Okna uchylno-obrotowe

W tego typu oknach możemy zmienić funkcję otwierania w zależności od naszych aktualnych potrzeb. Za sprawą przełącznika decydujemy czy okno będziemy uchylać do przodu, czy też skrzydło będzie się poruszało obrotowo.

 • Okna uchylno-przesuwne

Jest to ponownie modyfikacja, ale tym razem okna wysokoosiowego. Posiada ono dodatkowo funkcję względem pierwowzoru. Otóż skrzydło może się wysuwać również do przodu i ustawiać praktycznie w pionie. Wówczas też jego dolna część opiera się na ościeżnicy, a para wysięgników utrzymuje je w pozycji wychylenia.

 • Okna kolankowe

Tego typu okna składają się z dwóch części – przeszklenia pionowego, które może być nieotwieralne, uchylne lub rozwieralne, a także z okna połaciowego. By była możliwość umieszczenia na poddaszu okna kolankowego, koniecznie muszą się znajdować ścianki kolankowe. Pionowa część jest bowiem mocowana tak jak tradycyjne okno pionowe. Różnicę stanowi jedynie fakt, że nie posiada ono nadproża. Tego typu okna świetnie doświetlają wnętrze oraz zapewniają dobry widok z poddasza. Montowane są zazwyczaj w miejscach, gdzie ściany kolankowe mają dużą wysokość.

 • Okna balkonowe

Nazwa może nas trochę zmylić, ale również na dachu możemy mieć namiastkę balkonu. Takie okna pozwalają nam na znalezienie się poza budynkiem bez konieczności opuszczania podłogi. Mają one zazwyczaj dwa skrzydła – dolne podczas otwierania odchyla się do przodu, do pozycji pionowej, a po bokach rozkłada się swego rodzaju balustrada. W tym czasie górne skrzydło otwiera się do góry. Oś obrotu jest wówczas zlokalizowana w górnej części ościeżnicy. W momencie, gdy okno jest otwarte, to tworzy nam się daszek, nad rozłożonym balkonem.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie