Okna na poddaszu – jak sprostać wyzwaniom i wykorzystać potencjał przestrzeni - Fintecnic
Wróć

Okna na poddaszu – jak sprostać wyzwaniom i wykorzystać potencjał przestrzeni

11.03.2024

Inwestorzy, którzy decydują się na adaptację poddasza w celu stworzenia dodatkowej przestrzeni użytkowej, z reguły poszukują sposobów, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał naturalnego oświetlenia. Wśród różnych rozwiązań, które mogą poprawić jakość życia na poddaszu, okna dachowe w pierwszej kolejności wyróżniają się swoją funkcjonalnością i estetyką. Zapewniają one przede wszystkim dostęp do obfitości naturalnego światła słonecznego, czyniąc przestrzeń bardziej przyjemną i przytulną. Jednak aby cieszyć się optymalnym doświetleniem, kluczowe jest również odpowiednie rozmieszczenie okien dachowych lub okien kolankowych, które potrafią jeszcze lepiej doświetlić przestrzeń, a rzadko się o nich mówi.

Rozważając lokalizację okien, warto uwzględnić zarówno kierunek, z którego pada światło słoneczne, jak i konfigurację wnętrza pomieszczenia. Okna umieszczone na południowej stronie zapewnią intensywne oświetlenie przez większość dnia, podczas gdy te zorientowane na północ mogą wymagać dodatkowego wsparcia. Jeszcze lepiej sprawdzą się wspomniane nieco wyżej okna kolankowe, umieszczone bliżej poziomu podłogi. Mogą one zapewnić jeszcze większą ilość światła oraz urozmaicić aranżację wnętrza. Niestety, nie w każdym przypadku mamy możliwość ich zamontowania.

Aby więc maksymalnie wykorzystać potencjał okien dachowych, warto zwrócić się do specjalisty, który pomoże w odpowiednim doborze i rozmieszczeniu tych elementów. Dzięki profesjonalnemu podejściu do projektu oświetlenia, można ponadto osiągnąć harmonijne i efektywne wykorzystanie naturalnego światła, poprawiając tym samym komfort i funkcjonalność przestrzeni na poddaszu.

Ile okien dachowych powinno się znajdować na poddaszu?

Zapewne niewiele osób wie, ale okna dachowe potrafią znacznie lepiej doświetlić przestrzeń aniżeli tradycyjne okna pionowe. Mówimy tu nawet o wartościach sięgających 20-25%. Główne znaczenie tym przypadku ma kąt montażu okna, przez które wpada znacznie więcej światła oraz jest ono dostępne przez dłuższy okres czasu.

Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim dla osób, które lubią naturalne światło, cenią sobie oszczędność, a także chcą mieć jak najlepsze warunki do pracy – w przypadku gdy zorganizujemy tam sobie prywatne biuro. By mieć więc pewność, że przy biurku nie będzie za ciemno, warto zainwestować w więcej niż jedno okno dachowe. Zaimplementowanie większość ilości tego typu okien nie tylko lepiej doświetli pomieszczenia, a ale także może pozwolić na ciekawe zaaranżowanie przeszklonej przestrzeni.

Ile więc okien powinniśmy zamontować na poddaszu? Przyjęto, że na 8 metrów kwadratowych powierzchni poddasza, powinien być 1 metr kwadratowy okna dachowego. Mając więc poddasze o wielkości 100 metrów, powinniśmy użyć okien o łącznej powierzchni około 10 metrów kwadratowych.

Na jakiej wysokości powinny znajdować się okna dachowe?

Wiemy już, jak dużą powierzchnię powinny zajmować okna dachowe, jednak równie ważna, jak powierzchnia jest także wysokość, na jakiej się one znajdują. Jest to szczególnie istotne ze względu na komfort korzystania i prawidłowego doświetlenia przestrzeni.
Co prawda nie ma przyjętej określonej wysokości, na której powinny znajdować się okna dachowe, warto jednak mieć na uwadze, że im wyżej posadowione okno, tym pomieszczenie będzie bardziej doświetlone. Z drugiej strony, takie okno będzie trudniejsze w utrzymaniu czystości. Dlatego też należy wyważyć te dwa aspekty, by zarówno okno dostarczało dużo światła, ale zarazem było wygodne w obsłudze, tj. w czyszczeniu, otwieraniu i konserwacji.

W związku z tym eksperci przyjmują, że dolna krawędź okna dachowego w zależności od tego, jak będzie się ono otwierało, powinna się znajdować na wysokości od 80 do nawet 150 cm. Oczywiście tu musimy wziąć pod uwagę takie kwestie jak bezpieczeństwo dzieci, częstotliwość otwierania okna czy wzrost domowników. Dobrze też jest przemyśleć umiejscowienie okien w taki sposób, by każda osoba przebywająca na poddaszu miała możliwość kontaktu wzrokowego z otoczeniem.

Długość okna dachowego równie istotna

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na skuteczne doświetlenie poddasza i pełne wykorzystanie potencjału przestrzeni jest odpowiednia długość okien. Po ustaleniu liczby i rozmieszczeniu okien oraz wysokości ich montażu, inwestor musi dokładnie rozważyć, jakie okna będą najbardziej odpowiednie dla danego projektu. Długość okna ma wówczas kluczowe znaczenie zarówno dla estetyki, jak i funkcjonalności przestrzeni. Warto zwrócić uwagę na kąt nachylenia dachu oraz jego wysokość, aby dobrać odpowiednie wymiary okien.

Zazwyczaj, im większy spadek dachu, tym dłuższe powinny być okna, jednak istotne jest także zachowanie proporcji i harmonii. Optymalne położenie górnej krawędzi okna mieści się zazwyczaj w przedziale od 2 do 2,2 metra nad poziomem podłogi. Przestrzegając tych wytycznych, możemy zapewnić optymalne doświetlenie poddasza, co przyczyni się do stworzenia funkcjonalnej i przyjemnej przestrzeni do użytku.

Okna kolankowe – dostarcz jeszcze więcej światła na poddaszu

Okna kolankowe do przestrzeni na poddaszu to bez dwóch zdań idealne rozwiązanie, szczególnie jeśli zależy nam na wpuszczeniu do wnętrza jeszcze większej ilości naturalnego światła. Poddasze to w końcu przestrzeń, którą ze względu na budowę możemy zaprojektować na wiele sposobów. Jeszcze więcej możliwości daje nam z kolei montaż okien kolankowych, które są swego rodzaju połączeniem zalet okien połaciowych i dachowych. Dają nam one przede wszystkim poczucie większej przestrzeni, panoramiczny widok i komfortowe miejsce do życia!
Mogą być one przeznaczone do montażu na ścianie pionowej na poddaszu (czyli ścianie kolankowej), stanowiąc tym samym dodatkowy element przedłużający okno dachowe. Dzięki temu poprawiają doświetlenie pomieszczenia i zwiększają pole widzenia. Co istotne, mogą być też łączone z oknem dachowym o dowolnej konstrukcji.

Jakie są zalety okien kolankowych?

Wybór okien dachowych to kluczowy element zarówno dla efektywności energetycznej budynku, jak i optymalnego doświetlenia wnętrz naturalnym światłem. Jak już wiemy, przy planowaniu liczby i wielkości okien należy uwzględnić proporcję ich powierzchni do podłogi pomieszczenia, co zapewni równomierne oświetlenie. Łączenie okien dachowych z oknami kolankowymi jest zatem doskonałym sposobem na jeszcze lepsze doświetlenie wnętrza oraz stworzenie wrażenia przestrzeni. Jakie jeszcze zalety mają okna kolankowe?

 • Najlepiej doświetlają wnętrza na poddaszu, generując tym samym oszczędności.
 • Stanowią atrakcyjną ozdobę wnętrza i podnoszą wartość inwestycji.
 • Idealnie sprawdzają się w domach, które nie posiadają okapu.
 • Dodają poddaszu nowoczesnego i stylowego charakteru.
 • Powiększają optycznie przestrzeń.
 • Pozwalają każdej osobie na swobodne i komfortowe zerknięcie przez okno, co nie jest oczywiste w przypadku okien dachowych.

Jakie mamy rodzaje okien kolankowych?

Nowoczesne okna kolankowe nie tylko są bardzo odporne na czynniki zewnętrzne, chroniąc nas przed niską temperaturą i zabezpieczając przed intruzami, ale także gwarantują pełny komfort użytkowania. Aktualnie najczęściej w sprzedaży możemy wyróżnić następujące rodzaje okien kolankowych:

 • Okna dachowe kolankowe – są to tradycyjne i najczęściej spotykane okna połaciowe, kolankowe, które stanowią połączenie skrzydła dachowego z pionowym.
 • Okna kolankowe zespolone – są one wyposażone w energooszczędny pakiet dwukomorowy, który jest antywłamaniowy i odporny na różnego rodzaju uszkodzenia.
 • Okna kolankowe balkonowe – mogą być one zamontowane na stałe, stanowiąc okna typu fix lub też okno pionowe otwiera się na taras/balkon.
 • Okna kolankowe podwójna – są to tzw. zestawy bliźniacze, czyli dwa okna dachowe i pionowe są umieszczone obok siebie. Dzięki temu lepiej doświetlają wnętrze i zwiększają pole widzenia.

Jak prawidłowo zamontować okno kolankowe?

Jak właściwie zamontować okno kolankowe? Takie pytanie nurtuje wiele osób, które chcą wprowadzić to rozwiązanie do swojego domu. Kluczowym etapem jest staranne przygotowanie otworu, do którego będzie ono wstawione. Montaż tego typu okna związany jest bowiem z koniecznością zdjęcia pokrycia dachu, a czasami koniecznością wycięcia łat dachowych. Istotne jest zachowanie przy tym odpowiednich odstępów nad oknem, po bokach oraz między pokryciem dachu a otworem – powinniśmy zostawić odpowiednio około 8-12 cm między pokryciem dachu a otworem, a także około 5 cm po bokach.

Aby rozpocząć montaż, należy najpierw przytwierdzić kątowniki do ościeżnicy, a następnie zamocować łaty montażowe do dachu, upewniając się, że są one dobrze wypoziomowane. Następnie konieczne jest odpowiednie zaizolowanie okna. Zwykle wykorzystuje się do tego celu wełnę mineralną, którą umieszczamy w ościeżnicy. Kolejnym krokiem jest zamocowanie ościeżnicy i wstawienie skrzydła okna. W przypadku okna połaciowego i pionowego istotne jest ponadto połączenie ich za pomocą specjalnego kołnierza uszczelniającego.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie