Okna narożne — zalety, wady, rodzaje, montaż - Fintecnic
Wróć

Okna narożne — zalety, wady, rodzaje, montaż

16.05.2024

Okna narożne to atrakcyjny element architektoniczny, który zdobywa coraz większą popularność w projektach domów i mieszkań.

Co musisz wiedzieć, jeśli chcesz umieścić w swoim projekcie narożne okna? Przyjrzyjmy się różnym aspektom, które nieodłącznie związane są z tą opcją stolarki okiennej. Poznaj ich zalety, potencjalne wady, dostępne możliwości oraz kluczowe kwestie montażowe.

Zalety okien narożnych

Okna narożne, umieszczone w miejscu, gdzie zbiegają się dwie ściany zewnętrzne, są rozwiązaniem, które może znacznie poprawić jakość życia w pomieszczeniu. Taka opcja, dzięki swojej konstrukcji, oferuje nieporównywalnie większe nasłonecznienie wnętrz — co może być szczególnie ważne w pochmurne dni lub w pomieszczeniach o niewielkim napływie światła. Pamiętaj, że naturalne światło pozytywnie wpływa nie tylko na estetykę przestrzeni, ale także na samopoczucie osób w niej przebywających. Dlatego, jeśli zastanawiasz się nad zwiększeniem jego ilości, to wykorzystanie w projekcie okien narożnych sprawdzi się świetnie — naprawdę warto.

Oprócz tego nie można zapomnieć, że okna narożne pozwalają na szeroki i często panoramiczny widok na otoczenie. Takie rozwiązanie jest idealne, gdy chcemy wprowadzić do wnętrza więcej elementów naturalnego krajobrazu, a tym samym zwiększyć wartość estetyczną i użytkową każdej nieruchomości.

Niewątpliwie kolejną zaletą jest poprawiona wentylacja. Okna narożne, zwłaszcza te otwierane, umożliwiają lepsze przepływy powietrza. Jest to nieoceniona cecha, która zwiększa funkcjonalność okien narożnych — zwłaszcza w cieplejszych miesiącach lub w pomieszczeniach, gdzie gromadzi się więcej wilgoci, np. w kuchni czy łazience. Efektywna wymiana powietrza przyczynia się do redukcji ryzyka powstawania pleśni i poprawy ogólnej jakości powietrza w domu.

Wady okien narożnych

Mimo wielu zalet, które przemawiają za instalacją okien narożnych, istnieją również pewne aspekty, które mogą być postrzegane jako ograniczenia.

Jednym z wyzwań jest zapewnienie odpowiedniej izolacji. Okna narożne mają tendencję do tworzenia mostków termicznych, przez co mogą sprzyjać większym stratom ciepła. W efekcie zimą pomieszczenia z takimi oknami mogą wymagać dodatkowego ogrzewania, co wpływa na wyższe koszty utrzymania.

Kwestia prywatności to kolejny aspekt, który warto wziąć pod uwagę, podejmując tak ważne decyzje projektowe. Okna narożne zwiększają pole widzenia z wnętrza, jednak równocześnie mogą zmniejszać intymność, ponieważ oferują szerszy widok do środka dla osób znajdujących się na zewnątrz — szczególnie w gęsto zabudowanych obszarach.

Dodatkowo montaż okien narożnych może być bardziej skomplikowany i kosztowny niż w przypadku standardowych rozwiązań. Wymaga on precyzyjnego dopasowania do kątów budynku oraz zastosowania specjalistycznych technik montażowych, aby zapewnić odpowiednią szczelność i wytrzymałość konstrukcji.

Ostatnią kwestią jest ograniczenie w dostępie do różnorodności modeli i rozmiarów okien narożnych. Chociaż rynek stolarki okiennej oferuje wiele opcji, to jednak wybór okien narożnych może być mniej obszerny w porównaniu do tradycyjnych okien. Chociaż w praktyce częściej nie stanowi to większego problemu, to może się zdarzyć, że przy bardziej indywidualnych projektach budowlanych będzie trzeba zmodyfikować nieco swoją koncepcję, aby dostosować się do dostępnych możliwości.

Rodzaje okien narożnych

Rynek stolarki okiennej oferuje wiele modeli okien narożnych, dostosowanych do różnorodnych potrzeb i preferencji estetycznych. Wybór odpowiedniego wariantu zależy od wielu czynników, w tym od funkcjonalności, stylu architektonicznego budynku oraz od indywidualnych wymagań dotyczących izolacyjności i bezpieczeństwa.

 • Pierwszym typem są okna narożne stałe, które nie otwierają się, ale zapewniają doskonałe nasłonecznienie i są często wybierane ze względu na swój nowoczesny wygląd. Brak mechanizmów otwierających sprawia, że ten model charakteryzuje się lepszą izolacją termiczną i akustyczną. Są idealnym rozwiązaniem w miejscach, gdzie priorytetem jest widok i maksymalne wprowadzenie światła do wnętrza, a nie konieczność wentylacji.
 • Kolejną opcją są okna narożne otwierane, które mogą być wyposażone w różne typy mechanizmów — uchylny, rozwierno-uchylny, czy przesuwny. Te modele pozwalają na lepszą cyrkulację powietrza i łatwość dostępu.
 • Niektóre okna narożne mogą również posiadać dodatkowe funkcje — np. zintegrowane żaluzje czy specjalne szyby o zwiększonej odporności na włamanie. Może stanowić to dodatkową warstwę bezpieczeństwa i prywatności. Warto również zwrócić uwagę na możliwość zamówienia okien z potrójnymi szybami, które będą oferować najwyższą izolacyjność termiczną i akustyczną.
 • Ostatnią grupę stanowią okna narożne o niestandardowych kształtach, które są projektowane na specjalne zamówienie. Takie rozwiązania umożliwiają jeszcze lepsze dostosowanie do unikalnych wymagań architektonicznych, choć wiążą się z wyższymi kosztami i dłuższym czasem realizacji.

Każdy z tych rodzajów ma swoje zalety i może być skutecznie wykorzystany w zależności od potrzeb i specyfikacji danego projektu.

Montaż okien narożnych

Montaż okien narożnych wymaga precyzji i doświadczenia. Przed przystąpieniem do instalacji, konieczne jest dokładne zmierzenie kątów i wymiarów przestrzeni, aby zapewnić idealne dopasowanie.

Firmy specjalizujące się w montażu okien często stosują zaawansowane techniki, aby zapewnić szczelność i stabilność konstrukcji. Ważne jest także wykorzystanie odpowiednich materiałów izolacyjnych, które zminimalizują ryzyko mostków termicznych i zapewnią wysoką efektywność energetyczną.

Pamiętaj, że nieprawidłowo zamontowane okna narożne mogą prowadzić do problemów z wilgocią oraz utratą ciepła, dlatego zaleca się powierzenie tej pracy doświadczonym fachowcom.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie