Okna przesuwne czy rozwierno-uchylne? - Fintecnic
Wróć

Okna przesuwne czy rozwierno-uchylne?

29.09.2022

 

Osoby, które mierzą się z wyzwaniem, jakim jest aranżacja swojego pierwszego budynku mieszkalnego, mają obecnie duże pole do popisu. Na rynku dostępne jest bowiem wiele rodzajów elementów wykończenia wnętrza. Z łatwością więc każdy znajdzie to, co odpowiada mu najbardziej. Zarówno pod względem wizualnym, jakościowym, jak i finansowym. Dotyczy to także okien. W wielu przypadkach same w sobie stanowią niezwykle atrakcyjny wizualnie element budynku, który dodaje mu niezwykłego uroku. Jeśli chodzi o okna, warto zastanowić się, nad tym, który ich rodzaj lepiej wybrać. Modeli do wyboru jest naprawdę wiele. W dzisiejszym artykule postaramy się rozważyć, które okna – przesuwne, czy też rozwierno-uchylne, i w jakim przypadku warto zastosować. Do dzieła!

Kiedy warto zastosować okna przesuwne?

Ten rodzaj okien wykorzystywany jest przede wszystkim przez osoby, którym zależy, aby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca. To dość zrozumiałe. Nierzadko bowiem przestrzeń budynku nie jest na tyle duża, aby można było ją niepotrzebnie dodatkowo zagracać. Z tego względu można uznać, że okna przesuwne w tym przypadku znakomicie spełnią swoja role. Zastosowanie ich pozwala ograniczyć także możliwość uszkodzenia mechanicznego. Zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz budynku. Budowle mieszkalne bowiem często zostają wybudowane jedna przy drugiej. Tego typu okna montowane są przy pomocy specjalnych prowadnic. Umożliwia to ich bezpieczne otwarcie. Dzięki temu nawet w małych pomieszczeniach istnieje możliwość wpuszczenia świeżego powietrza.

Kiedy zastosować w budownictwie okna  rozwierno-uchylne?

Tego typu model warto wykorzystać analogicznie w budownictwie, które nie ogranicza mała wielkość przestrzeni użytkowej. Montujemy je, więc jeśli dysponujemy przestrzenią, w której nie istnieje ryzyko uszkodzenia mechanicznego okna nawet po otwarciu go na oścież, a dodatkowo otwarcie go nie spowoduje ograniczenia wielkości przestrzeni użytkowej. Przedstawmy to nieco prościej. Jeśli mamy miejsce w budynku, aby otwarte okno nie przeszkadzało nam w codziennym życiu, warto wtedy sięgnąć właśnie po takie rozwiązanie. Model ten ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Nie wymaga specjalistycznej konserwacji. W dużym stopniu ułatwia to użytkowanie tego typu okien, gwarantując ich wysoką wytrzymałość. Takie okna są bowiem odporne na działanie czynników atmosferycznych. Bardzo łatwo też zachować je w czystości.

 

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając model okien?

Wprawdzie przestrzeń to główny aspekt, który brany jest pod uwagę, w trakcie dokonywania wyboru modeli okna, jednak istnieje jeszcze jeden aspekt, o którym należy pamiętać. Co do zasady okna przesuwne kojarzone są z nowoczesnym budownictwem. Połączenie szkła i aluminium bowiem doskonale wpisuje się w założenia właśnie tego rodzaju budownictwa. Okna rozwierno-uchylne za to o wiele bardziej kojarzone jest z budownictwem klasycznym. Należy jednak pamiętać, że zarówno jeden, jak i drugi model kryje w sobie wiele zalet. Co daje nam wiele możliwości zastosowania.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie