Okno w kuchni — jakie wybrać i na co zwrócić uwagę? - Fintecnic
Wróć

Okno w kuchni — jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

04.07.2024

Kuchnia to pomieszczenie, które pełni serce każdego domu. Spędzasz w nim wiele czasu na przygotowywaniu posiłków i cieszeniu się chwilami z rodziną. Dlatego wybór odpowiedniego okna do kuchni ma ogromne znaczenie. Musi ono być nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne i praktyczne. W kuchni występują specyficzne warunki — wysoka wilgotność i zmienne temperatury — które należy uwzględnić przy wyborze stolarki okiennej. Jakie aspekty warto wziąć pod uwagę, aby podjąć świadomą decyzję?

Typy szklenia — okna w kuchni

Szklenie odgrywa znaczącą rolę w zapewnieniu odpowiednich warunków w pomieszczeniu. Istnieje wiele rodzajów szkła, które różnią się od siebie właściwościami i zastosowaniami. W przypadku okna w kuchni warto rozważyć kilka opcji:

 • Szkło termoizolacyjne — zapewnia dobrą izolację termiczną, co przekłada się na mniejsze straty ciepła w zimie i mniejsze nagrzewanie się pomieszczenia latem. Dzięki temu poprawia komfort termiczny i wpływa na oszczędność energii.
 • Szkło hartowane — charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Jest bezpieczniejsze, ponieważ w razie rozbicia rozpada się na małe, nieostre kawałki, co minimalizuje ryzyko zranienia.
 • Szkło przyciemniane lub refleksyjne — redukuje ilość światła wpadającego do pomieszczenia i chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem. Zapewnia także prywatność, co jest ważne, gdy kuchnia znajduje się na parterze lub w bezpośrednim sąsiedztwie innych budynków.
 • Szkło samoczyszczące — innowacja — okno pokryte specjalną powłoką, która pomaga utrzymać czystość. Zanieczyszczenia są usuwane przez deszcz lub przy użyciu wody. To rozwiązanie jest szczególnie praktyczne w kuchni, gdzie na oknach często osadzają się tłuszcze i inne zabrudzenia.

Wybierając rodzaj szklenia, należy uwzględnić specyficzne potrzeby i warunki panujące w Twojej kuchni. Szkło termoizolacyjne będzie korzystne w chłodniejszych warunkach, podczas gdy szkło przyciemniane sprawdzi się w miejscach o dużym nasłonecznieniu.

Mechanizmy otwierania okien

W kuchni, gdzie często potrzebujesz szybkiego dostępu do świeżego powietrza, łatwość otwierania i zamykania okna ma duże znaczenie. Jakie mechanizmy warto rozważyć do zastosowania w kuchni?

 • Okna rozwierane — otwierają się na zewnątrz lub do wewnątrz. Zapewniają łatwy dostęp do świeżego powietrza i prostotę mycia, ale wymagają wolnej przestrzeni wokół okna.
 • Okna uchylne — umożliwiają uchylenie górnej części okna. Pozwala to na wentylację bez konieczności otwierania całego skrzydła okiennego. To praktyczne rozwiązanie, gdy przestrzeń wokół okna jest ograniczona.
 • Okna przesuwne — składają się z dwóch paneli, które przesuwają się na boki. Nie zajmują dodatkowej przestrzeni przy otwieraniu, co może okazać się bardzo korzystne w małych kuchniach.

Każdy z tych mechanizmów ma swoje zalety i wady. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od indywidualnych preferencji oraz układu i wielkości Twojej kuchni. Jeśli często gotujesz i potrzebujesz efektywnej wentylacji, okna uchylno-rozwierane mogą być idealnym wyborem. Z kolei w małych kuchniach, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni, okna przesuwne mogą okazać się bardziej praktyczne.

Okno w kuchni — dodatkowe funkcje i akcesoria

Moskitiery ochronią wnętrze przed owadami — szczególnie praktyczne wiosną i latem. Rolety lub żaluzje pozwalają Ci na regulację ilości światła wpadającego do kuchni. Zwróć na to uwagę, jeśli w Twojej kuchni panują niesprzyjające warunki do codziennego gotowania.

Dodatkowe systemy wentylacyjne, mogą zapewnić Ci odpowiednią cyrkulację powietrza. W kuchni może okazać się to niezwykle funkcjonalne, z uwagi na często występującą wilgoć i intensywne zapachy.

Pomyśl również nad samą estetyką wykończenia okna, aby harmonijnie komponowało się z resztą kuchni. Zakupienie modelu okna, który uwzględnia dodatkowe akcesoria i funkcje, może znacząco podnieść jakość i komfort użytkowania pomieszczenia, dostosowując je do indywidualnych potrzeb domowników.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie