Okno w łazience – zalety i wady - Fintecnic
Wróć

Okno w łazience – zalety i wady

16.03.2023

Duża ilość światła we wnętrzu to domena nowoczesnego budownictwa, nawet jeśli chodzi o tak intymne pomieszczenia, jak łazienka. Projekty budowlane, w których nie było miejsca na okno w łazience, odchodzą bezpowrotnie do lamusa. Przedstawiamy wady i zalety posiadania okna w łazience. Choć tych drugich jest zdecydowanie mniej.

Okno w łazience to źródło naturalnego światła

Kiedy myślimy i mówimy o łazience, mamy w wyobraźni idealnie oświetlone pomieszczenie. Właśnie takie warunki we wnętrzu może zapewnić okno. Wpadające do pomieszczenia promienie słoneczne sprawiają, że łazienka wydaje się większa i bardziej przyjazna.

Dostęp do naturalnego światła docenią zwłaszcza kobiety, które rano poświęcają dużo czasu na to, by dopracować swój makijaż w świetle dziennym. Zimą przez okno w łazience wpada więcej słońca, które ogrzewa pomieszczenie. W efekcie koszty ogrzewania mogą być znacznie niższe. Jeśli w swojej łazience nie masz dostępu do okien, jesteś zmuszony zastosować sztuczne oświetlenie. To generuje więcej energii i konieczność opłacania wyższych rachunków za prąd.

Oszczędności w budżecie domowym oraz dostęp do naturalnego światła mogą być mocnymi argumentami przemawiającymi za zamontowaniem okna w łazience.

Okno w łazience zapewniające dobrą cyrkulację powietrza

Wydawać by się mogło, że obowiązkowy wentylator zamontowany w łazience załatwia sprawę właściwej wentylacji. Nic bardziej mylnego. Sam wentylator może nie być na tyle skuteczny, aby zapewnić odpowiedni poziom cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu.

Najlepszym sposobem na przewietrzenie łazienki po prysznicu jest po prostu otwarcie lub uchylenie okna. Kolejnym problemem jest wilgoć, pleśń i grzyb, które są niebezpieczne dla zdrowia, a także trudne do usunięcia ze ścian. Dlatego w takich pomieszczeniach jak łazienka ważny jest odpowiedni przepływ powietrza.

Wadą częstego otwierania okna może być wychładzanie pomieszczenia, jednak tutaj warto zastanowić się dokładniej nad tym, na czym bardziej nam zależy. Dodatkowe ogrzewanie nie musi okazać się konieczne, z uwagi na wysoką temperaturę wody, czy obecność dodatkowego sprzętu, takiego jak pralka, czy suszarka do ubrań.

Czy łazienka z oknem to brak prywatności?

Jeśli łazienka w domu wychodzi na ulicę, wówczas nie chcemy być narażeni na uporczywe spojrzenia przechodniów i sąsiadów. Istnieje kilka sposób, żeby rozwiązać ten problem, jednak często w związku z tym, tak czy siak może pojawić się poczucie braku prywatności. Właśnie tego typu argumenty dość często podnoszą przeciwnicy okien w łazience, którzy widzą jedynie mankamenty przy zastosowaniu okien w tym pomieszczeniu.

Jednak każdą wadę można zamienić w zaletę. Jeśli chcemy uniknąć natrętnych i sąsiedzkich spojrzeń, wystarczy zastosować np. szyby ornamentowe w oknach łazienkowych. Uzyskamy wówczas intymność, ale także uzyskamy oryginalny i ciekawy efekt wizualny we wnętrzu. Jeśli to dla Ciebie za mało, kolejnym sposobem na zachowanie prywatności jest zastosowanie rolet lub żaluzji. Takie rozwiązanie nie tylko skutecznie ochroni nas przed upałem, ale także zwiększy poczucie komfortu w domu.

Okno w łazience, a wilgotność powietrza

Łazienki to obszar o dużej wilgotności. Wietrząc łazienkę przez zaledwie 15-20 minut, możesz znacznie zmniejszyć poziom wilgoci w powietrzu.

Jednym z największych zagrożeń związanych ze słabą wentylacją jest wzrost i rozprzestrzenianie się pleśni na oknach, otaczających ścianach i wokół wanny lub prysznica. Nieleczona pleśń może się rozprzestrzeniać, a w niektórych przypadkach prowadzić nawet do problemów zdrowotnych.

Rosnący poziom wilgotności sprawia, że konieczne jest posiadanie energooszczędnych okien. Tam, gdzie wilgotność powietrza jest wysoka, punkt rosy (temperatura, w której powietrze nasyca się parą wodną i zaczyna się skraplać) również będzie wyższy.

Z tego powodu warto wybrać okna z przekładkami z materiału izolacyjnego, które utrzymują wewnętrzną powierzchnię szkła w jak najwyższej temperaturze, co ogranicza powstawanie kondensacji.

Kondensacja może łatwo doprowadzić do powstania pleśni, jak również być przyczyną nieprzyjemnych zapachów w domu.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie