Parowanie szyb - przyczyny i zapobieganie
Wróć

Parowanie szyb – przyczyny i zapobieganie

21.11.2020 3 min

Zdarza się, że na powierzchni szyby w naszych oknach zaczyna skraplać się para wodna. Zastanawiamy się wówczas, czy to jest zjawisko normalne, czy jednak okna są nieszczelne lub montaż był źle przeprowadzony. Postanowiliśmy rozwiać te wątpliwości.

 

 

Kropelki na oknie – usterka czy fizyka?

Parowanie szyb okiennych często jest dla nas alarmującym sygnałem, że być może z naszymi oknami jest coś nie tak i może to być wada stolarki okiennej. Najczęściej jednak nie ma to nic wspólnego z wykonaniem czy jakością okien.

Skraplanie pary wodnej na szybach jest naturalnym zjawiskiem fizycznym, spotykanym głównie w okresie jesienno-zimowym. Dzieje się tak wtedy, kiedy wilgotność względna w pomieszczeniu przekracza 60%, a różnica temperatur w środku i na zewnątrz to min. 20°C. Kiedy cieplejsze i wilgotne powietrze napotyka powłokę o niższej temperaturze, powietrze również się ochładza, co skutkuje kondensacją, czyli pojawieniem się kropel wody i zamglenia na szybie.

 

Przyczyny parowania szyb

Przyczyna parowania szyb nie jest zawsze oczywista i trzeba przyjrzeć się bliżej, czym ten stan jest spowodowany. A możliwości jest kilka, m.in.

 • Brak właściwej wentylacji pomieszczenia
 • Zwiększona wilgotność w pomieszczeniu
 • Zbyt duże różnice temperatur między wewnętrzną a zewnętrzną stroną okna
 • Specyfika lokalizacji okien
 • Specyfika terenu wokół domu np. bliskość akwenu wodnego
 • Ewentualne błędy w montażu czy wykonaniu okna – choć to najmniej prawdopodobna wersja.

 

 

Sposoby na utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu

Są sposoby, dzięki którym sami możemy zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Jednym z takich rozwiązań są nawiewniki ramowe, czyli specjalne elementy montowane w górnej części okna, które doprowadzają w regularny sposób świeże powietrze, dzięki czemu nie musimy wietrzyć i wychładzać pomieszczenia. Na rynku dostępne są różne opcje nawiewników, m.in. ręczne (sterowane przez użytkownika), higroskopowe czy ciśnieniowe.

 

Nadmierna wilgoć w pomieszczeniu to również nie problem

Jeśli w Twoim domu borykasz się z problemem nadmiernej wilgoci, warto zaopatrzyć się w osuszacz powietrza. Takie urządzenie, podłączone do prądu, pozbywa się nadmiaru wilgoci w powietrza, dzięki czemu łatwo osiągniemy oczekiwane 40%. Ich wydajność jest jednak ograniczona zazwyczaj do niewielkich przestrzeni, a warto też pamiętać o zbadaniu wszystkich aspektów pojawienia się wysokiej wilgotności we wnętrzach.

Nadmiar wilgotności w pomieszczeniach mogą również generować procesy „oddychania” niedawno wybudowanych ścian i stropów, prace remontowe (np. tynkowanie, malowanie), ale też może to być efekt nieodpowiednio zaizolowanych przeciwwilgociowo murów.

 

Jak zapobiegać parowaniu okien?

Zaparowane szyby w większości nie stanowią większego problemu, jeśli komuś jednak zależy na wyeliminowaniu tego zjawiska, warto zapoznać się z kilkoma zasadami prewencyjnymi:

 • Należy często wietrzyć pomieszczenia i zadbać o dobrą cyrkulację powietrza
 • Utrzymać wilgotność względną na poziomie ok. 40%
 • Zachować optymalną, stałą temperaturę w pomieszczeniu, ok. 18-21 ℃
 • Ulokować grzejniki pod oknami
 • Podczas gotowania czy pieczenia używać pochłaniacza powietrza.

 

Parowanie, a nieszczelność okna

Przez właściwie izolowane okna, powietrze o dużej wilgotności powstałej podczas codziennych obowiązków, czyli gotowania, prasowania czy kąpieli, nie ma możliwości ujścia na zewnątrz, więc nadmiar pary wodnej zaczyna pokrywać najchłodniejsze powierzchnie, czyli szyby okienne. Jest to zjawisko normalne i często spotykane. Jeśli przyczyną parowania szyb miałaby być nieszczelność okna, to najpowszechniejszym tego objawem byłoby parowanie wewnątrz pakietu szybowego. To oznaka, że właściwości termoizolacyjne okna są niewydajne. Jedynym rozwiązaniem zostaje wówczas wymiana okna.

 


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie