Prawidłowy montaż okien – na co zwrócić uwagę? - Fintecnic
Wróć

Prawidłowy montaż okien – na co zwrócić uwagę?

25.12.2023

Idealne okno do domu, mieszkania czy biura to przede wszystkim szczelne okno, które posiada wysokie wartości termoizolacyjne. W związku z tym, wybierając okna do naszego budynku, praktycznie zawsze sprawdzamy najbardziej istotne parametry, w tym ile szyb posiada dane okno oraz jaki jest jego współczynnik przenikalności ciepła.

W przypadku, jeśli te parametry się zgadzają, to jestem pewni, że będzie to właściwy wybór i na pewno będziemy się cieszyć ciepłem nawet w najchłodniejsze dni. Nic jednak z tych rzeczy, ponieważ równie ważny jak parametry okna, jest jego prawidłowy montaż. To właśnie bezbłędny montaż decyduje o naszym dalszym użytkowaniu stolarki okiennej. Jeśli będzie on przeprowadzony w niewłaściwy sposób, to nawet najdroższe okno z najlepszymi właściwościami na rynku straci swoje walory, a my będziemy musimy przepłacać na ogrzewaniu.

Niestety na rynku pracują montażyści, którzy nie zawsze znają się na swoim fachu, a co za tym idzie, nie wykonują pracy w sposób właściwy. Żeby jednak prawidłowo ocenić pracę, powinniśmy wiedzieć na co zwracać szczególną uwagę. Dlatego też poniżej prezentujemy krótki poradnik, gdzie zajmiemy się najważniejszymi kwestiami, związanymi z prawidłowym montażem okien.

Prawidłowy montaż okien – czyli jaki?

Pojęcie prawidłowego montażu okien nie jest jednoznaczne. Działania, które sprawdzały się 10 lat temu, aktualnie mogą nie mieć prawa bytu. Zgodność ze sztuką budowlaną zmienia się bowiem wraz z postępem technologicznym czy przepisami prawa.

Z roku na rok mamy do czynienia z coraz to nowocześniejszymi materiałami montażowymi. Zmieniają się też normy dotyczące przenikalności ciepła czy też same materiały ścienne, co ma finalnie wpływ na sposób montażu okien. Na rynku mamy, chociażby coraz większe przeszklenia i co za tym idzie – coraz cięższe konstrukcje. Dlatego tez każda osoba specjalizująca się w montażu okien powinna przechodzić regularne szkolenia, by nie popełniać błędów i pracować zgodnie z aktualną sztuką budowlaną. Aktualnie montaż okien możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

 • Montaż pierwotny, czyli taki, gdzie okna są po raz pierwszy montowane w nowo powstałym budynku. Jest to więc ostatni etap zamykania stanu surowego. Taki typ montażu jest też znacznie prostszy, ponieważ mamy do dyspozycji plac budowy, gdzie mamy otwarte mury i pełny dostęp. Nie ma również praktycznie szans, że coś zniszczymy. Nieco inaczej wygląda to w przypadku drugiego rodzaju montażu…
 • Montaż wtórny, który polega na wymianie aktualnie istniejących okien w budynku. Wówczas też każdy właściciel budynku oczekuje, że wymiana nastąpi w sposób szybki i solidny, co niestety często nie sprzyja dokładności. Ponadto musimy uważać na istniejące już ściany czy zabudowy, by niczego nie zniszczyć.

Jesteś monterem okien i szukasz zatrudnienia?  Sprawdź oferty pracy w Łodzi.

Ciepły montaż – czy jest niezbędny?

Kilka lat temu bardzo modne stało się wykonywanie tzw. ciepłego montażu, którego szczególnie wymagają okna energooszczędne. W ich przypadku bardzo istotne jest staranna uszczelnienie ościeżnicy w celu zlikwidowania jakichkolwiek mostków cieplnych, przez które może uciekać ciepłe powietrze. W tym celu powierzchnię otworu wyrównuje się starannie przed montażem, a do uszczelnienia służą aż trzy warstwy izolacyjne. Pierwsza z nich, czyli taśma paroprzepuszczalna zabezpiecza izolację przed działaniem warunków atmosferycznych. Warstwę drugą – środkową, najczęściej stanowi pianka poliuretanowa, która znajduje się pomiędzy oknem a ościeżnicą. W końcu warstwa trzecia, czyli folia paroszczelnia, ma za zadanie chronić piankę przed wilgocią.

Tego typu montaż nie bez powodu nazywany jest ciepłym montażem, ponieważ dobrze wykonany zapewnia naprawdę dużą oszczędność energii cieplnej.

Montaż okien antywłamaniowych

Zanim przejdziemy do omawiania najczęstszych błędów przy montażu okien, warto poruszyć jeszcze aspekt montowania okien antywłamaniowych. Różni się on bowiem w porównaniu do montażu zwykłej stolarki okiennej. W przypadku okna antywłamaniowego konieczne jest montowanie zgodnie z rygorystyczną, europejską normą EN-V 1627-30. W niej są ujęte takie parametry jak rodzaj i rozmiar dybli, odległość między nimi czy też głębokość mocowania kotw.

Jeśli warunki określone w wyżej wspomnianej normie nie zostaną spełnione, to też samo okno nie spełni certyfikatu bezpieczeństwa. Dlatego też do montażu tego rodzaju okien ważne jest, by zatrudnić sprawdzoną ekipę montażową, która będzie rekomendowana przez producenta. Po wykonanej pracy powinien zostać również wydany odpowiedni dokument gwarancyjny.

Jakie błędy najczęściej są popełniane przy montażu okien?

Omówiliśmy już rodzaje montażu okien, to czas w końcu skupić się na najczęściej popełnianych błędach, na które powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Do głównych błędów możemy zaliczyć przede wszystkim:

Niedokładne planowanie montażu okien

Odpowiednie planowanie procesu montażu okien jest równie ważne, co sam montaż. Wybór właściwego momentu na umieszczenie stolarki, zarówno okiennej, jak i drzwiowej, ma bowiem istotne znaczenie. Szczególnie w przypadku okien drewnianych zaleca się przeprowadzenie tej operacji po zakończeniu prac, takich jak wylewanie posadzek i nakładanie tynków wewnątrz budynku. Dodatkowo, jeśli planowane jest ocieplanie zewnętrznych ścian, zaleca się osadzenie okien przed rozpoczęciem tego procesu.

Na etapie projektowania warto ponadto zastanowić się, czy zamontowanie rolet zewnętrznych jest naszym zamiarem. Niektóre rodzaje rolet, jak na przykład rolety nadstawne, wymagają poszerzenia otworu okiennego o wymiar skrzynki, który z kolei zależy od rozmiaru rolety.

Brak odpowiedniego przygotowania otworów okiennych

Niedostateczne przygotowanie otworów okiennych to błąd, który zdarza się stosunkowo często i jest łatwy do zauważenia na wcześniejszych etapach, pod warunkiem, że zna się odpowiednie kryteria. Ważne jest, aby otwory okienne były odpowiednio przygotowane nie tylko pod sam montaż okna, ale także wcześniej, aby dokładnie zmierzyć miejsce instalacji okna.

Przygotowanie ościeży obejmuje głównie wyrównywanie ich powierzchni. Powinny być one płaskie, pozbawione nierówności, szczelin i pęknięć. Wszelkie tego rodzaju niedoskonałości mogą sprawić trudności podczas właściwego montażu, szczególnie jeśli chodzi o szczelne przyklejenie folii uszczelniającej. Zaleca się także sprawdzenie równości dolnej krawędzi, na której opiera się okno. Prawidłowy montaż wymaga, aby była ona idealnie równa. Na koniec, ściany powinny być poddane pomiarowi płaskości i pionowości.

Źle przeprowadzone pomiary ościeża

Niedokładne pomiary ościeża to kolejny często występujący błąd podczas montażu okien, polegający na umieszczaniu okien o zbyt małych lub zbyt dużych wymiarach w stosunku do ościeża. Zazwyczaj wynika to z niewłaściwie przeprowadzonych wcześniejszych pomiarów.

Pomiary ościeża powinny być wykonane po wyrównaniu brzegów i podłoża, ale przed otynkowaniem murów zewnętrznych. Pomiarów tych nie należy przeprowadzać przed wyrównaniem, ponieważ zmiany w wymiarach mogą wystąpić podczas tego procesu, nawet na poziomie milimetra, co może mieć istotne znaczenie. Pomiarów należy dokonać za pomocą taśmy mierniczej i poziomnicy, obejmując zarówno ościeżę zewnętrzną, jak i wewnętrzną. Dodatkowo, należy upewnić się, że kąty otworu okiennego są rzeczywiście proste.

Aby zapewnić prawidłowy montaż okien, należy wybrać modele nieco mniejsze od ościeża, pozostawiając niewielką szczelinę na wypadek odkształceń wynikających z wahania temperatury.

Warto również uwzględnić, że właściwa szerokość szczeliny między ramą okna a ościeżnicą zależy nie tylko od długości ościeżnicy, ale także od rodzaju okna, na przykład z drewna, PVC lub aluminium. W przypadku drewnianych okien zazwyczaj zaleca się mniejszą szczelinę.

Montaż okien na zabrudzonym podłożu

Montowanie okna na zabrudzonym podłożu to częsty błąd popełniany przez nieuwagę ekip montażowych. To jedno z najpoważniejszych zaniechań podczas instalacji okien, ale jednocześnie łatwe do uniknięcia. Przed umieszczeniem okna w ościeżu konieczne jest dokładne oczyszczenie podłoża. Pył czy resztki tynku pozostawione na ościeżu mogą bowiem skutkować nieszczelnościami. Pianka, rozprowadzana na brudnym podłożu, nie utrzyma się z kolei dostatecznie mocno, co może prowadzić do późniejszych wycieków powietrza. Dodatkowo zabrudzenia absorbują wilgoć.

Niewłaściwy montaż – bez łączników czy listew podparapetowych

Innym błędem podczas montażu okien jest niewłaściwe zamocowanie, czyli umieszczanie okien bez listew podparapetowych lub łączników. Montażysta bez doświadczenia może próbować osadzić okno bezpośrednio w ościeżu, pomijając listwy podparapetowe. Jednak brak tych elementów znacznie utrudni późniejsze zamontowanie parapetu i może prowadzić w przyszłości do przecieków wody, co z kolei wiąże się z wilgocią wewnątrz budynku, a także z potencjalnym rozszczelnieniem w złączach. Montaż okna bez klocków podporowych może z kolei prowadzić do deformacji ramy okiennej na murze lub izolacji termicznej, co z kolei może spowodować pęknięcia w tynku.

Montaż ramy okiennej wymaga zastosowania specjalnych narzędzi, takich jak kotwy, śruby, wkręty czy dyble, zależnie od materiału ścian. Odpowiedni dobór narzędzi jest kluczowy dla trwałości montażu. Punkty mocowania powinny być rozmieszczone w odpowiednich odległościach, a ich ilość dostosowana do rodzaju okna. Inaczej będzie to wyglądało w przypadku okien PVC, aluminiowych, a jeszcze inaczej w przypadku stolarki drewnianej.

Nieprawidłowe uszczelnienie okna

Niezgodne z normami uszczelnienie okna jest powszechnym błędem, który często występuje podczas procesu montażu. Skuteczne uszczelnienie jest z kolei kluczowe dla pełnej ochrony przed wilgocią. Fundamentalna zasada przy przeprowadzaniu procesu uszczelniania mówi, że szczelność powinna być większa od strony wewnętrznej niż zewnętrznej. Idealne wykonanie izolacji, jak już wspominaliśmy w poprzednich akapitach, składa się z trzech warstw: warstwy wewnętrznej (zastosowanie taśm uszczelniających, które zapobiegają przemieszczaniu się powietrza i pary), warstwy środkowej (zastosowanie pianki, izolującej zarówno termicznie, jak i akustycznie) oraz warstwy zewnętrznej (zastosowanie impregnowanych taśm warstwowych lub taśm rozprężnych). Montaż okien obejmujący kompleksowe uszczelnienie jest nazywany „warstwowym” (czasem używa się także terminu „montaż ciepły”, chociaż technicznie rzecz biorąc, nie jest to dokładne określenie).

Zastosowanie pianki jako samodzielnego uszczelniacza nie jest błędem, zwłaszcza gdy nie decydujemy się na montaż okien warstwowego. Pianka może zapewnić satysfakcjonujące rezultaty, pod warunkiem, że ekipa montażowa wykaże się starannością w procesie aplikacji.

Pozostawienie folii zabezpieczającej

Na koniec nie możemy nie wspomnieć o najbardziej błahym błędzie, ale takim, który może być finalnie dla nas niemałym kłopotem, głównie wizualnym. Mowa tu o pozostawieniu folii zabezpieczającej. W tym przypadku warto mieć na uwadze, że zarówno przed montażem okien, jak i bezpośrednio po nim, należy unikać usuwania folii ochronnej. Właściwie postępowanie zakłada bowiem, że folia ochronna powinna pozostać na oknach podczas samego procesu montażu oraz w trakcie prac budowlanych i remontowych wewnątrz domu, takich jak na przykład nakładanie zewnętrznych tynków.

Jej przedwczesne usunięcie może prowadzić do powstania rys lub trudnych do usunięcia zabrudzeń. Z drugiej strony, jeśli folia zostanie pozostawiona na oknie zbyt długo, jej usunięcie może stać się znacznie utrudnione lub nawet niemożliwe ze względu na wpływ czynników atmosferycznych. Dlatego też zaleca się, aby pozbyć się folii zabezpieczającej w ciągu miesiąca (maksymalnie dwóch) od zakończenia procesu montażu okien.

Jesteś monterem okien i szukasz zatrudnienia?  Sprawdź oferty pracy w Łodzi.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie