Remont lub wykończenie domu a zabezpieczenie okien - Fintecnic
Wróć

Remont lub wykończenie domu a zabezpieczenie okien

19.01.2023

Czeka Cię wykończenie wnętrz nowego mieszkania/domu, lub remont starych przestrzeni? Ten artykuł pomoże Ci zaplanować cały proces w taki sposób, aby był on przyjemnością, a nie koszmarem. Co więcej, kto jak nie my, ma zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe zabezpieczenie okien podczas remontu. Powiem Ci, jak zrobić to dobrze!

Zaplanuj cały proces

Niezależnie od tego, czy wykańczasz mieszkanie po raz pierwszy, czy robisz już dziesiąty remont w swoim życiu, każdy tego typu proces wymaga odpowiedniego planu. Nie bez powodu użyliśmy w tym przypadku słowa proces. Zanim weźmiesz się do pracy, koniecznie musisz uświadomić sobie, że każdy etap remontu wymaga odpowiedniego przygotowania i czasu. Dopiero kiedy wszystko zaplanujesz, uda Ci się przejść przez to wszystko z przyjemnością. Zacznijmy od podstaw.

Różnica między instalacjami, wyposażeniem i wykończeniem

Instalacje, wyposażenie i wykończenia to różne elementy Twojego domu i nie są to słowa zamienne. Warto wiedzieć, co oznacza każde z nich:

 • Instalacje: to elementy wbudowane w dom. Na przykład cała elektryka, kanalizacja, oświetlenie, a także armatura.
 • Wyposażenie: to elementy, które nie są umieszczone na stałe umieszczone w jednym miejscu, jednak w tym przypadku również trzeba dobrze przemyśleć ich rozmieszczenie. Do wyposażenia możemy zaliczyć produkty RTV i AGD, ale także zasłony, lustra czy dywany.
 • Wykończenia: to powierzchnie szafek kuchennych i łazienkowych, blaty, podłogi i ściany.

No dobrze, a gdzie w tym wszystkim okna i drzwi?

Jak firma zajmująca się produkcją i dystrybucją właśnie tych elementów, pozwolimy sobie na umieszczenie ich w zupełnie innej kategorii.

Kiedy wykańczamy dom, etap wyboru okien mamy już dawno za sobą. W przypadku remontu możemy zdecydować się na odnowienie ram lub na ich wymianę (jest to o wiele bardziej inwazyjny proces, jednak również możliwy).

Niezależnie od tego, czy okna są nowe, czy już mają swoje lata, przed przystąpieniem do kolejnych etapów wykończenia wnętrz, czy rozpoczęcia remontu, należy dobrze je zabezpieczyć.

Jak zabezpieczyć okna?

Chcesz zacząć malowanie? Zanim jednak to, musisz odpowiednio zabezpieczyć okna przed ewentualnym zabrudzeniem, zakurzeniem, czy zniszczeniem.

Musisz zacząć od ochrony ram okiennych. Dokładnie oklej je taśmą malarską lub specjalną folią. Ten etap jest niezwykle ważny. Poświęć na to odpowiednią ilość czasu, a przy tym uwagi. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, każdy kolejny etap będzie o wiele łatwiejszy, a Tobie uda się uniknąć walki z ewentualnymi zabrudzeniami.

Kiedy folia, a kiedy taśma?

Różnica między tymi dwoma rozwiązaniami polega na tym, że taśmą możesz zabezpieczyć jedynie brzegi ramy czy szyb, natomiast folia pozwoli Ci na zakrycie okien w całości.

To, który sposób będzie lepszy, zależy głównie od tego, czy w trakcie remontu lub wykończenia wnętrz będziesz zmuszony szlifować ściany, lub inne powierzchnie. W takich przypadkach pojawia się znacząca ilość pyłu, którego posprzątanie może być trudne i czasochłonne.

Wybierając folię zabezpieczysz całe okna i unikniesz zabrudzenia drobnych zakamarków. Jeśli nie planujesz nic szlifować, dokładne oklejenie taśmą w zupełności wystarczy.

Tutaj przychodzi również kwestia dobrego zaplanowania swoich prac. Warto zabezpieczyć okna jeszcze przed zamontowaniem różnego rodzaju instalacji. Nie zapominaj o tym, że wtedy również mogą pojawić się duże ilości pyłu i kurzu.

Wykorzystaj sprzęt dobrej jakości

Wybierając elementy do zabezpieczenia okien podczas remontu zainwestuj w dobrej jakości produkty. Nie ma nic gorszego niż taśma, która odklei się w trakcie malowania, lub taka, która zerwie farbę z już gotowej ściany. W tej kategorii różnica cenowa między produktami najczęściej nie jest bardzo powalająca. W tym przypadku naprawdę nie warto oszczędzać.

Co zrobić, kiedy okna ulegną zabrudzeniu?

W przypadku zabrudzenia ram okiennych, czy szyb najlepiej jest działać od razu. Wykorzystaj wilgotną bawełnianą ściereczkę i delikatnie spróbuj zmyć farbę. W większości przypadków plama powinna zejść bez większych trudności.

Jeśli przeoczysz jakieś zabrudzenie, sprawa może być nieco trudniejsza. Warto wtedy wykorzystać delikatny rozpuszczalnik, który pozwoli usunąć zaschniętą farbę. Jednak pamiętaj, aby bardzo delikatnie obchodzić się z ramą okna, by trwale jej nie uszkodzić. Po pozbyciu się zabrudzeń z pomocą jakiekolwiek detergentu pamiętaj, aby przetrzeć okna ściereczką zwilżoną tylko wodą.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie