Rozwiązania przesuwne do małych przestrzeni: Jak wykorzystać każdy centymetr? - Fintecnic
Wróć

Rozwiązania przesuwne do małych przestrzeni: Jak wykorzystać każdy centymetr?

20.06.2024

Oszczędność miejsca to ważny aspekt w projektowaniu małych przestrzeni. Rozwiązania przesuwne stają się coraz bardziej popularne ze względu na ich funkcjonalność i estetykę. Dzięki nim możesz maksymalnie wykorzystać każdy centymetr dostępnej przestrzeni.

W artykule omówimy zalety drzwi i okien przesuwnych, rodzaje systemów przesuwnych oraz wybór odpowiednich materiałów i technologii.

Jakie są zalety drzwi i okien przesuwnych w małych przestrzeniach?

Drzwi i okna przesuwne pozwalają na znaczną oszczędność miejsca w małych wnętrzach. Tradycyjne drzwi skrzydłowe wymagają wolnej przestrzeni do otwarcia, co może być problematyczne w niewielkich pomieszczeniach. Drzwi przesuwne poruszają się równolegle do ściany, nie zajmując dodatkowego miejsca. Dzięki temu możesz efektywnie zagospodarować przestrzeń przy ścianach.

Poprawa funkcjonalności i estetyki wnętrza to kolejne zalety rozwiązań przesuwnych. Drzwi przesuwne pozwalają na płynne przejście między pomieszczeniami, a to zwiększa komfort użytkowania. Estetyczne i nowoczesne rozwiązania przesuwnych drzwi i okien mogą także podnieść wartość nieruchomości. Szeroki wybór wzorów, kolorów i materiałów umożliwia dopasowanie drzwi do każdego stylu wnętrza.

Rodzaje systemów przesuwnych w stolarce okiennej

 • System PSK  — umożliwia przesuwanie skrzydła okiennego równolegle do stałego elementu okna, a następnie jego uchylenie. Ten rodzaj systemu cechuje się łatwością obsługi oraz dobrą szczelnością. Skrzydło po przesunięciu pozostaje w jednej płaszczyźnie z ościeżnicą.
 • System HST  — charakteryzuje się możliwością unoszenia skrzydła okiennego przed jego przesunięciem. Dzięki temu mechanizmowi uzyskuje się większą płynność ruchu oraz możliwość zastosowania dużych przeszkleń. Idealny do drzwi tarasowych i balkonowych, pozwala na komfortowe przesuwanie ciężkich skrzydeł.
 • System Moreview –  w którym aluminiowe profile całej konstrukcji zamontowane są wewnątrz podłogi, sufitu i ścian, dzięki temu są całkowicie niewidoczne dla oczu. Moreview posiadaj opcję zarówno manualnego, jak i zdalnego sterowania. Daje to pełen komfort i możliwość wyboru sposobu otwierania drzwi. Ukrycie aluminiowych elementów całkowicie eliminuje powierzchnię, która w drzwiach i oknach jest najbardziej uporczywym elementem, wymagającym czyszczenia.

Rozwiązania technologiczne w systemach przesuwnych

Nowoczesne technologie zwiększają funkcjonalność drzwi i okien przesuwnych. Systemy cichego domyku pozwalają na łagodne zamykanie drzwi. Dzięki temu możesz zwiększyć komfort użytkowania i zminimalizować hałas. Drzwi i okna z systemem cichego domyku są szczególnie polecane do domów z dziećmi oraz osób ceniących spokój i detale wykończenia.

Blokady antywłamaniowe to kolejna istotna technologia w drzwiach i oknach przesuwnych. Wzmocnione profile i szkło hartowane zwiększają bezpieczeństwo, chroniąc przed włamaniami. Nowoczesne zamki wielopunktowe zapewniają dodatkową ochronę. Drzwi i okna z blokadami antywłamaniowymi są idealne dla osób, które chcą zwiększyć bezpieczeństwo swojego domu.

Montaż i konserwacja — poznaj praktyczne wskazówki

Prawidłowy montaż drzwi i okien przesuwnych jest niezbędny do ich poprawnego działania i trwałości. Przed montażem upewnij się, że otwory montażowe są odpowiednio przygotowane. Sprawdź, czy ściany są proste, a podłoga wypoziomowana. Montaż drzwi i okien przesuwnych wymaga precyzji, dlatego zdecydowanie warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy.

Podczas montażu zwróć uwagę na właściwe uszczelnienie połączeń. Zwróć uwagę, czy firma, którą zatrudniasz, wykorzystuje wysokiej jakości materiały izolacyjne. Tylko wtedy zapewnisz sobie skuteczną ochronę przed stratami ciepła i ochronę przed wilgocią. Prawidłowo zamontowane drzwi i okna przesuwne muszą zapewnić komfort termiczny i akustyczny.

Konserwacja i pielęgnacja drzwi i okien przesuwnych

Regularna konserwacja drzwi i okien przesuwnych przedłuża ich żywotność i utrzymuje estetyczny wygląd.

Smarowanie prowadnic i elementów ruchomych jest ważne dla płynnego działania systemów przesuwnych. Używaj specjalnych środków do mechanizmów okiennych i drzwiowych, aby zapobiec zużyciu i hałasom. Regularnie sprawdzaj uszczelki i zamki, aby zapewnić ich sprawność i skuteczność.

Rozwiązania przesuwne do małych przestrzeni pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca, jednocześnie zwiększając komfort i estetykę wnętrz. Wybierając odpowiednie materiały i technologie oraz dbając o prawidłowy montaż i konserwację, możesz cieszyć się funkcjonalnymi i trwałymi drzwiami oraz oknami przesuwnymi przez wiele lat.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie