Rysy na szybach — jak z nimi walczyć? - Fintecnic
Wróć

Rysy na szybach — jak z nimi walczyć?

24.05.2023

Szyby w naszych domach są narażone na wiele czynników, które mogą powodować powstawanie zarysowań. Najczęstszą przyczyną zarysowań są nie tylko przypadkowe uszkodzenia mechaniczne, ale także nieprawidłowe metody czyszczenia i konserwacji okien. Rysy na szybach nie tylko źle wyglądają, ale mogą również prowadzić do osłabienia struktury szkła i w konsekwencji do jego pęknięcia. W tym artykule omówimy, jak powstają rysy na szybach, jak zapobiegać ich powstawaniu oraz jak je usunąć domowymi sposobami.

Jak powstają rysy na szybach?

Rysy na szybach powstaną tylko wskutek tarcia inną strukturą o powierzchnię szyby. Najczęściej dochodzi do tego podczas czyszczenia szyb niewłaściwymi środkami czystości lub przy użyciu zbyt twardych ścierek. Rysy mogą powstać również w wyniku kontaktu z ostrymi narzędziami lub przedmiotami.

Jak zapobiegać powstawaniu rys na szybach?

Aby uniknąć powstawania rys na szybach, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, używaj odpowiednich środków czyszczących i miękkich ścierek. Do czyszczenia szyb najlepiej używać specjalistycznych preparatów, które nie zawierają alkoholu ani amoniaku. Warto również zainwestować w miękkie ściereczki z mikrofibry, które nie rysują powierzchni, a przy tym najskuteczniej usuwają zanieczyszczenia. Przy czyszczeniu okien unikaj również zbyt dużego nacisku na szkło oraz ostrej strony gąbki lub ściereczki.

Jak usuwać rysy na szybach?

Jeśli mimo wszystko na Twojej szybie pojawią się rysy, zachowaj spokój — istnieją sposoby na ich usunięcie.

Jednym z najprostszych sposobów jest użycie pasty do zębów. Wystarczy nałożyć ją na rysę i polerować okrężnymi ruchami przy użyciu miękkiej ściereczki.

Kolejnym metodą, która może pomóc Ci pozbyć się rys, jest użycie mieszanki sody oczyszczonej z wodą. Wymieszaj oba składniki w proporcji 1:1 i nałóż mieszankę na rysę, pozostawiając ją na uszkodzeniu przez kilka minut. Następnie przetrzyj ściereczką.

Innym sposobem na usunięcie rys z szyb jest użycie specjalistycznych past polerskich. Są one dostępne w sklepach wnętrzarskich, budowlanych lub z artykułami domowymi. Warto również sprawdzić asortyment okolicznych sklepów motoryzacyjnych lub zamówić odpowiedni środek przez internet. Aby usunąć rysy na szybach z wykorzystaniem środka polerskiego, należy nałożyć pastę na rysę i pociarać ją delikatnie za pomocą miękkiej ściereczki lub gąbki. Warto jednak pamiętać, że pasty polerskie mogą usunąć również powłokę ochronną szyby, więc należy stosować je ostrożnie. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem dokładnie zapoznać się z instrukcją i sposobem użycia danego produktu, ponieważ każdy środek może działać inaczej.

Co jeśli domowe metody nie przynoszą efektów?

Jeśli rysy są zbyt głębokie, a powyższe metody nie przyniosły skutku, jedynym sposobem na usunięcie uszkodzenia może być wymiana szyby. Warto również pamiętać, że w przypadku uszkodzenia szyby, należy jak najszybciej podjąć kroki w kierunku naprawy, ponieważ osłabiona szyba jest znacznie bardziej narażona na rozbicie, co może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa.

Jak uniknąć rys? — Zainwestuj w okna najwyższej jakości!

Pamiętaj, że w tym przypadku „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Zainwestowanie w dobrej jakości okna to najlepszy sposób na zapobieganie rysom na szybach. Dobrej jakości okna są wykonane z wysokiej jakości materiałów i wyposażone w specjalne powłoki ochronne, które chronią je przed zarysowaniem. W przypadku montażu nowych okien warto zwrócić uwagę na ich jakość oraz zainwestować w modele z dodatkowymi powłokami lub szkłem hartowanym, które są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Użytkuj z głową

Warto również zwrócić uwagę na sposób użytkowania okien, aby uniknąć uszkodzeń. Należy unikać otwierania okien zbyt gwałtownie i uważać na to, aby nie uderzyć nimi w meble lub inne przedmioty znajdujące się wewnątrz domu. W przypadku okien przesuwnych warto zadbać o regularne smarowanie, aby zapobiegać uszkodzeniom mechanizmu. Chwila nieuwagi i nawet niewielka rysa może kłóć nas w oczy przez długi czas.

Rysy na szybach to problem, z którym możemy zmagać się na co dzień. Możemy zapobiegać ich powstawaniu, jednak kiedy już się pojawią, działaj od razu — są na to sposoby!


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie