Stolarka aluminiowa w budownictwie energooszczędnym - Fintecnic
Wróć

Stolarka aluminiowa w budownictwie energooszczędnym

08.06.2023

Stolarka aluminiowa jest popularnym wyborem w budownictwie energooszczędnym ze względu na swoje korzyści. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, w jaki sposób możesz zwiększyć wydajność swojego domu lub mieszkania przy pomocy odpowiednio dobranych ram okiennych.

Jak izolacja termiczna stolarki aluminiowej wpływa na efektywność energetyczną budynków?

W dzisiejszych czasach coraz większy nacisk kładzie się na efektywność energetyczną budynków. Jednym z kluczowych elementów wpływających na utrzymanie optymalnej temperatury i minimalizację strat ciepła są odpowiednio zaprojektowane i wykonane ramy okienne.

Co wpływa na energooszczędność stolarki aluminiowej?

Podstawowym elementem wpływającym na izolację termiczną stolarki aluminiowej są termiczne przerwy izolacyjne. Są to przestrzenie w konstrukcji aluminiowej ramy okiennej, które wypełnione są materiałami o niskiej przewodności cieplnej, takimi jak np. poliamid. Działają one jako bariera termiczna, ograniczając przewodzenie ciepła z zewnątrz do wewnątrz budynku. Dzięki temu, nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych, wnętrze pozostaje ciepłe i przyjemne.

Kolejnym kluczowym elementem aluminiowej stolarki okiennej, wpływającym na izolację termiczną są szyby. W budownictwie energooszczędnym zaleca się stosowanie podwójnych lub potrójnych szyb, które składają się z dwóch lub trzech oddzielnych warstw szkła. Pomiędzy warstwami znajduje się przestrzeń wypełniona gazem, najczęściej argonem lub kryptonem, które posiadają lepsze właściwości izolacyjne niż powietrze. Dzięki temu termiczne straty przez szyby są minimalizowane, a efektywność energetyczna budynku jest znacznie zwiększona.

Odpowiednio dobrana i zamontowana uszczelka odgrywa kluczową rolę w izolacji termicznej stolarki aluminiowej. Uszczelnienia zapobiegają przedostawaniu się zimnego powietrza do wnętrza budynku oraz utracie ciepła na zewnątrz. Istotne jest, aby uszczelki były trwałe, elastyczne i odporne na warunki atmosferyczne, zapewniając długotrwałą ochronę przed przeciekami i stratami ciepła.

W celu dalszego zwiększenia izolacji termicznej stolarka aluminiowa może być pokryta specjalnymi powłokami termoizolacyjnymi. Powłoki te są zwykle wykonane z nanocząsteczek lub specjalnych folii, które redukują przepływ ciepła przez powierzchnię ramy. Dzięki temu ograniczają utratę ciepła i zwiększają efektywność energetyczną budynku. Dodatkowo, powłoki termoizolacyjne mogą mieć również właściwości antyrefleksyjne, przeciwsłoneczne lub samoczyszczące, poprawiając komfort użytkowania i łatwość konserwacji.

Zwróć uwagę na testy i certyfikaty

Aby mieć pewność, że stolarka aluminiowa spełnia wymagania dotyczące izolacji termicznej, warto szukać produktów, które przeszły odpowiednie testy i posiadają certyfikaty. Jednym z takich certyfikatów jest np. oznaczenie CE, które potwierdza zgodność z normami europejskimi dotyczącymi izolacji termicznej. Dobrej jakości stolarka aluminiowa będzie miała również wysoką wartość współczynnika izolacji termicznej Uw, która mierzy ilość ciepła przenikającego przez ramę okienną.

Wszystko to przekłada się energooszczędność całego budynku. Inwestycja w stolarkę aluminiową o dobrej izolacji termicznej może przynieść długoterminowe korzyści, nie tylko pod względem oszczędności energetycznych, ale także poprawy komfortu wewnętrznego i estetyki budynku.

Wytrzymałość i trwałość stolarki aluminiowej – solidne rozwiązanie dla długoterminowej inwestycji

Podczas wyboru stolarki okiennej istotnym czynnikiem jest jej wytrzymałość i trwałość. Szczególnie w przypadku budownictwa komercyjnego i mieszkaniowego, poszukujemy rozwiązań, które będą służyć przez wiele lat.

Główna zaleta stolarki aluminiowej – wytrzymałość

Aluminium jest materiałem o znakomitej wytrzymałości mechanicznej, co oznacza, że ramy okienne wykonane z tego materiału są odporne na uszkodzenia i odkształcenia. Nawet w ekstremalnych warunkach atmosferycznych, takich jak silne wiatry czy intensywne opady deszczu, stolarka aluminiowa utrzymuje swoją integralność strukturalną. Ponadto, pomimo swojej wytrzymałości, aluminium jest lekkie, co ułatwia montaż i manipulację elementami stolarki podczas instalacji.

Kolejnym istotnym atutem stolarki aluminiowej jest jej wysoka odporność na korozję. Aluminium jest samoczynnie chronione przez warstwę tlenku, która powstaje na powierzchni i chroni je przed działaniem czynników atmosferycznych. Dlatego aluminiowe ramy okienne nie rdzewieją ani nie korodują, co sprawia, że są idealne do stosowania w miejscach o wilgotnym klimacie, nadmorskich obszarach czy w pobliżu przemysłowych emisji.

Trwałość barw i wykończeń

Energooszczędność to nie wszystko. Powłoki malarskie stosowane na stolarkach aluminiowych są odporne na blaknięcie i utratę koloru. To oznacza, że aluminiowe ramy okienne zachowują swój atrakcyjny wygląd przez długie lata, niezależnie od ekspozycji na słońce czy czynniki atmosferyczne. Ponadto aluminiowa stolarka jest dostępna w szerokiej gamie kolorów i wykończeń, dając możliwość dopasowania do indywidualnych preferencji i stylu budynku


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie