Trendy okienne w budownictwie mieszkaniowym - Fintecnic
Wróć

Trendy okienne w budownictwie mieszkaniowym

25.09.2023

Budownictwo mieszkaniowe, jak wiele innych sektorów, nieustannie się rozwija. Kierunki zmian są często dyktowane zarówno przez technologiczny postęp, jak i zmieniające się preferencje oraz potrzeby ludzi.

W ostatnich latach okna stały się jednym z kluczowych elementów w nowoczesnym budownictwie, łącząc w sobie funkcjonalność z estetyką. Oto kilka głównych trendów okiennych w budownictwie mieszkaniowym na najbliższe lata.

Minimalizm i maksymalizm – dwie strony tego samego medalu

W świecie designu i architektury wnętrz dwa kierunki zdają się być w opozycji do siebie: minimalizm i maksymalizm. Jednak oba te style, choć na pierwszy rzut oka diametralnie różne, mają wiele wspólnego. Są one odpowiedzią na ewoluujące potrzeby i estetyczne upodobania ludzi. W kontekście okien w budownictwie mieszkaniowym oba te trendy łączą się w harmonijną całość, tworząc fascynujące rozwiązania dla współczesnych domów i mieszkań.

Minimalizm – esencja prostoty

Minimalistyczny design skupia się na tym, co najważniejsze. W przypadku okien oznacza to prostą, jednolitą powierzchnię, zredukowaną ilość zdobień i detali oraz funkcjonalność stawianą na pierwszym miejscu.

Współczesne technologie pozwalają na tworzenie okien z cienkimi ramami, które dają maksimum światła przy zachowaniu pełnej izolacyjności. Taka subtelność designu sprawia, że okna stają się niemal niewidoczne, a przestrzeń wewnątrz mieszkania łączy się płynnie z otoczeniem.

W minimalizmie dominują stonowane, neutralne barwy. Chodzi o to, by okno było dyskretne i nie przytłaczało wnętrza.

Maksymalizm – święto formy i ekspresji

Maksymalizm w oknach to przede wszystkim duże, imponujące powierzchnie szklane. Wielkie przeszklenia stają się centralnym punktem w designie wnętrza, oferującym spektakularne widoki i wrażenia.

Choć cienkie ramy i proste kształty dominują we współczesnych trendach, w maksymalistycznym podejściu jest miejsce na zdobienia, niestandardowe kształty czy ciekawe tekstury.

Maksymalizm nie boi się barw. Możemy spotkać okna w odważnych kolorach, z efektownymi przejściami czy nawet artystycznymi malowidłami.

Praktyka w budownictwie

Chociaż minimalizm i maksymalizm zdają się reprezentować dwie skrajności w świecie designu, w praktyce często się przenikają, tworząc unikatowe i innowacyjne rozwiązania. Na przykład wielkie przeszklenie (maksymalizm) z cienkimi, dyskretnymi ramami (minimalizm) to popularny wybór w nowoczesnym budownictwie. Ważne jest, by pamiętać, że niezależnie od wybranej estetyki, kluczem jest jakość wykonania i dopasowanie do indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Eko i energooszczędność w oknach

Energooszczędność i dbałość o środowisko naturalne stały się kluczowymi trendami we współczesnym budownictwie. W przypadku okien, które odgrywają zasadniczą rolę w termice budynku, zastosowanie ekologicznych rozwiązań jest nie tylko odpowiedzialne środowiskowo, ale również ekonomicznie korzystne dla użytkowników. Oto, jak manifestuje się trend eko i energooszczędności w dziedzinie stolarki okiennej:

Wysoka izolacyjność termiczna

Trójwarstwowe szyby — Coraz częstsze stosowanie trójwarstwowych szyb pozwala na jeszcze lepsze zatrzymanie ciepła wewnątrz budynku. Dzięki temu znacznie zmniejsza się potrzeba dogrzewania, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Technologie ciepłej ramy — Nowoczesne systemy ram okiennych minimalizują mostki termiczne, które są miejscami ucieczki ciepła. Ciepła rama to technologia, która dodatkowo izoluje styk ramy z szybą, zapewniając wysoką izolacyjność termiczną.

Zastosowanie materiałów ekologicznych

 • Okna z recyklingu — Z myślą o ochronie środowiska producenci stolarki okiennej coraz częściej sięgają po materiały pochodzące z recyklingu. Okna produkowane w ten sposób są równie trwałe i wydajne jak te z tradycyjnych surowców, a jednocześnie mają znacznie mniejszy ślad węglowy.
 • Eko-lakiery i powłoki — Chemiczne substancje używane do produkcji i obróbki okien mogą wpływać na środowisko. Dlatego też producenci wdrażają rozwiązania bazujące na ekologicznych lakierach i powłokach.

Automatyzacja i kontrola

 • Inteligentne sterowanie — Wbudowane w okna czujniki pozwalają na automatyczne sterowanie ich funkcjami w zależności od warunków zewnętrznych. Może to obejmować np. automatyczne zamykanie przy nasilonym wietrze czy otwieranie w celu wentylacji, gdy w pomieszczeniu powietrze staje się zbyt suche lub nasycone CO2.
 • Integracja z systemami domu inteligentnego — Okna mogą być częścią większego systemu zarządzania energią w domu, który optymalizuje zużycie prądu, ogrzewania czy chłodzenia.

Praktyka w budownictwie — Eko i energooszczędność w oknach

Zastosowanie ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań w stolarki okiennej to inwestycja w komfort życia, zdrowie mieszkańców oraz w ochronę środowiska naturalnego. Odpowiednio dobrane okna to gwarancja niższych kosztów eksploatacji i większego zadowolenia z użytkowania przestrzeni mieszkalnej.

Kierunek trendów okiennych w budownictwie mieszkaniowym

Nowoczesne okna Łódź to nie tylko funkcjonalny element budynku, ale także ważny składnik jego estetyki. Trendy w budownictwie mieszkaniowym wskazują na to, że okna będą coraz większe, bardziej energooszczędne, inteligentne i dostosowane do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Jeśli planujesz budowę lub remont, warto zwrócić uwagę na te aspekty i wybrać okna, które będą służyły Ci przez wiele lat.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie