Wiosenne porządki a stan okien w Twoim domu - Fintecnic
Wróć

Wiosenne porządki a stan okien w Twoim domu

09.03.2023

Aby zachować sprawność wszytki okien w swoim domu i zapobiec ich zniszczeniu, musisz je okresowo czyścić i sprawdzać.

Nadchodząca wiosna to odpowiednia pora na konserwację okien. Czyszczenie szyb, sprawdzanie szczelności, poprawa uszczelek, a także konserwacja ram tylko w teorii może być trudne. Dowiedz się, jak możesz dbać o stan okien w swoim domu, a tym samym, w jaki sposób możesz przedłużyć ich żywotność.

Czytaj uważnie!

Czyszczenie szyb i ram

Zaczynamy od podstaw — najpierw sprzątanie. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, unikaj czyszczenia okien w najgorętszych godzinach dnia. Jeśli mieszkasz w piętrowym domu i posiadasz okna, które pionowo nakładają się na siebie, zacznij od tych położonych najwyżej. Dzięki temu unikniesz potencjalnych zabrudzeń spowodowanych kapiącą wodą.

Zacznij od zwilżenia szkła roztworem mydła i wody, aby zmiękczyć plamy i większe zanieczyszczenia. Następnie użyj łagodnego, nieściernego środka do czyszczenia szkła z miękką gąbką. Spłucz wodą i całość susz szmatką bez „kłaczków”, najlepiej z mikrofibry.

Należy uważać, aby nie dotykać szkła żadnymi metalowymi częściami narzędzi czyszczących i nie używać materiałów ściernych. Nie należy również wykorzystywać metalowych skrobaków, ostrzy lub noży do czyszczenia dużych większych zanieczyszczeń na powierzchni szkła, ponieważ tego typu praktyki mogą łatwo zarysować i spowodować trwałe uszkodzenie szyby.

W przypadku trudnych do usunięcia plam, takich jak żywica z drzew, klej z etykiet, czy farba, można spróbować użyć skrobaczki tylko na małych miejscach, przesuwając ją w jednym kierunku.

Ramy najlepiej czyścić regularnie, aby zachować ich oryginalny wygląd i kolor na dłużej. Zacznij od pozbycia się kurzu z pomocą szczotki lub odkurzacza, a następnie wyczyść plamy i ślady miękką gąbką zwilżoną letnią wodą: delikatnie, bez pocierania, aby nie uszkodzić ich powierzchni.

Konserwacja ram okiennych

Okna poliuretanowe

Okna dachowe z powłoką poliuretanową nie wymagają konserwacji i można je czyścić wilgotną szmatką. W przypadku uporczywych zabrudzeń można użyć łagodnego roztworu wody z mydłem.

Lakierowane okna drewniane

Malowane drewniane okna dachowe powinny być sprawdzane co roku. Wykończenie, które jest nałożone na powierzchnię drewna, jest podatne na pękanie i blaknięcie, a co za tym idzie, wymaga okresowego odnawiania/pomalowania. Dodatkowo również warto okresowo czyścić ten rodzaj ram okiennych z pomocą wilgotnej ściereczki.

Jak wykryć nieszczelności okien?

Jeśli podczas sezonu zimowego zauważysz pleśń, problemy z wilgocią lub objawy alergii, powinieneś sprawdzić stan uszczelek okiennych. Istnieją trzy proste sposoby, aby to zrobić.

Po pierwsze kontrola wzrokowa

Otwórz każde okno i sprawdź, czy uszczelki na ramie i na samym oknie nie uległy pogorszeniu. Jeśli uszczelki mają porowaty wygląd, są popękane lub wykazują inne oznaki zużycia, należy je wymienić. Sprawdź również spoinę silikonową na ramie okna, aby upewnić się, że nie ma szczelin ani pęknięć. Sprawdź również, czy na ścianach zewnętrznych nie ma luk i rys, aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci lub drobnego pyłu do wnętrza Twojego domu.

Test świec

Prostym sposobem na stwierdzenie, czy okna są szczelne, jest umieszczenie jednej lub kilku świec na parapecie przed każdym oknem. Zakłada to oczywiście, że posiadasz parapet. Jeśli nie, możesz postawić świecę na stole przed oknem, tak aby płomień był na tej samej wysokości co okno. Następnie należy unikać jakiegokolwiek ruchu w pomieszczeniu i obserwować płomień. Jeśli porusza się on samoistnie lub drga, to wówczas należy wymienić uszczelkę.

Test arkusza papieru

Otwórz okno, umieść arkusz papieru między ramą a skrzydłem i zamknij okno. Podczas pociągania arkusz nie powinien wysuwać się zbyt łatwo, ale powinien stawiać pewien opór. Jeśli tak nie jest, należy wymienić uszczelkę ramy okiennej.

Dlaczego warto konserwować okna?

Dobra izolacja termiczna jest niezbędna, aby dom był chłodny latem i ciepły zimą. Jeśli izolacja nie działa prawidłowo, dochodzi do wymiany przepływów powietrza między zewnętrzną i wewnętrzną częścią domu, co powoduje utratę ciepła lub chłodu wytworzone przez klimatyzację.

Z punktu widzenia zdrowia ważne jest, aby mieć bezpieczne warunki ze stałą temperaturą i kontrolowanym procentem wilgotności. W ten sposób możesz uniknąć kondensacji i tworzenia się pleśni, które są szkodliwe dla naszego układu oddechowego.

Z ekonomicznego punktu widzenia należy pamiętać, że jeśli ona w domu są w złym stanie i tworzą się przeciągi to wewnętrzne powietrze ucieka z domu. Wiąże się to ze zwiększonym, zużyciem gazu lub energii elektrycznej, aby poradzić sobie z tym problemem. Systemy grzewcze i klimatyzacyjne będą musiały pracować dłużej i z większą mocą, aby utrzymać pomieszczenia w pożądanej temperaturze, co spowoduje nadmierne zużycie gazu lub energii i gwałtowny wzrost kosztów.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie