Wymiana okien w domu – z czym się wiąże? - Fintecnic
Wróć

Wymiana okien w domu – z czym się wiąże?

24.11.2022

Okna wraz z upływem czasu, pod wpływem eksploatacji mogą ulec zniszczeniu. Dodatkowo okna montowane nieco dawniej są o wiele mniej szczelne, niż te, które oferują współcześni producenci. Z tego względu w wielu przypadkach okna mogą wymagać wymiany. Wymiana okien to dość kosztowne przedsięwzięcie, ale niekiedy może okazać się niezbędne. Kiedy należy to zrobić? Jak się za to zabrać, aby zrobić to dobrze? Na co zwrócić uwagę, aby wymiana była trwała i czy warto zrobić to samemu?

Kiedy zaleca się wymianę okien?

Okna nie mają żywotności. Zamontowane raz mogą służyć przez wiele lat. To, przez jaki czas będziemy cieszyć się ich doskonałym stanem technicznym, w głównej mierze zależy od rodzaju i jakości materiałów, z którego zostały wykonane oraz od tego, czy były użytkowane zgodnie z zaleceniami producenta. Na ich żywotność wpływa również ich prawidłowy montaż. Okna mogą wymagać wymiany z różnych powodów, dlatego trudno jest tu określić konkretne ramy czasowe. Kiedy więc należy wymienić okna? Zazwyczaj wtedy, gdy sugeruje to ich zły stan techniczny. Pierwszym sygnałem mówiącym o tym, że warto zastanowić się nad ich wymianą, jest utrata ich szczelności.
Zimne powietrze dostające się przez okna do wnętrza domu lub nadmierny hałas dostający się do domu z ulicy to znak, że wymiana okien może być konieczna, zwłaszcza jeśli wizualnie ramy okienne, także nie prezentują się ciekawie.

Wymiana okien – w jaki sposób się do tego przygotować?

Po pierwsze, wymiana okien w mieszkaniach i domach jednorodzinnych może wymagać zgłoszenia do różnych instytucji oraz uzyskania zgody na jej przeprowadzenie. Chcąc wymienić okna, musisz dowiedzieć się, czy nie musisz ubiegać się o takie pozwolenie, zwłaszcza jeśli mieszkasz w bloku lub zabytkowej kamienicy.

Chcąc wymienić stolarkę okienną, musisz oczywiście zakupić nowe okna. Wiąże się to z podejmowaniem wielu decyzji m.in. materiału, z którego chcesz, aby były wykonane okna. Dokonując zakupu okien, nie zapomnij zwrócić uwagi na takie parametry jak, współczynnik przenikania ciepła, współczynnik izolacji akustycznej, parametry wytrzymałościowe, a także klasę odporności na włamanie.

Musisz oczywiście również wybrać ich odpowiedni rozmiar. To jakie okna wybierzesz, wpłynie na późniejsze ich użytkowanie. Podczas wyboru okien musisz określić również ich rodzaj, kształt, sposób otwierania tak, aby użytkowanie okna było dla Ciebie komfortowe i podobało Ci się ono wizualnie.

Posiadając już ewentualne pozwolenie na wymianę okien i same okna, należy również odpowiednio przygotować miejsce do wymiany okien. Najpierw należy usunąć dekoracje okienne, takie jak karnisze, zasłony i rolety, a parapet pozbawić kwiatów i ozdób. Dobrym pomysłem jest również odsunięcie mebli od okna, aby ekipa montażowa miała swobodny dostęp do otworu. Ponieważ podczas instalacji będzie dużo kurzu, zabezpiecz podłogę i meble folią malarską, aby ułatwić późniejsze czyszczenie.

Montaż okien – czy warto powierzyć go fachowcom?

Posiadasz pozwolenie, masz nowe okna i przygotowałeś odpowiednio miejsce do montażu. Teraz musisz zastanowić się jeszcze, czy ich montaż wykonasz sam, czy zadanie to powierzysz specjalistom.

Producenci okien często oferują ich montaż w cenie. Wtedy nie musisz o nic się martwić, po prostu czekasz, aż ekipa montażowa zjawi się u Ciebie w wyznaczonym terminie. Często montaż okien przez profesjonalistów jest wymagany po to, aby okna obejmowała gwarancja. To nie dziwi, prawidłowy montaż okien wpływa na ich wytrzymałość. Warto powierzyć montaż okien specjalistom również wtedy, gdy zwyczajnie tego nie potrafimy, nigdy tego nie robiliśmy i nie mamy w tym doświadczenia.

Jeśli chcemy mieć pewność, że wybrany przez nas system zostanie prawidłowo zamontowany i będzie działał bez zarzutu przez długie lata, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Na co zwrócić uwagę, przy wymianie okien?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na samodzielną wymianę okien, czy też powierzysz to zadanie specjalistom warto, abyś wiedział, na co zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć ewentualnych błędów, które wpłyną na żywotność okien.

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że wymianę okien najlepiej wykonać wiosną lub wczesną jesienią. Jeśli montaż przypada na zimę, pamiętaj zrobić to w momencie, gdy temperatura powietrza na zewnątrz wynosi powyżej 0°C.

Jeśli dom ma ocieplenie, okno należy umieścić na zewnętrznej krawędzi muru lub wysunąć poza mur w warstwę ocieplenia, pamiętając, aby ocieplenie było ciągłe.

Montując nowy parapet wewnętrzny, pamiętaj o tym, aby odchylić go pod kątem od ramy okiennej i nie montować zbyt głęboko. W przypadku wykorzystania starego parapetu zwykle pozostaje szczelina, którą można wypełnić silikonem, ale wskazane jest, aby instalator pozostawił ją jak najwęższą.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie