Zadbane okna krok po kroku - Fintecnic
Wróć

Zadbane okna krok po kroku

15.12.2022

Właściwa i regularna pielęgnacja okien to gwarancja ich długowieczności. Ważna jest nie tylko ich czystość, ale również ich odpowiedni stan techniczny. Z tego powodu nie można zapominać również o konserwacji poszczególnych ich elementów. Zapewni to prawidłowe działanie i trwałość przez długie lata.

Jak zatem zadbać w prawidłowy sposób o czystość okien i ich właściwą konserwację? O czym nie można zapomnieć, aby zapewnić oknom właściwą pielęgnację?

Zachowaj czystość profili okiennych i szyb

W celu zachowania profili okiennych i szyb w dobrej kondycji nie należy, po prostu, zapominać o ich myciu. Co do zasady, to, jak umyć okno, wie chyba każdy.

Profile okienne i szyby należy myć dokładnie, w przeciwnym razie trudne do usunięcia zabrudzenia, mogą przenikać do środka i powodować mikrouszkodzenia ram okiennych. Do mycia okien warto używać przeznaczonego do tego celu detergentu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, aby nie był to środek powodujący uszkodzenia ramy okna. Nie sprawdzą się więc tu popularne mleczka zawierające drobinki ścierające. Lekkie zabrudzenia, takie jak kurz można zmyć przy użyciu miękkiej szmatki namoczonej ciepłą wodą.

Warto pamiętać również o tym, aby profile okienne i szyby czyścić regularnie. Przyjęło się, że optymalną opcją jest mycie okien dwa razy do roku. Wczesną wiosną, aby odświeżyć je po sezonie jesienno-zimowym oraz jesienią, aby na zimę okna przygotować. Okna warto jednak myć o wiele częściej. Pozwoli to zachować ich stan wizualny w dobrej formie. Okna czyszczone regularnie wymagają również mniej pracy z naszej strony.

Wyczyszczenie profili okiennych i szyb to również pierwszy krok do odpowiedniej konserwacji okien.

Nie zapominaj o uszczelkach!

O obecności uszczelek w oknie zapomina prawie każdy. To błąd. Wprawdzie uszczelka jest elementem prawie niezauważalnym, ale bardzo ważnym dla prawidłowego funkcjonowania okna. Prawidłowo uszczelnione okno chroni domowników przed niską temperaturą i wilgocią. Niestety uszczelki są podatne na uszkodzenia, zwłaszcza te znajdujące się na dole okien i mają tendencję do silnego zabrudzenia.

Zużyta, zabrudzona lub źle umieszczona uszczelka może negatywnie wpływać na szczelność okna. Z tego względu, nie należy zapominać o regularnym ich czyszczeniu. Pozwoli to na dłużej zachować ich kondycję w dobrym stanie, a także sprawi, że nie będzie trzeba ich tak często wymieniać na nowe.

Do czyszczenia uszczelek można użyć tego samego detergentu co do mycia profili okiennych. Uszczelki w oknie należy również odpowiednio zabezpieczać. Należy ich powierzchnie po prostu odpowiednio nasmarować po to, aby nie straciły swojej elastyczności i szczelności. Warto posłużyć się specjalnym środkiem przeznaczonym do tego celu. Taki środek nie tylko chroni i przedłuża żywotność uszczelki, ale także przywraca jej kolor. Jeśli jednak w trakcie rutynowej kontroli okaże się, że uszczelki w oknach są w złym stanie, nie wahaj się ani chwili i jak najszybciej wymień je na nowe.

Regulacja okien

Mając odpowiednio wyczyszczone profile okienne, szyby, a także czyste i odpowiednio zabezpieczone uszczelki warto zwrócić uwagę również na odpowiednią regulację okien. Źle wyregulowane okno sprawia problemy przy otwieraniu i zamykaniu, co może wpłynąć na pogorszenie jego parametrów technicznych, a w konsekwencji doprowadzić do jego zniszczenia. Z tego względu dbając o właściwą pielęgnację okien, warto sprawdzić również odpowiednie umieszczenie nawiasów, położenie śrub mocujących itp. Niewielkie zmiany w tym zakresie mogą wpłynąć na funkcjonalność okien. Utrudnione ich zamykanie oraz otwieranie wpływa za to na komfort użytkownika.

Jeśli okaże się, że Twoje okna są nieprawidłowo wyregulowane, zmień to! Oczywiście możesz w tym celu poprosić o pomoc specjalistę. Z dużą dozą prawdopodobieństwa poradzisz sobie z tym zadaniem jednak sam. Jeśli zdecydujesz się samodzielnie wyregulować okno, nie używaj nadmiernej siły. Zbyt mocne dociśnięcie skrzydła do ościeżnicy lub podniesienie go zbyt wysoko ma nie tylko odwrotny skutek, ale może spowodować trwałe uszkodzenie całego okna.

Mówiąc o regulacji, warto wspomnieć również o okuciach obwiedniowych, bo to dzięki nim okna można rozszczelnić lub uchylić. Okucia te tak samo, jak uszczelki nie są widoczne na pierwszy rzut oka, dlatego łatwo zapomnieć o ich istnieniu. Okucia należy jednak regularnie myć, aby zapewnić ich prawidłową funkcjonalność. Okucia myjemy wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Używamy w tym celu miękkiej ściereczki. Po umyciu i wysuszeniu smarujemy ruchowe elementy okuć w celu zabezpieczenia ich przed korozją.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie